Jak wyczyścić system fotowoltaiczny”,

Zalety i wady czyszczenia fotowoltaicznego

Zalety

niekorzyść

Czyszczenie fotowoltaiczne zapewnia długotrwałą
Wydajność systemu fotowoltaicznego i
Inwentaryzacja mocowań.

Jeśli procedura jest nieprawidłowa, moduły
być uszkodzonym.

Czyszczenie zapewnia schludne i uporządkowane
czysto wyglądający dach lub dobry
wygląd elewacji - w zależności od miejsca
Twoje moduły są dołączone.

Czyszczenie fotowoltaiczne może zmniejszyć
Gwarancja producenta wygasa,
jeśli nie używasz zalecanych detergentów
które są zbyt mocne dla modułów.

Jeśli chodzi o czyszczenie fotowoltaiki,
Pokrycie dachu również krótkie
Poddaj się kontroli wizualnej.

Kto wspina się na dach, żeby posprzątać?
do podjęcia, stanowi wielkie niebezpieczeństwo
koniec. Nie tylko awaria, ale także
Porażenie prądem może spowodować niewłaściwe użytkowanie
Zachowanie na wysokich wysokościach.

Jak często należy czyścić system fotowoltaiczny??

Czyszczenie fotowoltaiczne nie jest konieczne dla każdego małego miejsca w systemie. To byłby zbyt duży wydatek. Ale raz w roku, w zależności od indywidualnego stopnia zanieczyszczenia, zaleca się raz na dwa lata. Każdy, kto mieszka w pobliżu obszaru rolniczego, fabryki lub ruchliwej drogi, musi czyścić moduły częściej niż ktoś, kto korzysta z opcji dotacji prywatnie obsługiwanego systemu fotowoltaicznego w mniej zanieczyszczonym środowisku.

Czyszczenie instalacji fotowoltaicznych należy pozostawić profesjonalistom, jeśli instalacja fotowoltaiczna nie jest łatwo dostępna. 

Zdjęcie: iStock / levkr

Jak wyczyścić system fotowoltaiczny??

Aby czyszczenie fotowoltaiczne było skuteczne, należy pamiętać o kilku rzeczach i kilku punktach, których należy unikać.

Wskazówki dotyczące czyszczenia fotowoltaiki

 • Przeczytaj uważnie instrukcje producenta modułu.
 • Moduły należy czyścić późnym wieczorem lub bardzo wcześnie rano, inaczej będą za gorące.
 • Upewnij się, że masz wystarczającą samoobronę.
 • Zainwestuj w wytrzymały, stabilny i długi drążek teleskopowy, dzięki któremu bez akrobacji bez problemu dotrzesz do wszystkich modułów.
 • Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić wsporniki i krawędzie.
 • Do czyszczenia fotowoltaiki używaj delikatnych środków czyszczących.
 • Wyczyść system fotowoltaiczny miękkimi gąbkami i szmatami.
 • Zawsze dobrze spłucz wodą bez wapna - najlepiej deszczówką z beczki deszczowej lub cysterny.
 • Zapisz czyszczenie w dokumentacji systemu i przedefiniuj dane dotyczące plonów. Jeśli mimo słonecznego dnia wydajność nadal spada, to problemem nie były zanieczyszczenia, ale być może usterka techniczna i należy poinformować specjalistę.
   

Podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych najpierw napełnij wannę wystarczającą ilością wody pozbawionej kamienia i dodaj trochę środka czyszczącego. Następnie zanurz gąbkę do czyszczenia - przymocowaną do drążka teleskopowego - i wyczyść ostrożnie i bez wywierania dużego nacisku na moduły fotowoltaiczne. W razie potrzeby wyszczotkuj ten sam moduł kilka razy, aby go dokładnie wyczyścić i natychmiast spłucz czystą wodą. Po oczyszczeniu boków i wsporników ponownie spłucz wodą, a system fotowoltaiczny znów będzie w pełni sprawny.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Energia i klimat Reklama Kolektor słoneczny: Dobra alternatywa dla fotowoltaiki? Przedstawione przez Energia i klimat Reklama Zielona energia elektryczna: jak naprawdę jest ekologiczna? Przedstawione przez Energia i klimat Reklama Magazyny energii do fotowoltaiki: warto kupić? Przedstawione przez

Unikaj tych błędów podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych

 • Wyczyść moduły w południowym upale.
 • Jako osoba niedoświadczona wejdź na dach lub nie zabezpiecz odpowiednio drabiny.
 • Wyczyść przewody pod napięciem.
 • Użyj myjki wysokociśnieniowej.
 • Używaj ostrych i żrących środków czyszczących.
 • Używaj gąbek do drapania i mocnych pędzli.
 • Do płukania używaj wody zawierającej wapno. Może to powodować smugi.
Ostrzeżenie

W żadnym wypadku nie powinieneś jako niedoświadczony laik wchodzić na dach i samodzielnie przeprowadzać czyszczenia fotowoltaicznego. Ale nawet doświadczonym majsterkowiczom z problemami zdrowotnymi i z alkoholem lub narkotykami we krwi nie wolno czyścić paneli fotowoltaicznych na dachu. Ponadto podczas czyszczenia systemów fotowoltaicznych nigdy nie należy być sam. Druga osoba może szybko wezwać pomoc w razie wypadku. I pamiętaj: samoobrona jest zawsze na pierwszym miejscu.
DAS HAUS nie ponosi odpowiedzialności za szkody majątkowe lub obrażenia ciała. Wszystkie prace wykonujesz na własne ryzyko.

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie instalacji fotowoltaicznej??

W Niemczech płacisz średnio od jednego do trzech euro za metr kwadratowy instalacji fotowoltaicznej za profesjonalne czyszczenie fotowoltaiki. Dokładna cena będzie oczywiście zależeć od firmy, którą zatrudnisz. A także z okolicy, w której mieszkasz, trasą obraną przez profesjonalistów i, co nie mniej ważne, wysiłku, jaki włożyli eksperci w czyszczenie fotowoltaiczne. Czy to lekkie czy ciężkie zabrudzenie modułów. Skontaktuj się z firmą sprzątającą, jaka opłata za czyszczenie ram i wsporników. Nie zawsze są wliczone w cenę pakietu. Jeśli jednak zarezerwujesz powtórne sprzątanie w tej samej firmie, często jest to tańsza cena niż sprzątanie wstępne. Umowa serwisowa lub serwisowa może również przynieść korzyści finansowe.

Uzyskaj ofertę od ekspertów tutaj: 

Wniosek: czyszczenie fotowoltaiczne jest opłacalne

Czyszczenie fotowoltaiczne jest ważnym środkiem konserwacyjnym. Raz w roku powinieneś wyczyścić system słoneczny, aby ogniwa słoneczne mogły nadal generować jak najwięcej energii elektrycznej z każdym centymetrem. Każdy, kto zainstalował mini system fotowoltaiczny na przykład na balkonie lub elewacji, ma wyraźną przewagę - bo oszczędza sobie niebezpiecznej wspinaczki. Jeśli jesteś poza domem na dużych wysokościach, powinieneś postawić na pierwszym miejscu własne bezpieczeństwo.
Ważne jest również przestrzeganie specyfikacji producenta modułu podczas używania środków czyszczących, w przeciwnym razie gwarancja może wygasnąć. Nie używaj ostrych środków czyszczących ani szorstkich szczotek, tylko miękkich gąbek i odpowiednich środków czyszczących. Jeśli następnie zastosujesz się do naszych dziewięciu wskazówek dotyczących energii słonecznej, będziesz mógł długo cieszyć się swoim systemem fotowoltaicznym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here