Wypełnianie płyt gipsowo-kartonowych”,

Finał płyty gipsowo-kartonowej: wypełnienie płyt gipsowo-kartonowych (Rigips)

Płyty gipsowo-kartonowe, m.in. B. klasyki od Rigips są dostępne w różnych rozmiarach i mocach. Do wilgotnych pomieszczeń dostępne są panele impregnowane, które można rozpoznać po ich zielonym kolorze. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych można wciągnąć nowe ściany, sufity podwieszane lub ściany lite pokryte płytą gipsowo-kartonową. We wnękach konstrukcji można profesjonalnie ułożyć i ukryć elementy izolacyjne, przewody elektryczne lub instalacje sanitarne zgodnie z wymaganiami.

Szpachlówki rzemieślnicze płyta gipsowo-kartonowa © Approbe, fotolia.com

Jeden z Główne zalety płyt gipsowo-kartonowych jest ich gładka, wytrzymała i przyczepna powierzchnia. Może być później tynkowany, malowany lub tapetowany według uznania. Jednak warunkiem uzyskania pięknego i jednolitego efektu jest prawidłowe wyrównanie i zeszlifowanie połączeń płyt (fug). Inne nierówności powierzchni, m.in. B. Śruby lub przejścia są wyrównane przez wypełnienie i nie można ich później zobaczyć.

Materiał i narzędzia do wykańczania płyt gipsowo-kartonowych lub. Konstrukcje płyt kartonowo-gipsowych

Do profesjonalnego wypełnienia ścian i sufitów z płyt gipsowo-kartonowych potrzebne są:

 • Masa szpachlowa odpowiednia do Rigips (w razie potrzeby szpachlówka do fug, szpachlówka gipsowa). Akryl)
 • Naczynie do mieszania i miarka / waga do mieszania suchego materiału wypełniającego
 • możliwie. Paski wzmacniające (m.in. B. wykonany z włókna szklanego) do wsunięcia w wypełniacz - zalecany do narożników i krawędzi, większych spoin lub nierówności
 • Narzędzia łopatkowe (szpachelka malarska, mała kielnia i kielnia do wygładzania)
 • Taśma maskująca do wypełniania przejść lub. Połączenia (ściana)

A te materiały są niezbędne do optymalnego przygotowania ściany z płyt gipsowo-kartonowych do szpachlowania, a następnie jej finalizacji:

 • Nóż tnący lub strugarka do krawędzi / tarnik do fazowania ciętych i złamanych krawędzi
 • Szlifierka oscylacyjna lub klocek szlifierski i drobny papier ścierny (np. B. Ziarno 120), aby idealnie wygładzić wypełnione obszary
 • Elementarz
 • Szczotka, szmatka lub odkurzacz, aby dokładnie usunąć kurz
Notatka: Przed malowaniem całą powierzchnię należy ponownie zagruntować. Podkład zapewnia równomierne odkurzanie powierzchni w każdym miejscu. W ten sposób zapobiegasz późniejszemu zmienianiu koloru wypełniacza (e. B. mat), a spoiny są nadal widoczne pomimo jednolitej powierzchni.

Tapeta jest zwykle nieprzezroczysta, więc jaśniejszy wypełniacz nie może prześwitywać. Jednak i tutaj gruntowanie po wypełnieniu ma sens, ponieważ z niezagruntowanej płyty gipsowo-kartonowej, czyli z poszycia tekturowego, z trudem da się zdjąć papierową tapetę. Działaj z wyprzedzeniem, nawet jeśli sam nie planujesz zmiany scenerii - ktoś inny może w pewnym momencie być Ci bardzo wdzięczny za elementarz.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Mamy tu kilka Wskazówki dotyczące prawidłowego wypełniania płyt gipsowo-kartonowych dzięki którym możesz uniknąć typowych błędów:

 1. Wskazówka 1: sfazować krawędzie paneli przed montażem
 2. Krawędzie płyt gipsowo-kartonowych są zazwyczaj sfazowane (fazowane) fabrycznie tak, aby podczas montażu powstały spoiny zapewniające odpowiednią przyczepność masy szpachlowej. Jednak po cięciu i łamaniu paneli zwykle masz kilka prostych i otwartych krawędzi. Powinieneś to zrobić przed montażem lub. Ukosuj wypełniacz strugarką do krawędzi, frezem lub tarnikiem, a następnie usuń kurz i krawędzie lub. Zagruntuj stawy.

  Dotknij płyty gipsowo-kartonowej przed montażem
 3. Wskazówka 2: Prawidłowo wymieszaj i obrabiaj płyty gipsowo-kartonowe
 4. Niezależnie od tego, czy do mieszania używasz gotowej masy szpachlowej, czy suchej masy: należy koniecznie przestrzegać informacji producenta na opakowaniu i trzymaj się tego dokładnie. Podczas mieszania kluczowe znaczenie ma odpowiedni stosunek mieszania, aby masa mogła być optymalnie przetwarzana i nie była ani zbyt płynna, ani zbyt szybko stwardniała. Zawsze mieszać tyle masy szpachlowej, ile można zużyć w określonym czasie obróbki. Jeśli wykonujesz tę pracę po raz pierwszy, lepiej zrobić mniejsze ilości niż spieszyć się podczas napełniania lub wyrzucania suchych pozostałości.

  Wymieszaj prawidłowo wypełniacz Notatka: Zawsze najpierw wlewaj wodę do naczynia do mieszania, a następnie stopniowo mieszaj odpowiednią ilość suchej łopatki za pomocą małej kielni. Dokładnie odmierz oba - jeśli musisz wlać więcej, mogą tworzyć się grudki - i poczekaj na określony czas dojrzewania (zwykle 3 do 5 minut) przed przetwarzaniem.
 5. Wskazówka 3: Najpierw wypełnij i wygładź Rigips
 6. W pierwszym etapie wstępnego zaszpachlowania szpachelką (kielnią) wypełnić spoiny płyt gipsowo-kartonowych szpachlówką. Za pomocą małej kielni wylewamy masę porcjami na kielnię i wyciągamy spoiny, wgłębienia na śruby itp. następnie w różnych kierunkach (poprzecznie, ukośnie, wzdłuż). Uważaj, aby krawędzie kielni nie wbiły się w spoiny i pracuj szybkimi ruchami, jak najdłuższymi, aby uzyskać jak najmniejszą liczbę dotknięć.

  Wypełnij i wygładź płytę gipsowo-kartonową

  Następnie pozostawić wypełniacz do całkowitego stwardnienia (przestrzegać podanego czasu schnięcia).

  Wypełnianie płyt gipsowo-kartonowych: Spoiny muszą być starannie wypełnione i wygładzone, aby uzyskać możliwie najrówniejszą powierzchnię © Ingo Bartussek, fotolia.com

  Dla bardziej stabilnych połączeń i czystych przejść możesz użyć pasków wzmacniających. Po napełnieniu i oderwaniu wkłada się je do wypełniacza, a następnie dociska, delikatnie przesuwając po nich pacą wygładzającą. Na listwie nie ma dodatkowej fugi.

  Po wyschnięciu sprawdzić spoiny i usunąć większe wypustki za pomocą kielni lub szpachelki malarskiej. Jeśli odkryjesz dziury i je wypełnisz, będziesz musiał odczekać kolejny czas schnięcia przed szlifowaniem.

  WSKAZÓWKA

  Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od profesjonalistów z branży płyt kartonowo-gipsowych i zaoszczędź do 30 procent
 7. Wskazówka 4: Wypełnij Rigips połączeniami ściennymi i sufitowymi
 8. Jeżeli stykają się dwie konstrukcje płyt gipsowo-kartonowych, podczas montażu należy pozostawić odstęp min. 5 mm. To samo dotyczy przejścia z konstrukcji gipsowo-kartonowej do litej ściany lub sufitu. Musisz bardzo dokładnie wypełnić te rogi i krawędzie, aby później nie powstały pęknięcia.

  W przypadku ścian litych najpierw należy okleić przylegającą krawędź ściany, aby zapobiec bezpośredniemu połączeniu z murem, betonem lub tynkiem ściennym. Następnie zaszpachlować krawędź styku konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych i zaszpachlować szczelinę połączeniową. Paski wzmacniające również zwiększają tutaj wytrzymałość połączenia. Nadmiar taśmy maskującej możesz po prostu później odciąć. Aby wzmocnić zewnętrzne krawędzie Rigips, możesz użyć dodatkowych profili zabezpieczających krawędzie, które po prostu wypełnia się po zamontowaniu. W przypadku mocno obciążonych przejść może być również wskazane zastosowanie trwale elastycznej masy szpachlowej. Akryl jest tutaj odpowiedni, ponieważ jest łatwy w obróbce i malowaniu.

  Notatka: Szczeliny połączeniowe między ścianą z płyt gipsowo-kartonowych a podłogą nie są wypełnione. Pozostają otwarte i można je później ukryć w razie potrzeby, m.in. B. z samoprzylepnymi profilami przejściowymi.
 9. Wskazówka 5: przeszlifuj otynkowaną płytę gipsowo-kartonową i wykończ powierzchnię

Szlifowanie wypełnionych obszarów szlifierką oscylacyjną działa najlepiej. Jeśli chcesz ręcznie szlifować płytę gipsowo-kartonową, użyj możliwie największego klocka szlifierskiego lub taśmy szlifierskiej. Nie bierz tylko papieru ściernego - nie uzyskasz płaskiej powierzchni.

Szlifuj okrężnymi ruchami i stałym naciskiem, upewniając się, że narzędzie jest zawsze płaskie. Jeśli chcesz później tapetować, wystarczy ziarno od 100 do 120. Jeśli chcesz malować, użyj ziarna 240, aby uzyskać bardzo delikatną, jedwabiście gładką powierzchnię.

Po przeszlifowaniu odpylić, zagruntować całą powierzchnię i pozostawić podkład do całkowitego wyschnięcia. Następnie możesz zaprojektować konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych za pomocą farby lub tapety - lub zlecić jej profesjonalne zaprojektowanie według własnych życzeń.

Aby znaleźć malarza lub tapicera w swojej okolicy i porównać maksymalnie trzy oferty lokalnych firm rzemieślniczych, skorzystaj z bezpłatnej wyceny na naszej stronie internetowej, która jest dostępna przez całą dobę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here