Piankowe materiały izolacyjne

Dużo się dyskutuje, jaki materiał należy zastosować do ocieplenia domu. Tu nie chodzi o tę debatę. Pewne jest to, że izolacja spienionymi tworzywami sztucznymi jest nadal powszechna. Często mówimy o styropianu - ale ściśle mówiąc to tylko nazwa handlowa i są też inne substancje.

Izolacja styropianem © Gerd, stock.cegła suszona na słońcu.com

Należy wspomnieć o czterech materiałach: Przede wszystkim jest to styropian (EPS), czyli wspomniany styropian. Styrodur to jedna z kilku nazw handlowych polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Skrót PUR oznacza materiał izolacyjny wykonany z poliuretanu, PIR jest jego dalszym rozwinięciem. PUR i PIR są również łączone jako materiały PU. Cechą wspólną wszystkich substancji jest to, że zasadniczo bazują na ropie naftowej jako materiale wyjściowym. Oto przegląd - choć nie powinien dotyczyć chemii. Chodzi bardziej o to, co w praktyce interesuje użytkownika.

Brakuje tu również informacji o kosztach. Inwestycja bardzo zależy od grubości materiału izolacyjnego, gdzie kupujesz go w jakiej ilości, ceny ulegają znacznym wahaniom. W każdym razie EPS jest najtańszy, następnie XPS, PUR i PIR.

Styropian (EPS) - Styropian

EPS jest produkowany przez spienianie granulatu tworzywa sztucznego w parze. Kulki ze spienionego granulatu można łatwo rozpoznać pojedynczo i często można je również osobno oddzielić.

Styropian dobrze izoluje, bo w 98 procentach składa się z powietrza. Przewodność cieplna wynosi do 0,035 W/mK określony. Dokonując porównania należy pamiętać, że im niższa przewodność cieplna, tym lepszy materiał. Od jakiegoś czasu EPS dostępny jest również w kolorze szarym, którego przewodność cieplna wynosi 0,032 W/mK.

Izolacja styropianem © bilanol, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jedną z zalet EPS jest jego niska cena. Ponadto styropian jest lekki, dzięki czemu można go przykleić do elewacji, co jest znacznie łatwiejsze niż jakiekolwiek rozwiązania z wkrętami i kołkami. Gęstość jest mniejsza niż 15 do 30 kilogramów na metr sześcienny.

Należy zachować ostrożność w przypadku kontaktu EPS z innymi chemikaliami stosowanymi w budownictwie. Jeśli chcesz uzyskać wrażenie, możesz nałożyć trochę kleju „Pattex” na płytę styropianową - i po chwili pojawi się tam duża dziura. EPS jest również wrażliwy na światło i musi być skutecznie chroniony przed światłem dziennym.

Wadą EPS są jego właściwości przeciwpożarowe. Szybko się topi i równie szybko się zapala. Rozprzestrzenia się szybko, dlatego konieczne jest zamontowanie tzw. barier przeciwpożarowych. Dym zawiera substancje szkodliwe dla zdrowia.

Zalety i wady EPS

EPS jest również oferowany pod nazwami handlowymi Sagex, Steinopor, Austrotherm i Airpop.

Notatka: Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat Styropian (EPS) - Styropian Izolacja elewacji © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Polistyren ekstrudowany (XPS) - Styrodur

W przypadku polistyrenu ekstrudowanego części spienionego granulatu są znacznie mniejsze i nie można ich rozdzielić indywidualnie. XPS ma tę przewagę nad EPS, że jest bardzo odporny na nacisk. Może być również stosowany do izolacji pod płytą podłogową, jeśli tam ma być izolacja. Ponadto nie nasiąka wodą, dzięki czemu nadaje się do każdego rodzaju izolacji obwodowej tj. w kierunku gruntu.

Izolacja płyty podłogowej za pomocą ekstrudowanego polistyrenu (XPS) © Kara, stock.cegła suszona na słońcu.com

XPS jest trochę droższy i trochę cięższy niż EPS, ale wciąż ani drogi, ani ciężki. Gęstość wynosi od 25 do 50 kilogramów na metr sześcienny. Wartość przenikania ciepła jest w najlepszym przypadku 0,028 W/mK.

Zalety i wady XPS

Zamiast Styroduru na opakowaniu można umieścić również Styrofoam, Roofmate, Jackodur, Floormate lub Austrotherm.

Notatka: Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat polistyrenu ekstrudowanego (XPS) - Styrodur

sztywna pianka poliuretanowa (PUR)

PUR i PIR są również przetwarzane na bardzo stabilne wymiarowo i niepochłaniające wody płyty izolacyjne. Obie tkaniny izolują znacznie lepiej niż EPS i XPS. Kolejną zaletą PUR jest odporność na większość chemikaliów stosowanych w budownictwie. PUR może być używany jako materiał izolacyjny w wielu obszarach i faktycznie nadaje się do wszystkich zastosowań w budynkach mieszkalnych.

Kompozytowy system ociepleń ETICS z PUR © puren

Płyty PUR mają przewodność cieplną do 0,023 W/mK i gęstości od 30 do 33 kilogramów na metr sześcienny. Panele PUR są często laminowane folią aluminiową, która chroni materiał, ale jednocześnie pełni rolę widocznej powierzchni.

W porównaniu do EPS i XPS, PUR ma znacznie lepsze właściwości przeciwpożarowe, nie topi się, ale karbonizuje na powierzchni. Oznacza to, że pręt ogniowy nie jest wymagany, który należy wciągać wraz z innymi materiałami z określonej wysokości budynku.

Charakterystyczne dla paneli PUR są również krawędzie z piórem i wpustem. W ten sposób uzyskuje się szczególnie stabilne połączenie i nie ma ryzyka, że ​​panele leżące obok siebie przesuną się na wysokość względem siebie. Ponadto lepiej zapobiega się łączeniom, a tym samym mostkom termicznym.

Zalety i wady PUR Notatka: Tutaj znajdziesz więcej informacji o sztywnej piance poliuretanowej (PUR)

Pianka poliizocyjanurowa (PIR)

Osoby, które stawiają szczególnie wysokie wymagania procesowi ochrony przeciwpożarowej PIR. Jest również znacznie bardziej stabilny wymiarowo niż PUR. Jest to więc z pewnością najtrwalszy wariant ze wszystkich izolacji z tworzywa piankowego. Również przewodność cieplna 0,023 W/mK albo lepiej jest mocnym argumentem za PIR. Tak zwana wartość K jest zatem jedną z najniższych spośród wszystkich klasycznych materiałów izolacyjnych. To sprawia, że ​​PIR jest szczególnie interesujący, jeśli np. grubość warstwy izolacji wewnątrz budynku nie powinna być zbyt duża.

Gęstość wynosi 30 kilogramów na metr sześcienny, ale może być również wyższa w zależności od wymagań. Pod względem wartości K i gęstości, PIR wydaje się być odrobinę lepszy niż PUR. PIR jest wolny od formaldehydu i wszelkich włókien szkodliwych dla zdrowia i dlatego dobrze nadaje się do izolacji wewnętrznych dachów skośnych.

Płyty PIR często stosuje się również na dachach płaskich, zwłaszcza jeśli nadal panuje napór z góry – np. z parkingu. Panele PIR są najczęściej laminowane folią aluminiową lub włókniną mineralną podczas produkcji.

Inną popularną nazwą PIR jest sztywna pianka Polyiso.

Plusy i minusy – ocena cyklu życia

Zważ prawidłowo za i przeciw

Zwolennicy spienionych materiałów izolacyjnych przekonują o dobrej równowadze ekologicznej – w ciągu swojego życia materiał oszczędza 70 razy więcej energii, niż było potrzebne do jego produkcji. Inni sprzeciwiają się, że ta kalkulacja nie obejmuje energii potrzebnej do recyklingu i zalecają użycie odnawialnych surowców do izolacji. Oczywiście nie jest to możliwe bez problemów we wszystkich zastosowaniach, na przykład przy izolacji obwodowej.

Zwolennicy twierdzą również, że usuwanie i recykling płyt ze sztywnej pianki jest możliwe bez żadnych problemów - czyste i nieuszkodzone płyty można ponownie wykorzystać do celów izolacyjnych. Należy jednak dodać, że w systemie termokompozytowym panele są przyklejane i nie można ich oddzielić od tynku i innych gruzu budowlanego podczas ich rozbiórki. Jednak producenci i branża recyklingu pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Szeroko praktykowane spalanie również nie jest zadowalającym rozwiązaniem ze względu na generowanie szkodliwych dla klimatu emisji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here