Elementy rusztowań”,

Elementy rusztowań i ich funkcje

Rusztowanie © stgrafix, fotolia.com

Rusztowanie składa się z różnych pojedynczych części, które są składane na placu budowy. Wyjątkiem są ruchome wieże przejezdne, które są wykorzystywane jako gotowe rusztowania. Oprócz samej konstrukcji nośnej, która składa się ze stabilnej ramy i jest przymocowana do elewacji za pomocą kotew, rusztowanie zawiera różne elementy zabezpieczające przed upadkiem. Przed ustawieniem rusztowania wszystkie elementy są sprawdzane wizualnie pod kątem uszkodzeń.

Elementy i konstrukcja rusztowania

Rama rusztowania

Rama nośna rusztowania składa się z ram pionowych, które są zestawiane razem z podłużnicami tworząc pole rusztowania o wymaganej szerokości. Usztywnienie odbywa się z jednej strony za pomocą ukośnych rozpór podłużnych na zewnątrz rusztowania, z drugiej zaś za pomocą desek lub desek tworzących strefy stojące i spacerowe rusztowania. Rama nośna stoi na konstrukcji nośnej wykonanej z desek, na której znajdują się stopy lub. Wrzeciona nożne są założone. Nośność podłogi jest wcześniej sprawdzana. Pierwsze pole rusztowania jest ustawione w pionie i poziomie i służy jako orientacja. Pozostałe pola rusztowania ustawia się jedno za drugim i łączy ze sobą oraz z elewacją; stężenie wzdłużne wymagane co pięć pól rusztowania.

Rusztowanie przy izolacji elewacji © Tom Bayer, fotolia.com Wskazówka: Tak zwane ramy wyrównawcze lub stojaki wyrównawcze są również używane do pochyłych powierzchni montażowych lub do osiągnięcia określonych wysokości warstw. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w rusztowaniach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze regionalne firmy specjalizujące się w rusztowaniach, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Smycze i zapięcia

Elementy rusztowania © ivallis111, fotolia.com

W zależności od konstrukcji rusztowania w rusztowaniu stosuje się różne łączniki. Połączenia wykonane są z wytrzymałego aluminium. Powszechnie stosowane są następujące łączniki rusztowań:

 • Sprzęgła w różnych konstrukcjach stosowane są w rusztowaniach rurowych i sprzęgowych do wysokości ok. 30 m używane. Rury stalowe łączy się ze sobą w punktach łączenia za pomocą nakrętek lub klinów. Aby zapewnić bezpieczeństwo, podczas produkcji sprzęgieł należy przestrzegać wymagań normy DIN EN 74 „Złącza, sworznie centrujące i płyty podstawowe do rusztowań roboczych i podpór”. Znormalizowane złącza w rusztowaniach obejmują złącza normalne, złącza obrotowe lub złącza doczołowe.
 • Często stosowane są mobilne rusztowania szybkobieżne Połączenia wtykowe zmontowane. Dwie stożkowe rurki są po prostu łączone ze sobą. Zastosowanie kołków przełączających tworzy samoblokujące połączenia wtykowe. Kołek przełączający służy do blokowania połączenia.
 • Połączenia śrubowe są możliwe, ale są rzadko używane ze względu na pracochłonną pracę związaną z skręcaniem ich w rusztowanie. Wyjątkiem są podpory, które często muszą znosić bardzo duże obciążenia.
 • Połączenia pazurów przenoszą siły rozciągające i ściskające na połączone pręty i służą do mocowania balustrad, przekątnych lub elementów poszycia;.
Ważne łączniki rusztowań Wskazówka: Tylko prawidłowo wykonane połączenia gwarantują stabilność rusztowania. Dlatego wymaga się od wykonawcy rusztowań szczególnej staranności i odpowiedniej wiedzy specjalistycznej.

Kotwienie na budynku

Kotwienie rusztowań © fefufoto, fotolia.com

Dla stabilności rusztowania należy je przymocować do elewacji. Zakotwienia pochłaniają siły wiatru i odkształcenia i wymagają odpowiedniego zatwierdzenia. Służą do tego specjalne kotwy. Kotwy wkręcane są w kołki zamontowane wcześniej w elewacji jako śruby oczkowe, kołki są zwykle wykonane z poliamidu. Wsporniki rusztowania są następnie łączone z oczkami pierścieniowymi. W praktyce długość między kołkiem a oczkiem jest ograniczona do około 7 cm, dłuższe śruby oczkowe tracą nośność. Wraz ze wzrostem długości szybu są one coraz mniej zdolne do pochłaniania sił działających równolegle do elewacji.

Rusztowanie: kotwienie do budynku Wskazówka: Do mocowania kompozytowych systemów termoizolacyjnych do elewacji zewnętrznej wymagane są specjalne elementy kotwiące ze względu na wymaganą odległość pomiędzy rusztowaniem a elewacją.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od specjalistycznych firm rusztowaniowych i zaoszczędź do 30 procent

Dostęp do rusztowania

Przed rozpoczęciem prac na pierwszym poziomie rusztowania, wbudowane jest dojście, na przykład w postaci wewnętrznej drabiny rusztowania lub klatki schodowej rusztowania. W przypadku wyższych poziomów rusztowań możliwe są windy, platformy transportowe, schody lub drabiny wewnętrzne, aby zminimalizować ryzyko upadku. Schody rusztowaniowe dzielą się na dwie klasy w zależności od ich wymiarów, wymagana jest szerokość w świetle co najmniej 50 cm. Ponadto wymagana jest odpowiednio wysoka nośność, którą należy zweryfikować. W przeciwieństwie do wewnętrznych drabin rusztowaniowych, schody są zintegrowane z rusztowaniem elewacyjnym z dodatkowym polem rusztowania. Ma to kilka zalet:

 • Schody są łatwo dostępne i chodzą po nich.
 • Ze względu na wymiary materiały i narzędzia można łatwo transportować w górę.
 • Powierzchnia pól rusztowań nie jest ograniczona.
Schody rusztowaniowe: podstawowe wymagania

Ochrona przed upadkiem

Podczas oceny ryzyka przez wykonawcę rusztowań określa się, jakie środki bezpieczeństwa są wymagane na rusztowaniu. Możliwe środki to zastosowanie balustrady lub osobistego wyposażenia chroniącego przed upadkiem. Żadne środki bezpieczeństwa nie są konieczne, jeśli obszary robocze i dostępowe rusztowania nie znajdują się wyżej niż 30 cm nad nośnymi i dużymi powierzchniami.

Rusztowanie z zabezpieczeniem przed upadkiem i rusztowanie zabezpieczające © Hermann, fotolia.com

Na rusztowaniach zaleca się stosowanie następujących urządzeń zabezpieczających przed upadkiem z wysokości:

 • Jeden jest niezbędny Ochrona boczna, składa się z poręczy, poręczy pośredniej i krawężnika. Do mocowania górna krawędź osłony bocznej musi znajdować się co najmniej 1 m od górnej krawędzi obszaru stoiska, odległość między elementami nie może przekraczać 47 cm.
 • Służy do prac na dachach o nachyleniu od 20 do 60 stopni i wysokości upadku powyżej 3,0 m Rusztowanie dachowe bezpieczeństwa jako ochrona przed upadkiem. Rusztowanie dachowe jest realizowane w postaci desek, siatek ochronnych lub siatek ochronnych o rozmiarze oczka maksymalnie 10 cm.
 • ten środki ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości (PPE) służy jako ochrona przed upadkiem, gdy bezpieczeństwo nie może być zagwarantowane innymi środkami. Dzieje się tak na przykład podczas pracy w pobliżu krawędzi szczytowych, pracy na krawędziach opadających lub w połączeniu z systemami zatrzymującymi upadek. Urządzenie zabezpieczające składa się z systemu pasów, który jest przymocowany do elementu nośnego.
Wskazówka: Producent musi dostarczyć instrukcje montażu wszystkich urządzeń zabezpieczających przed upadkiem. Ponadto wolno stosować wyłącznie konstrukcje sprawdzone i zatwierdzone przez władze budowlane. Wskazówka: Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi artykułami Rusztowania: Normy i przepisy oraz wyposażenie ochronne w rusztowaniach

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here