Żyj zdrowo i unikaj szkodliwych substancji w domu ”,

Nazwy produktów i wypowiedzi reklamowe należy zakwestionować, ponieważ oznaczenia ekologiczne, naturalne czy ekologiczne nie są chronione. Produkty sztuczne mogą również działać neutralnie lub produkty naturalne mogą mieć szkodliwy wpływ. Dowiedz się więcej o składnikach i przejrzyj karty techniczne. Poszukaj ostrzeżeń, instrukcji przetwarzania i plomb testowych na opakowaniach, takich jak anioł środowiska. Zapytaj, czy i jak potraktowano naturalne materiały. Wszystko to kosztuje czas i nerwy. Alternatywa: Szukasz specjalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i mogą to udowodnić referencjami.

Jak zdrowe są meble, tekstylia i usługi budowlane?

 • Meble: Aldehyd glutarowy jest również używany do garbowania skóry: podrażnia błony śluzowe i jest szkodliwy dla środowiska. Ponadto meble są często wykonane z płyt drewnopochodnych, które zawierają do 30 procent kleju zawierającego formaldehyd.
  Wskazówka: Warto zainwestować w meble z litego drewna.
   
 • Tekstylia: Od wczesnych lat 80. do ochrony tekstyliów przed molami stosuje się coraz więcej pyretroidów. Wdychamy substancje z kurzem domowym. Z trzech miligramów na kilogram kurzu domowego powstają znaczne obciążenia zdrowotne: podrażnienia skóry, bóle głowy, zawroty głowy.
  Wskazówka: Regularnie czyść zasłony, dywany i meble tapicerowane.
 • Kaloryfer: Jeśli ciepło jest oddawane głównie przez konwekcję, w pomieszczeniu tworzy się cylinder z gorącym powietrzem, który zabiera ze sobą kurz.
  Wskazówka: Ciepło promieniujące uważamy za przyjemniejsze, na przykład z ogrzewania podłogowego i podstawowych pieców.
   
 • Komin: Podczas spalania drewna powstaje kurz i sadzę. To podrażnia drogi oddechowe.
  Wskazówka: Brak otwartego kominka, wolę piec na pelet.
   
 • Mostek termiczny: Dużo zimnej powierzchni na zewnątrz, mało ciepła w środku: w rezultacie narożniki stygną i rośnie pleśń.
  Wskazówka: Nałożyć izolację termiczną na elewację lub izolację wewnętrzną.

Pomiędzy poceniem a mrozem pojawia się komfort: gdy temperatury powierzchni i powietrza w pomieszczeniu spotykają się na zielonym polu, jesteś szczególnie wydajny.

Zdjęcie: W.Szczery

Żyj zdrowo bez trucizn z natury

 • Powietrze na zewnątrz wnosi do domu drobny pył i inne zanieczyszczenia.
  Wskazówka: Indywidualne urządzenia wentylacyjne lub kompletny system wentylacyjny filtrują powietrze zewnętrzne i wentylują odpowiednią ilość energii, aby oszczędzać energię.
   
 • Radon w ziemi Eksperci przypisują jedną dziesiątą przypadków raka płuc w Niemczech substancjom wytwarzanym przez rozpad radioaktywnego gazu szlachetnego, radonu. Pochodzi z ziemi. To, ile dostanie się do domu, zależy od przepuszczalności podłoża, szczelnych połączeń w piwnicy i nawyków wentylacyjnych. Zwykle stężenie w budynkach wynosi 50 bekereli na metr sześcienny.
  Wskazówka: Jeśli wykryto więcej niż 200 bekereli na metr sześcienny, należy dokładniej przewietrzyć i uszczelnić połączenia.
   
 • Rośliny ogrodowe i alarm przeciwpyłkowy: łzawienie oczu, katar.
  Wskazówka: Polar lub siatki ochronne zapobiegają alergenom. Urządzenia wentylacyjne wyłapują pyłki w swoich specjalnych filtrach, które również redukują hałas uliczny.
   
 • Rośliny doniczkowe Pleśnie w ziemi powodują problemy z oddychaniem i alergie.
  Wskazówka: Natychmiast wymień spleśniałą glebę. Niektóre rośliny oczyszczają powietrze, filtrują zanieczyszczenia, np. bluszcz, jednoliść, palma daktylowa i paproć mieczowa.

Pojedynczy arkusz filtruje zanieczyszczenia z powietrza i reguluje klimat w pomieszczeniu w całkowicie naturalny sposób.

Zdjęcie: Rada Kwiatów Holandii

Jak przyczyniamy się do zanieczyszczenia?

Mieszkańcy domu również mają swój udział w zanieczyszczeniach. Nawet drobne zmiany w czyszczeniu, praniu i wietrzeniu zdziałają cuda.
 

 • Odpady organiczne Rozkład materiału organicznego wytwarza endotoksyny bakteryjne i pleśń.
  Wskazówka: Codziennie wynoś odpady organiczne na zewnątrz, umieść kosz jak najdalej od okien i drzwi w cieniu, w przeciwnym razie zanieczyszczone powietrze wdmuchnie się do domu. Zawiń odpady w gazetę. Możesz też posypać go wapnem lub zamontować specjalną osłonę filtra.
   
 • wilgotność Prysznic, gotowanie i oddychanie dla czteroosobowej rodziny dają dziesięć litrów wody dziennie. Choć odparowuje, osadza się w zimnych miejscach, np. w słabo ocieplonych narożnikach. Pleśń rośnie na wilgotnych miejscach i uszkadza wątrobę, nerki i wywołuje alergie.
  Wskazówka: Regularna wentylacja odprowadza wilgoć i zanieczyszczenia na zewnątrz. Wyeliminuj pleśń: suche uszkodzone obszary; Potraktuj esencją octu lub pięcioprocentowym roztworem sody.
   
 • Zwierzęta Insektycydy, np. w środkach przeciw pchłom, zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Dlatego nigdy nie należy leczyć psów i kotów profilaktycznie. Przeprowadzka do mieszkania, w którym rozpylono dużo środków odstraszających szkodniki, obciąża zdrowie nowych mieszkańców.
   
 • Materace Osiedla się tam wiele roztoczy kurzu domowego. Są jednymi z najczęstszych wyzwalaczy alergii, żywią się łupieżem i pleśnią. Twoje ekskrementy przywierają do kurzu, a my wdychamy je wraz z powietrzem w pomieszczeniu.
  Wskazówka: Regularnie wietrzyć, prać i prasować gorącą wodą. Naturalne środki zaradcze, takie jak olej z nasion drzewa neem, zmieniają zachowanie roztoczy: przestają jeść. Materac spryskaj raz w roku. Nie używaj syntetycznych pestycydów.
   
 • środki czystości Wiele z nich wzbogaca powietrze rozpuszczalnikami i konserwantami, w tym lotnymi związkami organicznymi (LZO: Lotne Związki Organiczne). Przywierają do drobnych cząsteczek kurzu, które gromadzą się na zimnych ścianach: plamy pleśni mogą rozwijać się i podrażniać błony śluzowe nosa i oczu.
  Wskazówka: Używaj środków do czyszczenia octu i naturalnych materiałów ściernych, takich jak kreda do ubijania. W gospodarstwie domowym nie ma miejsca na środki antybakteryjne. Przed skorzystaniem z chemii: usuń plamy pleśni wodą i siłą mięśni.
 • tytoń Dym zawiera setki chemicznych, rakotwórczych substancji, które są wdychane w postaci cząstek lub gazów. To obciąża oskrzela. Ulatniają się również lotne substancje organiczne (LZO).

Środek jest również najlepszy dla wilgotności: w obszarze zielonym. Zbyt suche: źle. Zbyt parny: też źle. Dobra: wilgotność względna od 35 do 65 procent.

Zdjęcie: FKD / Scofield & Sterling

Zdrowe życie dzięki odpowiednim materiałom

90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach. Powietrze w pomieszczeniach może zawierać dziesięć razy więcej zanieczyszczeń niż powietrze na zewnątrz w dużym mieście. Przynajmniej w domu możesz zadbać o zdrowe środowisko życia od samego początku lub później: wybierając materiały o niskiej zawartości zanieczyszczeń i emitujące niewiele zanieczyszczeń podczas życia.
 

 • Hydroizolacja Mieszanki elastyczne zawierają plastyfikatory i fungicydy, natomiast pianki montażowe zawierają izocyjaniany, które uszkadzają skórę, podrażniają drogi oddechowe i wywołują alergie.
  Wskazówka: Zwróć uwagę na nieszkodliwy materiał.
   
 • korek Każdy, kto kładzie podłogi korkowe, myśli, że są po bezpiecznej stronie, ponieważ w rzeczywistości jest to naturalny surowiec. Jednak często nie ma informacji o zastosowanych spoiwach (żywica formaldehydowa). Korek fornirowany jest zwykle pokryty lakierem na bazie rozpuszczalnika.
  Wskazówka: Logo z korka wskazuje produkty nieszkodliwe.
   
 • farba składa się z kolorowych pigmentów, spoiw, konserwantów i rozpuszczalników. Te ostatnie uszkadzają nerwy, wątrobę, nerki i drogi oddechowe.
  Wskazówka: Pracuj na zewnątrz lub dobrze wietrzyć. Nieszkodliwa farba nosi europejską etykietę ekologiczną lub pieczęć środowiskową TÜV i zawiera tylko dziesięć procent rozpuszczalników.
   
 • PCV Plastyfikatory (głównie ftalany) są używane od lat 60. XX wieku do tworzenia plastycznych tworzyw sztucznych. Odparowują lub są uwalniane przez ścieranie. Podejrzewa się, że powodują raka.
  Wskazówka: Kupując nowoczesną podłogę winylową, upewnij się, że nie zawiera żadnych szkodliwych plastyfikatorów.
   
 • Płyta wiórowa Żywice formaldehydowe są uwalniane jako gaz podczas produkcji i większość z nich ma ostry zapach. Gaz podrażnia błony śluzowe, wywołuje bóle głowy i jest uważany za rakotwórczy.
  Wskazówka: Federalny Urząd Zdrowia ustalił wytyczne w 1977 r.: Dozwolone jest maksymalnie 0,1 ppm (części na milion) płyty wiórowej o klasie emisji E1 i tylko takie są dozwolone do prac wewnętrznych.
   
 • Tapeta Duży udział plastiku utrudnia zrównoważenie wilgotności powietrza i powstawanie pleśni. Tapety z miękkiej pianki PCV zawierają formaldehyd.
  Wskazówka: Lepiej kupić tapetę papierową, wiórową lub flizelinową, a do tapetowania użyć pasty na bazie celulozy lub skrobi. Unikaj produktów z żywicami syntetycznymi i konserwantami.
   
 • Farby ścienne Tutaj też zwróć uwagę na składniki i wybierz mineralną farbę silikatową lub kredową.
  Wskazówka: Bez konserwantów, dyspersyjne farby do wnętrz są odpowiednie również dla alergików.

Żyj zdrowo w specjalnym prefabrykowanym domu

Dom o niskiej zawartości zanieczyszczeń poprawia ogólne samopoczucie i ułatwia codzienne życie osobom z ciężką alergią. Najlepszym sposobem na zablokowanie większości zanieczyszczeń jest budowa nowego budynku. Domy prefabrykowane mają tę zaletę, że koncepcje, materiały, obróbka i konstrukcje są zawsze używane inaczej. To sprawia, że ​​testy i certyfikaty są opłacalne, ponieważ koszty rozkładają się na całe serie domów. Większość znanych firm ma teraz w swoim portfolio zrównoważone i ekologiczne materiały dla zdrowego życia. Niektóre oferują nawet specjalne domy dla alergików.

Jaki materiał powoduje jakie zanieczyszczenia w domu?

Aby żyć zdrowo, powinniśmy znać źródła ewentualnych zanieczyszczeń. Wymieniliśmy najważniejsze emisje w gospodarstwie domowym i zaznaczyliśmy, jakie rodzaje zanieczyszczeń emitują. Dzięki temu na pierwszy rzut oka możesz znaleźć możliwe źródła stresu.
 

Źródła emisji w powietrzu wewnętrznym
Rodzaj zanieczyszczenia
Nagrzewnice piecowe Dwutlenek siarki SO2 Piekarniki, kuchenki gazowe, kotły gazowe,
Dym tytoniowy Tlenki azotu NO, NO2 i tlenek węgla CO Solaria, kserokopiarki Ozon O3 Rozpuszczalniki, farby, lakiery, materiały budowlane,
Meble, dym tytoniowy Lotne związki organiczne 
(Benzen, toluen, ksylen, chlorowany) 
Węglowodory) Dym tytoniowy, materiały budowlane, powietrze zewnętrzne Pył unoszący się w powietrzu (cząstki 10 µm) Pożary domów, lakiery, farby, materiały budowlane,
Dym tytoniowy, powietrze zewnętrzne Metale ciężkie Fe, Mn, As, Cd, Cr, Pb, Ni, Hg, V itp.
jako tlenki w procesach spalania Dym tytoniowy, powietrze zewnętrzne Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne Dym tytoniowy, powietrze zewnętrzne, pożar domu polarne związki organiczne i
polichlorowane dibenzodioksyny i furany Dym tytoniowy, meble, farba, płyta wiórowa,
Klej, tapeta, kosmetyki, detergenty Aldehydy (formaldehyd, aldehyd glutarowy) Ochrona przeciwpożarowa i cieplna,
Lekkie ściany azbest Gleba i skała, materiały budowlane radon Farby, lakiery, środki czyszczące Rozpuszczalnik   Źródło: A. Rötzel: Substancje szkodliwe w budownictwie, IRB Verlag 2009

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here