Zdrowe światło: idealna temperatura barwowa dla każdego pomieszczenia”,

Światło wpływa nie tylko na komórki wzrokowe w naszych oczach, ale także na tzw. komórki zwojowe. Pobudzane przez światło uwalniają substancje przekaźnikowe, które regulują nasz wewnętrzny zegar i regulują wiele procesów w ciele: puls i temperaturę ciała oraz czuwanie. Jeśli światło jest raczej niebieskawe i jasne, wzrasta poziom hormonu serotoniny, co sygnalizuje naszemu ciału: bądź aktywny! Jeśli robi się ciemno lub jeśli światło świeci raczej ciepłymi, czerwonawymi odcieniami jak ognisko, oznacza to dla nas relaks i odpoczynek: uwalniany jest hormon snu, melatonina.
Istnieją obecnie dowody na to, że jeśli przez dłuższy czas będziemy ignorować te rytmy w naszym stylu życia, może to być szkodliwe dla zdrowia. W zasadzie człowiek jest więc zależny od światła, prawie jak świat roślin”. Dopiero w 2017 roku Komitet Nagrody Nobla przyznał swoją nagrodę w dziedzinie medycyny za badania nad tym wewnętrznym zegarem.
 

Porada mieszkaniowa: jakie światło do którego pokoju?

Na szczęście technologia oświetleniowa poczyniła znaczne postępy w oświetleniu w ciągu ostatnich kilku lat i wdrożyła odkrycia medyczne w zakresie temperatury barwowej produktów: Nowoczesne diody LED mogą wytwarzać wiele kolorów światła. Widać to na opakowaniu. Tam oprócz mocy (w watach) i jasności (w lumenach) zaznacza się również, jaka barwa światła jest emitowana.
Ciepłe światło bardziej nadaje się do oświetlenia w sypialni lub salonie, natomiast neutralne lub chłodne bardziej nadaje się do pomieszczeń roboczych, oświetlenia kuchni i przedpokoju. Często kolor światła podawany jest również w jednostce „stopnie Kelvina”: wartości około 3.000 stopni odpowiada raczej ciepłemu światłu, wartości około 5.000 stopni (i więcej) są raczej niebieskawe i chłodne. 
W przypadku niektórych źródeł światła na te kolory można wpływać i zmieniać je w zależności od pory dnia. Takie oferty „Human Centric Lighting” (HCL) już istnieją w biurach i przemyśle. To jest światło dopasowane do rytmu człowieka. Koncepcje oświetlenia biodynamicznego są stosowane w miejscach pracy w celu zwiększenia dobrego samopoczucia, a tym samym również produktywności pracowników. Szpitale (takie jak Charité w Berlinie) również wykorzystują ten rodzaj technologii oświetleniowej do planowania oświetlenia. Badania wykazały już, że zdrowe światło prowadzi do lepszego powrotu do zdrowia pacjentów.
 

Sztuczne okna w łazience tworzą iluzję poprzez oświetlenie, które zachęca do radości.

Zdjęcie: CoeLux

Zdrowe światło: Human Centric Lighting (HCL)

Gotowe oprawy z technologią HCL do domu nie są jeszcze tak rozpowszechnione. Tylko nieliczni producenci (m.in. Artemide, Occhio czy Regent) oferują takie produkty. Istniejące oświetlenie można jednak doposażyć w Human Centric Lighting. Kilku dużych producentów (m.in. Philips i Ledvance) od jakiegoś czasu wprowadza takie systemy na rynek. Składają się ze specjalnych lamp LED typu retrofit ze wspólnymi trzonkami E 27 lub E 14. W połączeniu z aplikacją na smartfona może służyć do sterowania oświetleniem w inteligentnym domu. Na przykład zaprogramuj je w taki sposób, aby niezależnie generowały odpowiedni nastrój oświetleniowy w zależności od pory dnia i pory roku, a tym samym przyczyniały się do zdrowego trybu życia. Możliwa jest również spontaniczna operacja.
Oprócz aplikacji na rynku dostępne są również systemy współpracujące z inteligentnymi przełącznikami. Wiele z tych systemów można zintegrować z inteligentnym domem lub sterować za pomocą osobistych asystentów sterowanych głosem (takich jak Amazon Echo, Google Home lub Apple Homepod). Ale bądź ostrożny: nie wszystkie urządzenia zawsze są ze sobą kompatybilne. Na przykład najpopularniejszy standard Zigbee stoi za koncepcjami inteligentnego domu Google i Amazon i współpracuje z ich asystentami głosowymi. Możesz włączać i wyłączać światło za pomocą poleceń głosowych i wywoływać określone scenariusze, jeśli chcesz.
Stale poprawia się również jakość emitowanego światła LED, w międzyczasie na rynku dostępne są źródła światła o temperaturze barwowej dość zbliżonej do widma światła słonecznego. Wskaźnik oddawania barw CRI (znany również jako wartość Ra) pokazuje jakość źródła światła. Im wartość jest bliższa 100, tym lepiej. Wartości poniżej 80 nie powinny być akceptowane w pomieszczeniach. Najzdrowsze jest oczywiście światło dzienne. Ponieważ światło dzienne najlepiej odpowiada potrzebom naszego ciała i umysłu.

Cztery produkty HCL na dobry początek

1. Lampa wisząca „Mito” firmy Occhio (od 40 cm Ø) może być sterowana i ściemniana za pomocą gestów.

Lampa wisząca „Mito” firmy Occhio może być sterowana gestami.

Zdjęcie: Occhio

2. Różne kolorowe długości fal światła spotykają się w „Spectral Light” autorstwa Artemide z białym blaskiem (zaprojektowanym przez Philippe'a Rahma).

„Światło widmowe” łączy długości fal światła.

Zdjęcie: Philippe Rahm

3. Regent „My Lights Tunable” firmy Regent pozwala kontrolować gradient kolorów, temperaturę i rytm dobowy za pomocą aplikacji.

Kontroluj gradient kolorów, temperaturę i rytm dobowy za pomocą aplikacji „My Lights Tunable”.

Zdjęcie: Regent

4. Ściemniana lampa stołowa „Hue” firmy Philips tworzy niezliczone scenariusze - od czystego światła dziennego po blask jesiennego lasu.

Ta lampa stołowa tworzy różne scenariusze oświetleniowe.

Zdjęcie: Filipowie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here