Gentryfikacja: zwycięzcy i przegrani ”,

Modernizacja zaniedbanej przez dekadę dzielnicy miasta również przynosi pozytywne efekty: usuwane są wady, wzrasta atrakcyjność miasta. Na każdym rogu ulicy znajdują się oferty kulturalne, a także eleganckie bary, kawiarnie i galerie handlowe. Jednocześnie spada lokalny wskaźnik przestępczości. Wygląd zewnętrzny zmienia się i przyciąga coraz więcej turystów. Zwycięzcami gentryfikacji są więc przede wszystkim same miasta, ale także firmy z branży nieruchomości, właściciele ziemscy i właściciele mieszkań.

Przegrani gentryfikacji

Kiedy przyjdą bogaci, biedni muszą odejść. Przegrani to wszyscy, których nie stać na rosnące czynsze: proletariusze, emeryci, artyści, studenci i migranci o niskich dochodach. Tracą dom, przyjaciół z sąsiedztwa, pub obok. Dla większości z nich opuszczenie znanego środowiska jest trudne. Stąd gentryfikacja ma duży potencjał konfliktowy.
Wysiedlenie poprzedniej populacji z powodu modernizacji ich sąsiedztwa napędza nierówności społeczne. Gdzie powinni mieszkać wszyscy ludzie w miastach, gdy nie ma już dla nich tanich mieszkań? Tutaj państwo pomaga poszkodowanym, udostępniając środki publiczne.

Może zainteresuje Cię także Know-how w zakresie nieruchomości 10 najdroższych miast w Niemczech w 2020 r. Know-how w zakresie nieruchomości Obciążenie czynszowe: czynsze najbardziej bolą w tych niemieckich miastach Know-how w zakresie nieruchomości Wysokie czynsze stanowią obciążenie szczególnie dla mieszkańców miast

Gentryfikacja: przykłady z całego świata

Przesiedlenia poprzez gentryfikację można zaobserwować w prawie wszystkich większych miastach niemieckich, ale przede wszystkim w Berlinie. Dzielnica Prenzlauer Berg była miejscem towarzyskim po upadku muru berlińskiego. Zrujnowana śródmieście z nieremontowanymi starymi budynkami i mieszkańcami o niskich dochodach. Dzięki zaangażowaniu artystów, muzyków, pisarzy i studentów dzielnica w bardzo krótkim czasie przekształciła się w modną, ​​modną dzielnicę. To przyciągnęło rekiny nieruchomości i inwestorów. Dzięki modernizacji dawna problemowa dzielnica stała się jedną z najbardziej poszukiwanych w mieście. Podobną zmianę przeżyły berlińskie „Kieze” Kreuzberg, Friedrichshain i Neukölln-Nord.
Przykłady gentryfikacji można znaleźć na całym świecie. Najbardziej znane to:

  • Hamburg (św. Pauli, Ottensen, St. Georg, Eimsbüttel, Schanzenviertel)
  • Monachium (Glockenbachviertel, Schwabing, Haidhausen, Giesing)
  • Kolonia (Ehrenfeld, Dzielnica Belgijska)
  • Frankfurt nad Menem (Bahnhofsviertel)
  • Londyn (Notting Hill)
  • Nowy Jork (SoHo, Williamsburg, Meatpacking District)
  • San Francisco (Chinatown)
  • Tokio (Shimokitazawa)

Nic więc dziwnego, że gentryfikowane miasta należą dziś do najdroższych miast.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here