Drzewo pieniędzy: szczęśliwa roślina doniczkowa ”,

To stare drzewo groszowe lubi swoje miejsce w ogrodzie zimowym.

Zdjęcie: living4media / TT News Agency / Peter Ericsson

Drzewo pieniędzy to soczysta roślina z RPA. Jak wszystkie sukulenty może magazynować wodę i dlatego jako roślina doniczkowa wymaga niewielkiego podlewania. Szczęście dla wszystkich początkujących w zakładach! Średnio drzewo grosza ma od 50 do 100 centymetrów wysokości. W pewnym momencie nie rośnie już na wysokość, ale na szerokość. Zwłaszcza pędy zyskują na grubości. W ten sposób drzewo pieniędzy zapewnia, że ​​nie pękną pod ciężarem ciężkich, mięsistych liści.
Drzewo pieniędzy kwitnie dopiero po średnio dziesięciu latach. Następnie między późną zimą a wiosną pojawia się drobne, białe lub różowe kwiaty - ale tylko wtedy, gdy zimą jest znacznie chłodniej niż przez resztę roku. Nie jest to łatwe w przypadku roślin domowych.
Porada ogrodnika: W sklepach dostępne są odmiany ozdobnego i łatwego w pielęgnacji fenigu, które różnią się od gatunku kolorem i/lub kształtem liści. Są piękne okazy o czerwonawych, zielono-białych wzorach, a nawet trójkolorowych liściach. Niektórzy nawet rozwijają pachnące kwiaty.

Mówi się, że drzewo pieniędzy lub drzewo grosza przynosi szczęście - zwłaszcza w kategoriach pieniężnych, jak sugeruje nazwa sukulenta.

Zdjęcie: kobieta / Fotolia

Lokalizacja latem i zimą

Aby drzewo pieniędzy miało niezbędną różnicę temperatur między porami roku, powinno być latem, jeśli to możliwe, na zewnątrz. Idealne jest zacienione lub częściowo zacienione miejsce na zewnątrz, które jest chronione przed opadami atmosferycznymi. Resztę roku spędza w domu. Jako czysta roślina doniczkowa, słoneczne miejsce przy oknie to pierwszy wybór od wiosny do jesieni. Normalna temperatura pokojowa i cieplej są teraz odpowiednie. Zimą drzewko grosza powinno być jeszcze lekkie, ale znacznie chłodniejsze. W celu stymulowania kwitnienia skuteczne okazały się stałe temperatury około dziesięciu stopni Celsjusza w miesiącach zimowych.

Właściwa mieszanka gleby dla drzewa pieniędzy

Jako roślina doniczkowa drzewo pieniędzy najlepiej rozwija się na luźnym, ubogim w składniki odżywcze i dobrze przepuszczalnym podłożu. Odpowiednią mieszankę możesz łatwo skomponować samodzielnie: Obficie wymieszaj normalną ziemię roślin domowych z piaskiem i dodaj składniki mineralne w postaci granulek lub żwiru lawowego. Gotowa ziemia kaktusowa ze specjalistycznych sklepów nadaje się również na drzewo groszowe, ale powinna być również wzbogacona wymienionymi minerałami.

Woda oszczędnie

Sukulenty, takie jak groszówka, nie są szczególnie spragnione, ponieważ mogą gromadzić wodę w liściach. Woda jest więc rzadko, ale regularnie i tylko w niewielkich ilościach. Zimą gleba może całkowicie wyschnąć między poszczególnymi podlewaniami.
 

Potrzeby żywieniowe drzewa pieniędzy

W czasie tzw. sezonu wegetacyjnego drzewka pieniędzy, który trwa od kwietnia do września, roślinę należy nawozić raz w miesiącu. Użyj do tego nawozu kaktusowego, który doskonale spełnia wymagania sukulenta.
 

Nowa doniczka

Drzewo groszowe nie tylko szybko rośnie w ciągu pierwszych kilku lat, jego korzenie również silnie rozrastają się w doniczce. Dlatego młode rośliny doniczkowe są zwykle przesadzane co dwa lata. Doświadczenie pokazuje, że w przypadku starszych roślin wystarczy odnowić doniczkę co pięć lat. Najlepszy czas na przesadzanie drzewka pieniędzy to wiosna lub lato.

Regularne używanie nożyczek

Co niezwykłe jak na soczystą roślinę, drzewo pieniędzy powinno się przycinać raz lub dwa razy w roku. Tylko w ten sposób roślina może wyglądać atrakcyjniej, silniej rozgałęziać się i rosnąć ładnie i gęsto. Ponadto ciężkie liście drzewka mają tendencję do odłamywania się, co również nie poprawia wyglądu. Upewnij się, że używasz narzędzi tnących, które są możliwie czyste do sterylnych, aby żadne zarazki nie dostały się do interfejsów. Dodatkowo sekatory czy noże powinny być bardzo ostre, aby nie zmiażdżyć pędów. Podnoszenie drzewka grosza jako bonsai jest skomplikowane, ale możliwe.

Mnożenie drzewa pieniędzy

Jako młode rośliny doniczkowe drzewka pieniędzy są zwykle przesadzane co dwa lata.

Zdjęcie: living4media / Julia Hoersch

Jeśli chcesz sam pomnożyć swoje drzewko pieniędzy, musisz być aktywny na wiosnę. Rozmnażanie przez tzw. sadzonki głowicowe prawie zawsze kończy się sukcesem. Aby to zrobić, po prostu oddziel końcówki nowych pędów, rozpoznawalne po jasnozielonym kolorze, i umieść je w szklance z wodą. Po uformowaniu własnych korzeni rośliny można umieścić w ziemi i uprawiać jak zwykle. Na początek jednak należy wsypać więcej: stale lekko wilgotne podłoże ułatwia uprawę. W przypadku rozmnażania pojedynczych liści, czyli sadzonek liściowych, zabieg trwa nieco dłużej i nie zawsze jest skuteczny. Połóż je na wilgotnym podłożu i miej nadzieję, że korzenie się rozwiną. Zaletą jest tu podwyższona wilgotność powietrza.

Żadnych chorób, tylko szkodniki

Choroby roślin nigdy nie występują u fenigów, podczas gdy szkodniki roślin już nie. Jeśli podłoże w doniczce jest stale zbyt suche, mogą pojawić się wszy korzeniowe, które zwykle powodują obumieranie rośliny. Mniej szkodliwe, ale nadal irytujące są mszyce i wełnowce, które mają tendencję do rozprzestrzeniania się na rośliny domowe, zwłaszcza gdy powietrze w pomieszczeniu jest suche.

Z hotelem dla owadów tworzysz ważne siedlisko dla niezliczonych owadów.

Zdjęcie: iStock / dropStock

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here