Urządzanie pokoi dla rodzeństwa: tak pozostaje harmonijnie ”,

Ile lat powinny mieć dzieci w pokoju rodzeństwa?

To, czy pokój dla rodzeństwa jest dobrym pomysłem, zależy przede wszystkim od różnicy wieku między dziećmi. Zasadniczo im mniejsza różnica wieku, tym lepiej. Jeśli między dziećmi jest więcej niż cztery lata, wspólne projektowanie pokoju dziecięcego wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami:
Na przykład, jeśli trzylatek i siedmiolatek dzielą pokój, musi on zapewniać zarówno przestrzeń do zabawy, jak i wystarczającą ilość ciszy i spokoju, aby druga równiarka mogła odrobić pracę domową. W rzeczywistości jest to trudne. Rodzice są wtedy zobowiązani do oddania sprawiedliwości obojgu dzieciom. Aby uczeń miał możliwość się wycofać można np. pozwolić maluchowi jak najdłużej bawić się w salonie.

Różnica wieku decyduje o tym, czy pokój dla rodzeństwa ma sens.

Zdjęcie: living4media / Klazinga, Jansje

Czy pokój dla rodzeństwa jest możliwy, jeśli dzieci się nie rozumieją??

Jeśli obydwoje dzieci dogadują się raczej słabo, zdecydowanie należy dzielić pokój rodzeństwa w taki sposób, aby każde dziecko miało swoje własne terytorium z łóżkiem, stołem i kącikiem do zabawy. To zapobiega konfliktom.
 

Jeśli rodzeństwo kłóci się częściej niż się dogaduje, a nawet jest agresywne, oddzielne pokoje dla dzieci są zwykle lepszym rozwiązaniem.

Zdjęcie: iStock / Galina Zhigalova

Kiedy dziecko może wejść do pokoju rodzeństwa??

Zależy to głównie od tego, czy dziecko już przesypia noc. Wypróbuj nową koncepcję na jedną noc i przekonaj się, czy oboje dzieci czują się komfortowo. Jeśli próba kończy się tym, że ani ty, ani twoje potomstwo nie możecie się w końcu zrelaksować, to po prostu za wcześnie na pokój dla rodzeństwa. Wtedy najlepiej poczekać jeszcze kilka miesięcy, aż dziecko trochę podrośnie.

Nowy dodatek do rodziny czeka nie tylko na miesiące pełne emocji ze strony rodziców, ale także starsze rodzeństwo nie może się doczekać. Kiedy dziecko będzie mogło przejść do żłobka, zależy to od tego, czy oboje dzieci prześpią całą noc.

Zdjęcie: iStock / Orbon Alija

Jak długo dzieci powinny dzielić pokój??

Dopóki dzieci lubią dzielić pokój i nie ma prawie żadnych konfliktów ani kłótni, możesz zatrzymać pokój rodzeństwa. Najpóźniej, gdy jedno z dwojga osiągnie dojrzałość płciową, zmienią się pewne rzeczy, które również poddadzą w wątpliwość wspólny pokój rodzeństwa. Zwykle ta faza życia wiąże się z dużą zmianą – rozwijasz się dalej, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Pokój powinien być wtedy miejscem odosobnienia, w którym możesz spokojnie realizować swoje zainteresowania lub spędzać wolny czas z przyjaciółmi. Często zdarza się, że młodzi ludzie chcą przeprojektować swój pokój i nadać swoim czterem ścianom własny akcent. Jest to utrudnione, jeśli nadal musisz dzielić pokój z jednym lub większą liczbą rodzeństwa.

Kiedy pokój rodzeństwa zdecydowanie nie jest już dobrym rozwiązaniem??
 

  • Ciągłe konflikty: Jeśli trwają spory, które trudno rozwiązać, a tym samym mają znaczący wpływ na życie rodzinne, ulgą dla wszystkich jest, jeśli dzieci mogą być zakwaterowane w osobnych pokojach.
     
  • Dziecko zachowuje się w sposób rzucający się w oczy: To normalne, że dziecko wycofuje się w okresie dojrzewania. Ale jeśli zdarza się to dzieciom, które nie mają jeszcze 10 lat, nie należy tego lekceważyć. Często pokój rodzeństwa może być powodem, dla którego dziecko nie ma możliwości samodzielnego odegrania się lub znalezienia spokoju.

Jeśli zachowanie Twojego dziecka się zmieni, zdecydowanie powinieneś poszukać rozmowy. Dziecko często może czuć się pokrzywdzone mając pokój dla rodzeństwa.

Zdjęcie: iStock / skynesher

Właściwe zaplanowanie pokoju rodzeństwa

Z reguły, jeśli rodzeństwo dobrze się dogaduje, pokój rodzeństwa można podzielić na wspólne miejsca do spania, pracy i zabawy. Kiedy dwoje ludzi nie dogaduje się tak dobrze, każde dziecko ma swoje własne terytorium i własne zabawki.
Zanim dzieci przeniosą się do pokoju rodzeństwa, warto przesunąć meble tam i z powrotem na papierze. Aby to zrobić, narysuj plan pomieszczenia w odpowiedniej skali, zaznacz okno, drzwi, grzejnik itp. i wytnij wszystkie meble, które powinny znajdować się w pokoju dziecięcym, z papieru lub tektury w tej samej skali. Dzięki temu możesz już zobaczyć, czy dwa miejsca do pisania mieszczą się w pobliżu okna, czy też duża szafa jest ustawiona tak, aby wszyscy użytkownicy mieli łatwy dostęp. Wiele pytań rozwiązujemy bez wysiłku na papierze: tu ustawiamy łóżka, regał wpasowuje się we wnękę, a obok jest miejsce na namiot do zabawy.

Nie zawsze jest miejsce na drugi pokój dziecięcy. Tym ważniejsze jest więc umeblowanie pokoju nowego rodzeństwa z myślą o potrzebach obojga dzieci.

Zdjęcie: iStock / Alena Paulus

Właściwa koncepcja kolorystyczna pokoju dla rodzeństwa

To, czy dzieci lubią przebywać w pokoju rodzeństwa, zależy nie tylko od ich wielkości: lepiej czują się w dobrze wyposażonym dwunastu metrach kwadratowych niż w dużym, ale pozbawionym wyobraźni pokoju. Teraz kolory mogą pozytywnie wpływać na jakość życia, ale mogą też przeciążać: Dla dobra oczu dzieci należy z nimi uważać. Zbyt wiele lub sensacyjnych wzorów w intensywnych lub konkurencyjnych kolorach może szybko sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać nieharmonijnie, przepełnione, chaotyczne lub nawet agresywne.
Być może uda Ci się zdobyć fana kolorów: dzieci mogą użyć pędzla i farby z kałamarza, aby sprawdzić, jak „ich” kolory wyglądają obok siebie – najpierw na papierze lub kawałku tapety. Jako podstawowy kolor nadający ton zaleca się biały lub bardzo jasny pastel; do tego celu wybiera się jeden lub dwa skoordynowane kolory „Würz”.

Dzieci uwielbiają to kolorowe i szczęśliwe. Ale nie wszystkie ulubione kolory i życzenia zawsze można urzeczywistnić. Zachowaj subtelność ścian i pracuj z akcesoriami w jasnych kolorach.

Zdjęcie: iStock / Kuzmichstudio

Staranna kolorystyka wygląda szczególnie dobrze w małych pomieszczeniach. Zamiast tego wybierz subtelny kolor dla całego pokoju i pozwól swoim dzieciom podkreślić swój ulubiony kolor dodatkami: Dzieci są zadowolone z identyfikatora na łóżku, portretu lub inicjałów na ścianie; Monogramy na poduszce lub tatuaże ścienne lub indywidualne naklejki ścienne to również miły detal, aby wizualnie oddzielić pokój rodzeństwa. Jeśli malujesz ściany w pokoju na biało, a Twoje dzieci są w jasnych kolorach, to na przykład malujesz tylko jeden kawałek ściany w odpowiednich kolorach.

Które łóżka są odpowiednie do wspólnego pokoju??


Pojedyncze łóżka w pokoju rodzeństwa

W mini dwuosobowym pokoju jest mało miejsca na dwa własne gusta i eksperymenty meblowe. Najlepszym sposobem na umeblowanie takiego pokoju jest jasne i bardzo symetryczne podwójne umeblowanie: np. jedno łóżko stoi po lewej stronie okna, drugie po prawej, te same szafki nocne są ustawione obok siebie w środkowy. Dzieci mają bardzo silne poczucie sprawiedliwości, dlatego symetrycznie urządzony pokój z "bliźniaczymi meblami" to dobre rozwiązanie, aby oboje dzieci czuły się jednakowo traktowane. Mimo to nie wszystko musi wyglądać dokładnie tak samo. Tam, gdzie na jednym łóżku lśnią słoneczniki, mali strażnicy pałacu paradują na kratach drugiego. Ulubione pluszaki, obrazki z ulubionymi motywami zarówno dzieci, jak i pościel z różnymi wzorami w tym samym kolorze pokazują również, gdzie leży królestwo.

Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, odpowiednie są dwa pojedyncze łóżka. Mogą one wyglądać dokładnie tak samo lub pozwolić każdemu dziecku wybrać własny model.

Zdjęcie: living4media / Bauer Syndication

Podwójne łóżka w pokoju rodzeństwa

Nie tylko dorośli lubią przytulać się w podwójnym łóżku: dzieci lubią być blisko siebie, kiedy zasypiają i kiedy się budzą. Dopóki światło nie zgaśnie, dwa zsunięte łóżka lub łóżko podwójne oferują obszar do zabawy o powierzchni czterech metrów kwadratowych: na przykład, jeśli zamontujesz pień drzewa jako maszt i drabinkę linową obok łóżka i podniesiesz żagle i flagi, mali piraci będą zadowoleni ze swojego śpiącego statku.

Łóżko na antresoli w pokoju rodzeństwa

Dzieci uwielbiają łóżka na antresoli, ale rodzice często ostrożniej reagują na życzenia potomstwa. Ale łóżka piętrowe są zwykle niezbędne, jeśli chodzi o projektowanie małych pomieszczeń. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów z daszkiem lub nawet zjeżdżalnią. Ma to tę zaletę, że łóżko na poddaszu może służyć jako zamek rycerski lub statek do zabawy w ciągu dnia, na przykład. Z reguły łóżko na antresoli jest odpowiednie dla dzieci w wieku od czterech do pięciu lat. Starsze dziecko najlepiej spać na górze i upewnić się, że barierka łóżka jest odpowiednio wysoka. Ale są też siatki, które można przyczepić. W przypadku mniejszego dziecka można dopiąć na dole dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem. Dostępne są również zabezpieczenia do drabiny do kupienia, aby uniemożliwić małym dzieciom wspinanie się po drabinie.

Łóżko na antresoli sprawia, że ​​dziecięce serca biją szybciej, a także oszczędzają miejsce. Są dostępne w szerokiej gamie wzorów - na przykład zaprojektowane jako zamek rycerski. Lub możesz wybrać bardzo prosty model wykonany z drewna.

Zdjęcie: living4media / Socci, Valentina

Jeśli masz bliźnięta w pokoju rodzeństwa, oboje dzieci najprawdopodobniej będą chcieli spać na górze. Co powiesz na dwa pojedyncze łóżka na antresoli, a pod nimi na przykład biurko dla dzieci?? Jeśli warunki oświetleniowe są do tego niesprzyjające, pod spodem można umieścić szafy lub pufę i półki. Najważniejsze jest to, że oboje rodzeństwa ma swój własny "maisonette".

Przestrzeń pod łóżkiem na antresoli daje wiele możliwości. Na przykład możesz umieścić biurko lub półkę pod spodem lub stworzyć przytulną część wypoczynkową, w której możesz odpocząć.

Zdjęcie: living4media / Bauer Syndication

Kupując łóżka na poddaszu i meble dziecięce, upewnij się, że są one zabezpieczone przed dziećmi.
Na przykład niektórzy producenci oferują łóżka na poddaszu, które są tak stabilne, że nie potrzebują dodatkowych łóżek
musi być przymocowany do ściany.

Więcej ciekawych artykułów dla rodziców Multimedialny smartfon dla dzieci? Ważne zasady i najlepsze modele na rok 2021 Pokój dziecięcy Komputery dla dzieci: Jak nauczyć się korzystać z łazienki Łazienka dla dzieci: sensowna czy nie?

Więcej wskazówek dotyczących projektowania pokoju dla rodzeństwa


Dziel przestrzeń poprzez separację optyczną

Co prawda rozdzielenie nie zawsze jest możliwe w małym pokoju dziecięcym. Ale jeśli masz trochę więcej wolnego miejsca, możesz podzielić pokój na przykład półkami i parawanami lub zasłoną. Więc każde dziecko dostaje swoją połówkę lub przynajmniej kąt, o którym może decydować. Prosty parawan ścienny, zbudowany z dwóch płyt MDF i połączony zawiasami, tworzy prywatną przestrzeń dla każdego dziecka i jest jednocześnie tablicą do przypinania, z której oboje mogą korzystać z boku.

Statek ahoj! Zasłona z tkaniny jako przegroda pokoju nie tylko zapewnia większą prywatność, ale także uzupełnia statek piracki.

Zdjęcie: living4media / EWAStock

Ważne są jednak również obszary wspólne. Powinny one być wizualnie oddzielone od odpowiednich obszarów prywatnych. Duży dywanik do zabawy na środku lub stół do rękodzieła mogą być takimi miejscami, w których dzieci mogą wspólnie wypuszczać parę.

Nawet jeśli każde dziecko powinno mieć swój własny obszar w pokoju rodzeństwa, wspólne obszary, takie jak stół do zabawy, są również ważne do majsterkowania i budowania.

Zdjęcie: living4media / Dom i wypoczynek

Zaoferuj miejsce na odpoczynek

Nawet jeśli dzieci potrafią być dość aktywne i podekscytowane, potrzebują miejsc, w których mogą się wycofać w ciągu dnia i np. poczytać książkę. Dlatego w pokoju rodzeństwa należy ustawić przytulny kącik do czytania z poduszkami i kocami. Aby maluchy czuły się szczególnie komfortowo, najlepiej ustawić meble w taki sposób, aby powstała wnęka, którą w razie potrzeby można przekształcić w jaskinię z ręcznikami. Baldachim lub baldachim to także przytulne miejsce do wypoczynku.

Zadaszenie nad częścią wypoczynkową zapewnia bezpieczeństwo i ochronę. Maluchy mogą odpocząć pod spodem i np. poczytać książkę.

Zdjęcie: living4media / Möller, Cecilia

Wskazówka: Powszechnie wiadomo, że maluchy szybko fascynują się wszystkim, co majsterkuje lub buduje ich starsze rodzeństwo. Nie jest niczym niezwykłym, że misternie zbudowana wieża z klocków jest przewracana lub nabazgrała na malowanym dziele sztuki. Aby uniknąć łez, zaoferuj starszemu potomstwu tajne schowki, w których mogą bezpiecznie przechowywać swoje dzieła sztuki.

Utwórz miejsce do przechowywania

Co zrobić ze wszystkimi zabawkami i ubraniami? Jeśli dwoje lub więcej dzieci dzieli pokój, jest też co schować. Meble zajmujące mało miejsca, które tworzą dużo miejsca do przechowywania, są wtedy cenną oszczędnością miejsca. Na przykład niektóre łóżka mają wbudowane szuflady. Półki ścienne na wysokości pokoju pomieszczą gry planszowe lub akwarele – przybory, z których maluchy nie korzystają na co dzień. Kup także wystarczającą ilość pudełek do przechowywania, pudełek i koszy do pokoju rodzeństwa. Przynosisz Lego, przytulanki i nie tylko. pod. Od Ciebie zależy, czy dzieci podzielą się tymi koszami, czy każdy otrzyma swoje spersonalizowane pudełka.

Przestrzeń do przechowywania jest właściwie zawsze potrzebna w pokoju rodzeństwa. Regały i pudełka, które w razie potrzeby możesz spersonalizować, są odpowiednie, aby wszystkie zabawki znalazły swoje miejsce.

Zdjęcie: living4media / Martyn, Rebecca living4media / Miguel Varanda

Wskazówka: Jeśli pokój jest bardzo mały, zastanów się, czy możesz przenieść szafę np. do sypialni czy jako meble do przedpokoju. Lub możesz dać starszemu dziecku biurko w salonie, gdzie i tak może być ciszej w ciągu dnia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here