Pakowanie prezentów na Boże Narodzenie: wskazówki dotyczące zrównoważonego rozwoju i pięć pomysłów ”,

Dekorowanie Wypożycz choinkę: W trosce o środowisko Rękodzieło Zbuduj własną szopkę bożonarodzeniową: Instrukcje dla majsterkowiczów z szablonami Dekorowanie 12 najlepszych wskazówek na okres świąteczny

Jak w zrównoważony sposób udekorować zapakowane prezenty??

Szczególnie zrównoważoną ozdobą prezentów są szyszki lub gałęzie sosny, które zebrałeś w lesie. Suszone plastry pomarańczy są naturalną dekoracją ze względu na zużycie energii, które jest ponoszone na czas w piekarniku, ale nie jest zrównoważone. Ewentualnie podczas pieczenia ciasteczek połóż kilka plasterków pomarańczy na blasze do pieczenia, wtedy nie zużywasz dodatkowej energii.
Jeśli chodzi o wstążkę prezentową, powinieneś wybrać wariant bez plastiku, wielokrotnego użytku, taki jak wstążka z papieru rafia nadającego się do recyklingu. Aby przygotować się do kolejnych Świąt: Najlepiej zachować wstążkę, w którą zapakowane są Twoje prezenty.
Jeśli chcesz zrobić zawieszki na prezent, możesz odciąć kawałek pudełka wysyłkowego lub użyć wnętrza pustego kartonu po mleku - jest on pokryty srebrem.
Jako alternatywa dla taśmy samoprzylepnej lub do ozdabiania zapakowanych prezentów, taśma washi, znana również jako taśma maskująca, jest stosunkowo zrównoważonym pomysłem. Kolorową, często wzorzystą taśmę samoprzylepną zazwyczaj łatwo odkleić i użyć ponownie.

Zamów teraz taśmę Washi do ozdabiania i pakowania prezentów od Amazon.

Zdjęcie: VIDILLO

Aby w zrównoważony sposób upiększyć monochromatyczny papier do pakowania, można go również pomalować - np. małymi gwiazdkami. „Kredki czy markery nie stanowią problemu przy recyklingu” – mówi Gregor Andreas Geiger, rzecznik prasowy Związku Niemieckich Papierni. To tylko kwestia upewnienia się, że włókno papieru nie zostanie zniszczone, co nie zdarza się w przypadku zwykłych domowych długopisów. „Jednak większe ilości farby akrylowej nie są tak tanie dla obiegu wody”, wyjaśnia ekspert ds. recyklingu. Stemplowanie małych gwiazdek na pudełku prezentowym jest w porządku.

Jak zapakować prezent bez papieru pakowego??

Istnieją następujące alternatywy dla papieru do pakowania prezentów w zrównoważony sposób:

  • Papier gazetowy
  • Papier do pakowania lub kraft: Jeśli zamówiłeś coś online, towary są często wyściełane papierem - zachowaj to do pakowania prezentów!
  • Skrawki materiału, ściereczki kuchenne lub szaliki
  • Strony z czasopism z dużym zdjęciem natury lub dekoracji; Przykład patrz poniżej
  • Stare kartki kalendarza: jeśli motyw nie pasuje, po prostu użyj białego tyłu i udekoruj opakowanie prezentu na Boże Narodzenie
  • Strony wyrzuconych książek - tylko wtedy, gdy księgi są zbyt stare lub zużyte, aby je sprzedać, podarować lub oddać
  • Torby lub pudełka na prezenty wielokrotnego użytku: Poniżej pokazujemy, jak samemu zrobić torbę
  • nieużywane nuty
  • nieaktualne mapy świata / strony atlasu / plany miast
  • Pudełka na buty

W opakowaniach wysyłkowych często znajdziesz tony papieru, które można wspaniale wykorzystać do zrównoważonego pakowania prezentów.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Jak zapakować wspaniałe prezenty??

Jeśli masz szczęście, prezent jest już w pudełku. Następnie możesz po prostu przykleić kartkę bożonarodzeniową lub dużą, ozdobną plakietkę z imieniem na miejsce, w którym przykleja się etykieta wysyłkowa. Owiń całe opakowanie wstążką prezentową wielokrotnego użytku. Być może zachowałeś również stare pudełka wysyłkowe, w których możesz umieścić duży prezent, a następnie go zapakować. Na przykład przyklej pudełko z powrotem za pomocą ozdobnej taśmy washi.

Jak zapakować prezent bez plastiku??

Jeden z największych grzechów ekologicznych podczas pakowania prezentów: folia plastikowa. Alternatywnie możesz użyć kwadratowych skrawków materiału, których rogi zawiązujesz na prezent, np. filiżankę. Ważne: nie kupuj nowej tkaniny! To nie byłoby bardziej zrównoważone niż plastik.
Kupując wstążkę upominkową należy również upewnić się, że nie jest ona wykonana z plastiku, ale z naturalnych materiałów. Papier pakowy może również zawierać plastik - jeśli jest powlekany. Widać po błyszczącej powierzchni i tym, że można ją odkleić.

Zrównoważone pakowanie prezentów na Boże Narodzenie: 5 pomysłów z instrukcjami

Zrównoważony pomysł 1: zapakuj prezent do pustego kartonu po mleku

Aby zrobić ekologiczne opakowanie prezentowe z pustego tetrapaku, musisz oczywiście najpierw wypłukać karton po mleku. Następnie odetnij górną część dookoła nożem. Jeśli srebrna wewnętrzna część nadal ma plamy z mleka, ponownie wypłucz worek i pozwól mu dobrze wyschnąć. Następnie po prostu odklej zewnętrzną warstwę. Jak widać na zdjęciu, nie zawsze udaje się to od razu bez pozostawiania śladów. Ale białe szczątki można zetrzeć przy odrobinie cierpliwości. Pomysł ten sprawdza się jako opakowanie na pojedynczy prezent, ale każdy, kto chce zrobić 24 torebki na kalendarz adwentowy z kartonów po mleku, jest bardziej narażony na załamanie nerwowe niż gotowy kalendarz.

Pod powłoką kartonu mleka wyłania się papier o ładnym wyglądzie.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Jeśli wierzchnia warstwa jest całkowicie usunięta, po prostu włóż mały prezent do torebki, dociśnij lewy i prawy bok, a następnie dociśnij górne krawędzie do siebie i złóż do tyłu. Całość najlepiej można naprawić za pomocą drewnianego zacisku wielokrotnego użytku. Możesz również użyć tego do dołączenia plakietki z imieniem do prezentu. Naklejki, które masz jeszcze na stanie lub taśmę washi można wykorzystać do dekoracji.

Czy podejrzewasz, że za tym ładnym ekologicznym opakowaniem prezentowym stoi stary karton po mleku??

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Nawet po użyciu jako pudełko na prezent, karton po mleku nie musi wylądować w żółtym koszu. Odbiorca lub możesz usunąć naklejkę, odwrócić srebro na zewnątrz dwa razy - i masz małą, prostą donicę!

Zrównoważony pomysł 2: Zapakuj prezenty w skrawki materiału

Typowy pomysł, jeśli chodzi o zrównoważone opakowanie: użyj tkaniny. Ale bądź ostrożny! Niekoniecznie jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska! Jeśli kupisz do niego nową tkaninę, opakowanie prezentu będzie nawet znacznie mniej ekologiczne niż papier, który był używany raz. Brytyjskie badanie wykazało już w 2011 roku, że aby zachować równowagę ekologiczną plastikowej torby jednorazowego użytku i trzy razy torby papierowej, trzeba użyć płóciennej torby 131 razy. Jeśli chodzi o utylizację, to plastik stanowi większy problem, a papier pakowy zwykle trafia do śmieci po jednorazowym użyciu, ale produkcja tkaniny wytwarza szczególnie dużą ilość CO2. Dlatego: Do ​​ekologicznego pakowania prezentów używaj skrawków materiału lub niezdrowych obszarów uszkodzonej części, takiej jak stary obrus lub perforowana koszulka. Pokrój materiał w kwadrat i obszyj go raz wokół krawędzi. Jeśli nie możesz szyć, wytnij kwadrat nożyczkami zygzakowatymi - wtedy materiał się nie strzępi. Jeśli chcesz podarować ściereczkę lub szalik, możesz wykorzystać go również jako opakowanie na kolejny prezent.

Instrukcje: Aby owinąć prezent w tkaninę - jako przykład weźmy książkę - umieść ją na środku tkaniny tak, aby krawędzie prezentu były wyśrodkowane na rogach tkaniny. Następnie złóż jeden róg materiału do środka i wsuń go pod prezent. Zrób to samo dla przeciwległego rogu. Możesz to naprawić za pomocą agrafki na spodzie.

Tutaj możesz zobaczyć jak zawinąć prezent w tkaninę zgodnie z japońską techniką furoshiki.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Na koniec weź dwa pozostałe przeciwległe rogi, przeciągnij je przez środek prezentu i zawiąż dwa węzły jeden na drugim. Jeśli chcesz ozdobić opakowanie prezentowe plakietką z imieniem na pętelce lub nieużywanymi ozdobami choinkowymi, przeciągnij pętelkę przez jeden z narożników tkaniny przed zawiązaniem drugiego węzła.

Owijając tkaniną, po prostu zawiązując prezent, tworzy się ładną kokardkę.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Pomysł na zrównoważony rozwój 3: pakuj prezenty w strony z czasopism

W wielu magazynach znajdziesz duże zimowe lub bożonarodzeniowe obrazy przyrodnicze lub ozdobne, za pomocą których możesz w zrównoważony sposób zapakować drobne upominki. Zapakowaliśmy płytę CD w podartą stronę z zimowym pejzażem. Z tyłu papier nie wystarczył, aby całkowicie zakryć prezent. Tutaj możesz zastosować mały trik: wyciąć stronę czasopisma z podobnym wzorem dokładnie wielkości dolnej powierzchni prezentu - w przypadku CD wystarczy kwadrat. Umieść ten kawałek na spodzie prezentu, dopiero potem złóż na nim rzeczywisty papier do pakowania i przytrzymaj go na miejscu. Możesz zrobić to samo, jeśli używasz starych stron książek do pakowania prezentów.

Przeszukuj ulubione magazyny w poszukiwaniu pięknych zdjęć - na pewno znajdziesz coś, co nada się jako opakowanie na drobne upominki.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Zrównoważony pomysł 4: zrób torbę na prezenty wielokrotnego użytku

Do tego ekologicznego opakowania upominkowego DIY możesz użyć wytrzymałego papieru do pakowania, który nadal masz w magazynie, lub kolorowego papieru rzemieślniczego. Wytnij z niego prostokątny kawałek. Najlepiej zmierzyć swój prezent wcześniej. Jego szerokość i głębokość dodaj dwa razy plus trochę luzu na sklejenie krawędzi, daje to jak szeroka powinna być kartka. Wysokość plus głębokość prezentu plus mały margines, aby móc później zamknąć torebkę określić wysokość kartki. Lepiej przyciąć papier do pakowania trochę większy. Jeśli później w torbie zostanie miejsce, wystarczy dodać jeszcze kilka szyszek sosnowych.
Następnie złóż lewą i prawą stronę papieru w kierunku środka, tak aby krawędzie lekko zachodziły na siebie. Połącz je razem za pomocą taśmy samoprzylepnej od góry do dołu. Następnie złóż dolną stronę do góry przynajmniej tak daleko, jak twój prezent jest głęboki. Teraz złóż dolną część prostopadle do stołu i, jak widać na obrazku, dociśnij lewą i prawą krawędź, aby powstał trójkąt po obu stronach.

Więc złóż spód torby na prezent.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Złóż górną i dolną krawędź dolnej części na środku i przymocuj je taśmą samoprzylepną. Wtedy podłoga jest gotowa. Dalej są boczne ścianki torby na prezent. Aby to zrobić, weź jako miarę co najmniej połowę głębokości prezentu. Zagnij odpowiednio lewy i prawy brzeg worka do wewnątrz i pociągnij fałdy wzdłuż. Następnie złóż oba na drugą stronę torby i prześledź również tę krawędź.

Aby wykonać boczne ścianki torby na prezenty, po prostu złóż boki do wewnątrz.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Teraz wsuń rękę w górę torby i dociśnij dół - gotowe! Chyba że nadal chcesz ustabilizować grunt. Następnie wytnij kawałek tektury, który jest nieco mniejszy niż powierzchnia podłogi i umieść go w torbie. W przypadku cięższych prezentów należy zakleić pudełko. Teraz prezent może trafić do opakowania. Następnie złóż górną krawędź torby do tyłu. Aby go zamknąć, możesz użyć drewnianego klipsa, tak jak w przypadku powyższego kartonu po mleku. Albo przebijesz dwie dziurki w górnej części torby, przewleczesz wstążkę przez oba otwory od tyłu i przymocujesz ją kokardką z przodu.

Możesz wykonać woreczki na prezenty w dowolnym rozmiarze i kolorze.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Zrównoważony pomysł 5: Nie wyrzucaj papieru kraft – używaj go jako opakowania na prezent

Zanim wyrzucisz do kosza papier, który ma służyć jako tapicerka z opakowań wysyłkowych, możesz z niego wyczarować wspaniałe, ekologiczne opakowanie na prezent. Jeśli jest pomarszczony w niektórych miejscach, po prostu zmarszcz również inne obszary. Ten pomarszczony wygląd jest – podobnie jak shabby chic – nawet w modzie. Dzięki temu ekologicznemu opakowaniu upominkowemu możesz twórczo wypuścić energię podczas dekorowania. Niezależnie od tego, czy zostały zebrane z natury, taśma washi, naklejki, własnoręcznie wykonane plakietki z imieniem, wstążka prezentowa wielokrotnego użytku czy mieszanka kilku elementów dekoracyjnych - prosty papier można cudownie dostosować. I w bardzo zrównoważony sposób.

To ekologiczne opakowanie prezentowe o pomarszczonym wyglądzie wygląda trochę tak, jakby przebyło długą drogę z bieguna północnego do odbiorcy – fajna myśl.

Zdjęcie: DAS HAUS / Melanie Nees

Czy nadal potrzebujesz inspiracji, jaki prezent powinien znaleźć się w Twoim samodzielnie wykonanym, zrównoważonym opakowaniu?? Odkryj pomysły na prezenty dla przyjaciół w ogrodzie!

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here