Izolacja elewacji rusztowań”,

Rusztowanie do renowacji elewacji EIF

Kompozytowe systemy termoizolacyjne są popularnymi środkami do energetycznej renowacji przegród zewnętrznych. Warstwa izolacyjna nakładana jest na ścianę nośną po zewnętrznej stronie ścian zewnętrznych, a następnie tynkowana. Do zamocowania izolacji termicznej wymagane jest rusztowanie elewacyjne. Przy wznoszeniu rusztowania stosuje się pewne szczególne cechy, na przykład większą odległość od muru lub tworzenie stabilności.

Rusztowanie przy izolacji elewacji © Tom Bayer, fotolia.com Budowa kompozytowego systemu termoizolacyjnego

Właściwe rusztowanie do renowacji ETICS

Podobnie jak w przypadku innych prac elewacyjnych, przy renowacji powłoki zewnętrznej za pomocą systemu ETICS stosuje się zwykle rusztowanie systemowe. Rusztowania te mogą być stosowane wyłącznie do wykonania standardowego z ogólną aprobatą budowlaną Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej (DIBt). W przypadku odchylenia od standardowego projektu, wymagany jest specjalny dowód stateczności konstrukcji.

Izolacja termiczna i tynkowanie © mitifoto, fotolia.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w rusztowaniach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze regionalne firmy specjalizujące się w rusztowaniach, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Wymagania dotyczące rusztowania

Wymagania dotyczące rusztowania w elewacji ETICS

Specjalne cechy rusztowania elewacyjnego ETICS obejmują różne obszary konstrukcji rusztowania. Jednym z nich jest szerokość poziomu rusztowania:

  • Z Trasa ruchu na rusztowaniu musi mieć co najmniej 20 cm szerokości. Jeżeli materiał na elewację ETICS składowany jest na poziomie rusztowania, zwykła szerokość 60 cm jest niewystarczająca. Można to rozwiązać za pomocą szerszego systemu rusztowań.
  • Rusztowanie musi odpowiadają co najmniej klasie obciążenia 3, co pozwala na obciążenie 2,0 kN/m².
  • Z niezbędna odległość między wewnętrzną krawędzią okładziny a elewacją zależy od grubości ocieplenia ETICS i nie może przekraczać 30 cm. Jeśli nie można zachować tej odległości (na przykład przed zamocowaniem paneli izolacyjnych), wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci poręczy lub wewnętrznej konsoli zabezpieczającej przed upadkiem.
Wskazówka: Przy zamawianiu rusztowania do mocowania elewacji ETICS należy o tym wspomnieć, aby można było odpowiednio zaplanować rusztowanie.

Stabilne kotwienie

W rusztowaniach zwykle stosuje się śruby oczkowe do połączenia rusztowania z elewacją. Ze względu na dużą odległość między rusztowaniem a elewacją, a także późniejsze panele izolacyjne, konwencjonalne kotwy nie nadają się do elewacji ETICS, ponieważ bardzo długie oczka pierścieniowe nie spełniają już swojej funkcji nośnej i przemieszczania rusztowanie powoduje uszkodzenie płyt izolacyjnych.

Kotwienie rusztowania za pomocą kotew stałych w elewacji

Dla rusztowań przed fasadami ETICS obowiązują następujące zasady:

  • Jako wspornik są tak zwane Trwała kotwica przymocowany zgodnie z DIN 4426. Kotwa trwała pozostaje w murze i jest częścią elewacji.
  • Z Odległość między poziomami kotwienia nie może przekraczać 4 m².
  • ten zakotwiczenie muszą być zwymiarowane zgodnie ze specyfikacją.

Alternatywą dla kotew stałych są kotwy specjalne dostosowane do ETICS, wzmocnienia konstrukcyjne lub rusztowania wolnostojące. Można również zrezygnować z kotew stałych, jeśli wysokość okapu elewacji jest mniejsza niż 8 m.

Notatka: Wspomniane zasady obowiązują również w przypadku montażu ścian osłonowych lub muru dwuwarstwowego. Rusztowanie do izolacji elewacji © fotolia.com

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od specjalistycznych firm rusztowaniowych i zaoszczędź do 30 procent

Kotwienie do istniejących elewacji ETICS

W przypadku renowacji lub wzmocnienia istniejącej elewacji z kompozytu termoizolacyjnego niezbędne rusztowanie mocuje się do istniejących stałych kotew. Jeśli nie ma trwałych kotew, jak to czasami ma miejsce w przypadku starszych elewacji, można je zamocować później. W tym celu należy otworzyć warstwę izolacyjną. Alternatywnie stabilność rusztowania można również zrealizować za pomocą wzmocnień konstrukcyjnych lub wolnostojących.

Rusztowanie wolnostojące

Rusztowanie wolnostojące jest alternatywą dla mocowania do elewacji za pomocą kotew stałych. Rusztowanie wymaga dowodu stabilności, a także dowodu wytrzymałości w indywidualnym przypadku. Wadą tego typu ram jest to, że ich produkcja jest skomplikowana. Ze względu na wymaganą większą szerokość rusztowania potrzeba więcej miejsca przed elewacją.

Wskazówka: Jako szerokość podstawy wymagana jest jedna trzecia do połowy wysokości konstrukcyjnej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here