Malowanie płyt gipsowo-kartonowych”,

Malowanie płyt gipsowo-kartonowych i płyt gipsowo-włóknowych: odpowiedni kolor dla Rigips, Fermacell i Co.

Płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-włóknowe są stosowane w budownictwie wewnętrznym i suchym do szybkiego wznoszenia ścian nienośnych (np. B. Ściana działowa, ściana szkieletowa, ściana szczelinowa / okładzina do izolacji termicznej lub dźwiękoszczelnej) oraz montowane jako okładziny ścienne i sufitowe. Są również popularne do naprawy, maskowania lub wygładzania uszkodzeń i nierówności.

Po montażu, fugowaniu i szpachlowaniu powierzchnię można tynkować, malować lub tapetować. Jeśli zostanie to zrobione poprawnie, nie widać już, że jest to ściana panelowa, a efekt jest tak samo trwały jak na litej ścianie. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas malowania płyt gipsowo-kartonowych.

Płyta gipsowo-kartonowa i płyta gipsowo-kartonowa - różnice

Konstrukcja wewnętrzna ze ścianą z płyt gipsowo-kartonowych © zdjęcie 5000, fotolia.com

Najważniejszą różnicą między płytą gipsowo-kartonową a płytą gipsowo-kartonową jest jednorodność. Płyta gipsowo-kartonowa nie jest jednorodna, ale składa się z dwóch oddzielnych materiałów: rdzenia gipsowego i owiniętej tektury. Płyty konstrukcyjne z włókien gipsowych są jednorodne, tj. składają się w całości z tego samego materiału - mocno sprasowanej mieszanki włókien gipsowych, włókien papierowych i wody. Płyty gipsowo-włóknowe są „z natury” stabilne, a przez to bardziej wytrzymałe niż płyty gipsowo-kartonowe, których stabilność i kształt gwarantuje tylko pokrycie. Płyty gipsowo-kartonowe są również bardziej wrażliwe na wilgoć, dlatego w wilgotnych pomieszczeniach należy stosować warianty impregnowane.

Płyty gipsowo-włóknowe i płyty gipsowo-kartonowe: porównanie

Jednak płyta gipsowo-kartonowa ma trzy zalety, które są kluczowe dla wielu rzemieślników, renowatorów i renowatorów przy podejmowaniu decyzji:

 • Łatwiej je nosić,
 • łatwiej się z nim pracuje, a ponadto
 • znacznie tańsze niż płyty gipsowo-kartonowe.

Najbardziej znanym producentem płyt gipsowo-kartonowych jest Rigips; dlatego nazwa ta jest często używana jako synonim płyty gipsowo-kartonowej. Fermacell jest szczególnie popularny wśród płyt gipsowo-włóknowych, a następnie Rigidur, płyta gipsowo-włóknowa firmy Rigips. Knauf oferuje również gipsowe płyty budowlane oraz dopasowane systemy montażowe, produkty i akcesoria.

Notatka: Ponieważ producenci dobrze koordynują swoje produkty, podczas fugowania, wyrównywania lub wygładzania zachowaj ostrożność wybierając produkty z płyt gipsowo-kartonowych do ścian z płyt gipsowo-kartonowych, produkty Fermacell do płyt Fermacell itp. posługiwać się. Nie jest to jednak absolutnie konieczne, aby osiągnąć optymalny wynik. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przygotuj ściany z płyt gipsowo-kartonowych do malowania

Przed malowaniem Rigips lub Fermacell należy wygładzić spoiny i obszary szpachli poprzez ich zeszlifowanie i upewnić się, że powierzchnia jest równomiernie chłonna. Dotyczy to dużych powierzchni, ale nie całej ściany: ze względu na różne właściwości ssące, fuga, szpachlówka, tynk i karton inaczej absorbują kolor. Aby to zrekompensować, należy zagruntować całą ścianę głębokim podkładem. Dzięki temu uzyskasz jednolitą chłonność, dzięki czemu możesz liczyć na równomierne pokrycie atramentem.

Szpachlówki rzemieślnicze płyta gipsowo-kartonowa © Approbe, fotolia.com Notatka: Szpachlowanie i szlifowanie to wymagające prace, które wymagają dużo praktyki. Jeśli ich nie masz, poproś profesjonalistę o wygładzenie ściany przed gruntowaniem. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że zauważysz dopiero po pomalowaniu połączeń, punktów śrubowych itp. nadal dobrze widoczne pod pewnymi kątami padania światła, a ściana ma brzydki „płytowy charakter”. Malowanie płyt gipsowo-kartonowych: nasze wskazówki

Nawet na niezagruntowanych ścianach z płyt gipsowo-kartonowych można uzyskać jednolite krycie koloru poprzez nałożenie większej ilości farby. Niestety grubsza warstwa farby nie rozwiązuje całkowicie problemu z różnie chłonnymi podłożami: powierzchnia farby często pozostaje matowa na fugach i wypełnionych obszarach, nawet po wielu zastosowaniach, co jest szczególnie denerwujące, jeśli zastosowano połyskującą lub błyszczącą farbę. Ponieważ wtedy konstrukcja panelowa ściany pozostaje rozpoznawalna dzięki różnicom w odbiciu światła.

W przypadku malowania płyt gipsowo-kartonowych, które zostały już zagruntowane fabrycznie, należy przynajmniej ponownie zagruntować oczyszczone spoiny i szpachlówki przed malowaniem - najlepiej za pomocą podkładu kompatybilnego z podkładem wstępnym (baza / składniki). Zapytaj swojego wyspecjalizowanego sprzedawcę lub przeczytaj instrukcje producenta, aby dowiedzieć się, który produkt jest odpowiedni.

Jaki kolor nadaje się do ścian z płyt gipsowo-kartonowych?

Ściana została wygładzona, podkład całkowicie wyschnięty - teraz można nakładać farbę. Ale jaki? To nie tylko dużo dyskutowane w Internecie. Nie ułatwia tego fakt, że nie tylko majsterkowicze, ale także profesjonaliści, tacy jak mistrzowie malarzy i tynkarze, często sobie zaprzeczają. W rzeczywistości nie jest to takie skomplikowane:

Możesz pomalować płytę gipsowo-kartonową lub ścianę Fermacell przygotowaną zgodnie z powyższym opisem dowolną zwykłą farbą do ścian, którą można znaleźć w sklepach z narzędziami lub sklepach specjalistycznych. Jednak zawsze ważne jest, aby podkład i farba pasowały do ​​siebie, powierzchni i pomieszczenia. Zwróć uwagę z. B. Upewnij się, że używasz płyt budowlanych i farb odpowiednich do wilgotnych pomieszczeń w łazience, kuchni lub piwnicy.

Malarze i kolory © Marco2811, fotolia.com

Wybierz standardową farbę emulsyjną (uniwersalna farba ścienna), jeśli zależy Ci na dobrym, niedrogim rozwiązaniu. Możesz również użyć farby silikatowej lub. Użyj farby emulsyjnej silikatowej (krzemianowej do wnętrz), która wyróżnia się otwartością dyfuzyjną, ale jest znacznie droższa. Farby gliniane nadają się również do Rigips i Fermacell.

Nie daj się zwieść kłótni na forach domowych i rzemieślniczych o to, czy

 • Farba silikatowa jest kompatybilna z tynkiem paryskim,
 • Farba silikatowa i emulsja silikatowa „mają ze sobą coś wspólnego”,
 • Płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-kartonowe należy pomalować tak, aby były przepuszczalne dla dyfuzji lub
 • Farba emulsyjna jest otwarta na dyfuzję.
Malowanie płyt gipsowo-kartonowych: notatka z ważnymi wskazówkami

Oto kilka faktów, które mogą pomóc w uporządkowaniu sprzecznych stwierdzeń dotyczących farb silikatowych, emulsyjnych i otwartości na dyfuzję:

 • Czyste farby silikatowe Zgodnie z DIN 18363 (również czysty krzemian lub czysty kryształ) składa się wyłącznie ze szkła wodnego potasowego, pigmentów i wypełniaczy odpornych na szkło wodne. Nie są zalecane do podłoży zawierających gips.
 • Większość farb ściennych oferowanych jako „farba silikatowa” nie jest czystymi farbami silikatowymi, są Farby emulsyjne silikatowe, który może zawierać do 5% składników organicznych. Gdyby

Możesz go użyć do malowania Rigips lub Fermacell, zapoznaj się z kartą techniczną odpowiedniego produktu. Oprócz składników wymienione są tam również podłoża, dla których farba jest odpowiednia.

 • Farby emulsyjne silikatowe i silikatowe są kolorami mineralnymi i dlatego są otwarte na dyfuzję. Umożliwiają wymianę pary wodnej, a tym samym promują zdrowy klimat w pomieszczeniu i mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że farby emulsyjne są generalnie mniej zdrowe dla ludzi i budynków. Sprawdź karty bezpieczeństwa i dane techniczne farb, aby zobaczyć, jakie substancje są uwzględnione, i przeczytaj raporty z badań (np. B. firmy Ökotest) w celu malowania z jak najmniejszą ilością zanieczyszczeń. Regionalne konsultacje zanieczyszczeń dostarczają również informacji o materiałach budowlanych i oferują niezależne porady od producenta.
 • Dostępne na rynku emulsyjne farby ścienne Po wyschnięciu tworzą na ścianie warstwę i dlatego nie są podatne na dyfuzję jak farby silikatowe. Ale to nie znaczy, że „zamykają ścianę”, jak często się twierdzi. Skłaniają się do tego płynne opóźniacze pary lub tradycyjne farby lateksowe z dużą zawartością gumy, dlatego nie należy ich stosować w wilgotnych pomieszczeniach.
 • O otwartość farb ściennych na dyfuzję istnieje również norma (DIN EN 1062-1), która zapewnia szybki przegląd. Tak zwany. „Grubość warstwy powietrza równoważna dyfuzji " jest wskazywana przez wartość Sd. Im niższa wartość Sd, tym większa może być wymiana pary. Istnieją trzy klasy przepuszczalności: wysoka (V1), średnia (V2) i niska (V3). Farby silikatowe, wapienne i gliniane o wartościach Sd około 0,02 do 0,05 należą do klasy V1, standardowe farby emulsyjne o wartościach nieco powyżej 0,05 należą do klasy V2. Do wartości Sd 1.500, powłoka jest uważana za hamującą dyfuzję, dopiero przy wyższych wartościach powoduje, że ściana jest szczelna dyfuzyjnie.
Wymiana pary w ścianie: pokazuje to wartość Sd

Rigips do malowania / Fermacell - szybkie praktyczne wskazówki dotyczące obliczania ilości farby

Ponieważ płyty gipsowo-kartonowe i płyty gipsowo-włóknowe są bardzo chłonne, prawdopodobnie będziesz potrzebować dwóch warstw farby również na zagruntowanych powierzchniach. Lepiej więc kupić więcej farby - możesz zwrócić nieotwarte pojemniki, których nie wykorzystałeś później (zachowaj paragon/paragon).

Jeśli masz swój ulubiony kolor zmieszany, zanotuj nazwę i / lub nazwę. Numer koloru lub. nie wyrzucaj etykiety. Następnie możesz zmienić kolejność tego samego koloru w dowolnym momencie.

Za wskazówkę mogą posłużyć informacje producenta o ilości wymaganej farby na m2. Przeważnie dotyczą prostego nałożenia farby na gładką powierzchnię; Tak więc na dwie warstwy farby na płycie gipsowo-kartonowej potrzeba co najmniej podwojonej ilości.

Z szerokości razy wysokość ściany wm oblicza się jej powierzchnię wm2. Powierzchnie sufitu zwykle odpowiadają powierzchni podłogi pomieszczenia.

Zwróć także uwagę na klasę okładki koloru lub. ich współczynnik kontrastu – oba można znaleźć również w informacji producenta na opakowaniu. Kolory klasy 1 kryją najlepiej, kolory klasy 4 mają najmniejsze krycie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here