Jak sprawić, by Twoje wejście było bardziej przytulne ”,

Oprócz tej funkcji powitalnej, strefa wejściowa ma jeszcze kilka. A przede wszystkim w zbyt małej przestrzeni: tutaj zdejmuje się i zakłada buty, chowa się wózki i hulajnogi, wiesza się lub zakłada kurtki i płaszcze. Tu pobieżne spojrzenie rzuca się w lustro, często są klucze i portfel, gości nie tylko wita się, ale i żegna. A jako gość myślisz, że toaleta dla gości jest w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi wejściowych. Jak widać, na uwagę zasługuje projekt tej wielofunkcyjnej przestrzeni. 

Ważne podstawowe elementy do przedpokoju

Szatnia i szafka na buty to podstawowe wyposażenie i nie powinno się ich zaniedbywać przy projektowaniu strefy wejściowej. Buty zwykle lądują tuż przy drzwiach - co nie wygląda tak ładnie, ponieważ najpierw widzisz ten obszar, kiedy wchodzisz?. W zależności od tego, czy masz zawias drzwi po lewej, czy po prawej stronie, należy tam również znaleźć szafkę na buty lub schludną półkę, aby buty można było natychmiast posprzątać. Gerderobe, stojak na parasole lub wieszak na kurtkę znajdź miejsce za drzwiami. Ci, którzy nie muszą długo szukać kluczy czy portfela wychodząc z domu, wychodzą z domu spokojniej. Taboret czy nawet fotel do wiązania butów jest bardzo praktyczny dla młodszych i starszych. Stałe miejsca i znajome uchwyty pomagają uprościć codzienne procesy. 

Kup teraz szatnię z półką na buty w Amazon.

Zdjęcie: VASAGLE

Projektowanie strefy wejściowej zaczyna się od planu piętra

Pozycja drzwi wejściowych ma wpływ na to, jak można zaprojektować pozostałą część planu piętra i jak zaaranżować poszczególne pomieszczenia. W tym przykładzie autorstwa quadrat + architekten z Recklinghausen (zdjęcie wiodące i plan piętra) strefa wejściowa znajduje się na dłuższym boku, a przestrzeń za nią jest podzielona na dwie wydłużone strefy: A „strefa obsługi” jest zgrupowana wokół strefy wejściowej z schody na piętro, po lewej spiżarnia, a po prawej toaleta dla gości i szyby zaopatrzeniowe prowadzące na piętro. Za nim znajduje się otwarta kuchnia z salonem, jadalnia i salon na dużej powierzchni. 

Kup teraz szatnię z półką na buty w Amazon.

Wszystkie ważne zadania strefy wejściowej znajdują się w małym promieniu. Przy drzwiach znajduje się okno od podłogi do sufitu, które zalewa tę przestrzeń dużą ilością światła dziennego (to słaby punkt z punktu widzenia bezpieczeństwa - dużo światła i wysokie bezpieczeństwo można pogodzić tylko z trudem lub kosztownym zabezpieczeniem szkło). Pomieszczenie po lewej stronie za szatnią jest praktyczne. Jest tu wystarczająco dużo miejsca na kurtki i buty, a także można tu przechowywać zapasy. Ten pokój zapewnia porządek w niewielkim przedpokoju z szatnią. 

Pozycjonowanie schodów

Ma to duży wpływ na planowanie przestrzenne. Czy schody powinny należeć bardziej do salonu?? Potem jest w pobliżu kuchni jadalnej i zwykle jest trochę ładniejszy, bo zawsze jest widoczny. Każdy, kto chce wejść na piętro ma „daleką drogę” od wejścia do schodów. Jeśli wejście i schody znajdują się blisko siebie, przedpokój można zaplanować w taki sposób, aby później można było wciągnąć ścianę i stosunkowo łatwo stworzyć dwie jednostki mieszkalne. W naszym przykładzie są krótkie drogi dojazdowe, a schody są bardziej funkcjonalne i prostsze.

Wskazówki dotyczące hali na węże

W niektórych budynkach mieszkalnych poprawna jest fraza „wpadanie drzwiami do domu”. Jako mieszkaniec lub gość jestem w samym środku akcji, gdy tylko wchodzę. Druga skrajność: ciemny, długi wąż z wieloma drzwiami. Jak sobie z tym radzimy? To kwestia gustu!

 • Włóż korek
  Ciemniejsze fronty, dywaniki w poprzeczne paski, pojedyncze haczyki lub wąskie relingi do szatni i równomiernie rozprowadzane światło, np. poprzez system kablowy na całej długości korytarza - w ten sposób przeciwdziałasz efektowi pudełka na buty wąskiego wejścia. Sprytnie rozmieszczone lustra wielkoformatowe i jednolite, wysokiej jakości materiały dokonują reszty, aby uzyskać spójny ogólny obraz.
   
 • Przejdź do ofensywy
  Czasami próby laminowania jeszcze bardziej podkreślają niedoskonałości przestrzenne. Wtedy lepiej zrobić cnotę z konieczności, czyli zamienić korytarz w rodzaj wybiegu: pomalować ściany na bogaty, ciemny kolor, przymocować bardzo długie deski i kilka kinkietów jeden za drugim i połóż na podłodze dywan przypominający wybieg.

Zaprojektuj strefę wejściową z dużą ilością miejsca do przechowywania

Czy masz wystarczająco dużo miejsca na ubrania letnie, zimowe, dziecięce i sportowe, a także na wszystkie buty?? Projektanci strefy wejściowej powinni zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Powieszenie czegokolwiek w otwartej szafie, nawet gdyby pasowało, wyglądałoby dość dziko. Praktyczne jest posiadanie otwartej szatni na różnych wysokościach, aby dzieci mogły również zabrać swoje kurtki i je założyć. Im mniej jest otwartych na podłodze lub wiszących na ścianach w korytarzu, tym bardziej uporządkowane jest wejście. Jeśli wszystko ma swoje stałe miejsce, tym, którzy nie są schludni, może być łatwiej trzymać się polany.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Stwórz miejsce do przechowywania: Siedem pomysłów na więcej miejsca Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Utrzymuj porządek w domu: 5 wskazówek, 10 kreatywnych pomysłów Wiedza na temat budowy drzwi wejściowych: Zapewnij bezpieczeństwo i oszczędzaj energię

Zaplanuj wystarczającą ilość drążków na ubrania i schowków w szafach. Drzwi przesuwne przydają się przy wąskich przejściach. Wtedy nie ma otwartych drzwi szafy na przeszkodzie, jeśli chcesz tylko przejść. Zamiast klasycznych półek, jedna lub druga „szafka apteczna” może zostać uwzględniona w projekcie strefy wejściowej. Zdecydowanie nie należy zapominać o lustrze. Zamiast na ścianie można zamontować lustro również po wewnętrznej stronie drzwi. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w rzucie, idealnie sprawdzi się mały pokój obok korytarza. Może służyć jako miejsce do przechowywania. Może nawet jako pomieszczenie do przechowywania odkurzacza i środków czystości lub jako spiżarnia na żywność o długiej żywotności.

Dzięki praktycznej ławce ze zintegrowanym schowkiem stworzysz dużo miejsca na buty. 

Zdjęcie: Loberon

Wyposaż strefę wejściową w odpowiednią technologię

 • Oświetlenie w korytarzu
  Oczywiście drzwi wejściowe i ścieżka do nich powinny być dobrze oświetlone. Nie należy zapominać o elektryczności do dzwonka i ewentualnej kamery monitorującej. Miejsca w suficie lub lampy sufitowe są zalecane od wewnątrz. Powinno być również możliwe przełączanie światła w sąsiednich pomieszczeniach. 
   
 • Bezpieczne drzwi wejściowe
  Nawet jeśli inteligentny dom staje się coraz bardziej popularny: jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, nadal zamykasz na klucz, a w najlepszym przypadku drzwi są zabezpieczone zamkiem wielopunktowym.
Uruchom galerię zdjęć 4 Pokaż wszystko

Masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania w korytarzu dzięki praktycznej szafce na buty. 

Zdjęcie: wrażenia

Duży lub mały, kolorowy, fornirowany lub biały, z otwartymi przegródkami, drzwiami lub szufladami - sam możesz zdecydować i zaplanować, jak powinien wyglądać Twój osobisty stojak na buty za pomocą konfiguratora online.

Zdjęcie: Bonprix

Meble z wartością dodaną: Oczywiście możesz też powiesić półkę i postawić na niej lampę. Łatwiej i szczególnie stylowo z półką LED, która uwydatnia każdy ciemny kąt. 

Fot. Fotografia Krocek

Nie masz stołu do jadalni ani do pracy? Wtedy potrzebujesz półki – takiej ze zintegrowanym składanym stołem. Dostajesz również miejsce do przechowywania w postaci przegródek i nadstawki. Najważniejszy element: kolorowy wzór ścian na meblach.

Teren zewnętrzny również należy do wejścia do domu

Oczywiście wejście do domu powinno być łatwe do odnalezienia, a numer domu i dzwonek również powinny być tak ustawione, aby można je było rozpoznać. Droga do drzwi wejściowych i obszar przed nimi powinny być dobrze oświetlone, aby goście się nie potknęli. Oczywiście w tym celu trzeba ułożyć kable, światła najlepiej włączają się z czujnikiem ruchu. Baldachim chroniący przed deszczem jest bardzo przydatny, gdy szukasz kluczy. 

Nowoczesne drzwi wejściowe dla większego bezpieczeństwa

Istnieje sześć klas odporności drzwi: RC 1 do RC 6. Im wyższa klasa, tym dłużej drzwi wytrzymują próby włamania. Klasy RC 2 i RC 3 są zalecane do mieszkań i domów. Ważne jest, aby upewnić się, że wszelkie części boczne i świetliki są również bezpiecznie wykonane. Aparaty kiedyś były drogie. Dziś każdy może zainstalować kamerę. Jeśli coś dzieje się przed drzwiami, otrzymasz wiadomość push na smartfona. Można to zrobić za pomocą systemu dzwonka lub zainstalować dodatkową kamerę. Nawet jeśli są już inteligentne klucze do zamków drzwiowych, zalecamy samodzielne zamykanie drzwi kluczem. Sygnały elektroniczne mogą zostać przechwycone, drzwi można otworzyć za pomocą zgubionego smartfona lub połączenie radiowe zostanie utracone.

Kup teraz numer domu ze stali nierdzewnej w Amazon.

Zdjęcie: Metzler

Wskazówka na końcu: Zwróć uwagę na drobne szczegóły 

Jak to często bywa: małe rzeczy robią różnicę i określają, jak dobrze coś działa. Im bardziej naturalny i intuicyjny "używasz" pokój, tym lepiej. Zwłaszcza w przypadku tak małych pomieszczeń o wielu funkcjach, jak strefa wejściowa, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Propozycje:
Drobne kamienie i brud mogą łatwo dostać się do środka z butami. Wskazane jest umieszczenie dużej wycieraczki na zewnątrz i wewnątrz (najlepiej nawet wpuszczonej w podłogę) w celu wytarcia. Zapobiega to uszkodzeniom parkietu lub płytek.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here