Gentryfikacja: poważny problem?

Zamożni ludzie wypierają dotychczasową populację, ponieważ nie stać ich już na życie w mieście. To duży problem z gentryfikacją.

Zdjęcie: iStock / Kirill_Liv

Jak dochodzi do gentryfikacji??

1. Tanie mieszkania przyciągają młodych ludzi
Jeśli właściciele nie mogą lub nie chcą modernizować lub remontować swoich kamienic, niektórzy najemcy wprowadzają się do bardziej atrakcyjnych mieszkań i rezygnują z najmu. Długoletnim mieszkańcom często to nie przeszkadza: doceniają stosunkowo niski czynsz, znajome otoczenie z małymi sklepami, warsztatami i starymi budynkami fabrycznymi. Ale stopniowo coraz więcej powierzchni mieszkalnej pustoszeje, a stan budynków i mieszkań się pogarsza. Dzieje się tak często w dużych miastach, których rdzeń został zniszczony podczas wojny. Młodzi ludzie z niewielkimi pieniędzmi korzystają z możliwości mieszkania w takich domach za mniej. Studenci zakładają wspólne mieszkania, artyści zakładają studia. Naukowcy nazywają tych przybyszów „pionierami”. To pierwsza faza gentryfikacji.
2. Życie w dzielnicy staje się coraz bardziej atrakcyjne
„Pionierom” udaje się poprawić sytuację życiową dzięki dobrym pomysłom i zaangażowaniu, a tym samym zmienić wizerunek dzielnicy miasta. Gentryfikacja postępuje: w osieroconych sklepach powstają puby, kluby i kawiarnie. Punkty spotkań przyciągają do dzielnicy nie tylko przyjaciół i znajomych kreatywnej populacji, ale także inne osoby. Poprawia się publiczny wizerunek dotychczas nieatrakcyjnego kwartału. Tu zaczyna się rozwój i piłka zaczyna się toczyć.
3. Uznanie przyciąga bogatych ludzi
Osoby zamożniejsze, tzw. „gentrifiers”, czują się przyciągnięte optymizmem i świeżym, kreatywnym i modnym wizerunkiem i chcą zanurzyć się w nowym, ekscytującym środowisku i tam zamieszkać. Inwestorzy szybko odkrywają, analizują i wreszcie spełniają wymagania i życzenia tych ludzi: kupują budynki i rozpoczynają szeroko zakrojone remonty. Modernizacja mieszkań przyciąga coraz więcej zamożnych klientów.
4. Wysokie czynsze wypierają dotychczasową populację
Rozpoczęty rozwój gentryfikacji przyspiesza. Czasami tkanka budowlana jest nie tylko odnawiana podczas modernizacji, ale także uzupełniana o nowoczesne elementy. Z biegiem czasu populacja o coraz wyższym statusie przenosi się na ten obszar. Luksusowe remonty zmieniają życie i życie w dzielnicy - a wraz z nią asortyment towarów. W sąsiedztwie zamożnych mieszkańców drogą gentryfikacji osiedlają się drogie sklepy i restauracje: po zmianie strukturalnej następują nowe struktury społeczne. Wielu długoletnich mieszkańców nie może już sobie pozwolić na podwyżki czynszów w mieście i poziom cen w sklepach i są zmuszeni do wyprowadzki. Obciążenie czynszem staje się problemem. Dawna dzielnica mieszkaniowa rozwinęła się w wyniku gentryfikacji w obszar szlachecki, w którym obecnie mieszka głównie bogata ludność - „gentryfikatorzy”.

Na przykład w trakcie gentryfikacji stare budynki fabryczne przekształcane są w modne formy spędzania wolnego czasu. To uznanie przyciąga zamożnych ludzi.

Zdjęcie: iStock/Animaflora

Czy gentryfikacja jest dobra??

Korzyści z gentryfikacji

Przede wszystkim gentryfikacja powoduje modernizację dotychczas dość skromnych dzielnic miejskich. Ma to wiele konsekwencji: wzrasta jakość podaży mieszkań, niedobory w rozwoju miast są naprawiane. Firmy dostrzegają teraz atrakcyjność miasta. Zwycięzcami gentryfikacji są więc wyraźnie właściciele domów i eksperci od nieruchomości. Dzięki ich inwestycjom mniej jest wolnych mieszkań. W wyniku tego procesu życie w centrum miasta ponownie staje się bardziej popularne: rozwijają się możliwości edukacyjne, podobnie jak działalność kulturalna. W trakcie gentryfikacji wzrasta również przestępczość.
Teraz jest mnóstwo okazji do wyjścia w nowoczesnych barach, restauracjach, a nawet galeriach. Ponadto turystyka kwitnie dzięki gentryfikacji – podróżnicy chcą odkrywać nową, modną scenę. Wszystko to wpływa na poprawę gospodarki miasta i wpływy z podatków.


Wady gentryfikacji

Z drugiej strony są przegrani gentryfikacji: ludność dotknięta przesiedleniem, której nie stać już na życie w mieście. Gentryfikacja odbywa się ich kosztem. Życie w mieście staje się coraz droższe, a wiele osób ma tam pracę i swoje rodziny. Ale ci, których nie stać na czynsz z powodu gentryfikacji, muszą mieszkać gdzie indziej. Poszkodowani muszą opuścić znajome otoczenie i domy, aby pożegnać się ze znajomym i poczuciem bezpieczeństwa. Nierzadko zdarzają się konflikty spowodowane zmianami w populacji. Często słabsi cierpią z powodu poważnych następstw psychologicznych. W najgorszym przypadku gentryfikacja może prowadzić do bezdomności.
Dlatego gentryfikacja jeszcze bardziej podkreśla nierówności społeczne. W rezultacie traci się różnorodność, ważny atut zwłaszcza na obszarach miejskich. Poważne konsekwencje stawiają również nowe wyzwania dla państwa: aby nadal zapewniać przesiedleńcom niedrogie mieszkania, potrzebne są środki publiczne. Gentryfikacja ma też wiele wad.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Balkon i taras Bioróżnorodność w mieście Nieruchomości Know-how Niedroga alternatywa: Zabudowa w przestrzeni miejskiej Planowanie budynków Jak rozwijają się niemieckie miasta?

Gdzie odbywa się gentryfikacja?

Niemcy również dotknięte są gentryfikacją. Doskonały przykład: Prenzlauer Berg w Berlinie – po upadku muru, nieremontowana, ugorowana dzielnica z ubogą populacją. Dopóki nie przybyli pionierzy, kreatywni, „nowocześni”, a po nich „zamożne” rodziny i inwestorzy. Niegdyś „problematyczny” obszar stolicy Niemiec doświadczył silnej aprecjacji poprzez gentryfikację. Tymczasem Prenzlauer Berg stała się elegancką dzielnicą z modnymi kawiarniami na każdym świeżo oczyszczonym rogu ulicy, z mnóstwem ekologicznych sklepów i znakomitych restauracji. Prenzlauer Berg to tylko jeden obszar śródmiejski z wielu, które podlegają temu rozwojowi. Inne znane przykłady gentryfikacji w Niemczech to:
 

  • Berlin (Kreuzberg, Friedrichshain, Neukölln-Nord),
  • Hamburg (św. Pauli, Ottensen, St. Georg, Eimsbüttel, Schanzenviertel),
  • Monachium (Glockenbachviertel, Haidhausen, Schwabing, Giesing),
  • Kolonia (Ehrenfeld, Dzielnica Belgijska),
  • Frankfurt nad Menem (Bahnhofsviertel).

Niektóre z tych miast należą również do najdroższych miast w Niemczech z powodu gentryfikacji. Ponadto w międzynarodowych metropoliach wiele wcześniej uboższych części miasta stało się modnymi dzielnicami o wysokich cenach. Notting Hill w Londynie i SoHo w Nowym Jorku są szczególnie znane z gentryfikacji.

Choć brzmi dziwnie, jak brzmi gentryfikacja – termin ten staje się coraz ważniejszy dla mieszkańców dużych miast.

Zdjęcie: iStock / deberarr

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here