Błyszczące ściany: pomaluj, wypełnij, wygładź ścianę

Błyszczące ściany: pomaluj, wypełnij, wygładź ścianę

Istnieją dwa główne powody malowania ściany:

  • Malowanie jako ochrona: Tutaj farba nakładana jest na ściany, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci lub naprężeń, aby były bardziej odporne i łatwiejsze w pielęgnacji. Często malowane są tylko części ściany, takie jak ściana prysznica lub obszar ściany wokół umywalki, toalety, kuchenki lub zlewu. W ruchliwych i używanych pomieszczeniach ściany można pomalować do połowy, aby uchronić je przed zarysowaniami i dziwactwami oraz ułatwić czyszczenie.
  • Lakier dla estetyki: Ściany o wysokim połysku, błyszczący akcent lub lustrzany połysk w całym pomieszczeniu: Ściany można zmienić na bardziej pochlebne, przyciągające wzrok i grające światłem różnymi metodami, pod warunkiem profesjonalnego wykonania odpowiedniej technologii.

Przeczytaj tutaj, co odróżnia ścianę pomalowaną od pomalowanej, na co należy zwrócić uwagę podczas malowania ścian i jak sprawić, by ściana błyszczała nawet bez farby.

Różnica między farbą a farbą

Farby mają wyższą zawartość spoiwa niż farby. Daje to charakterystyczne właściwości farby: tworzy twardą, gładką i błyszczącą powłokę. Z drugiej strony, po wyschnięciu powierzchnie lakieru mają bardziej otwarte pory, przez co są bardziej szorstkie i bardziej matowe.

Istnieją różne rodzaje farb i lakierów w zależności od ich spoiwa (m.in. B. Krzemian, dyspersja plastiku, akryl, olej, żywica syntetyczna). Obecnie profesjonalni malarze i lakiernicy wykonują około 90% wysokiej jakości lakierowania lakierami na bazie żywic alkidowych. Są to oleiste lakiery na bazie żywicy syntetycznej, które szczególnie dobrze przylegają, są trwałe i dają pięknie lśniące, wytrzymałe powierzchnie. Większość z nich nie nadaje się jednak do malowania ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, ponieważ zawierają szkodliwe dla zdrowia rozpuszczalniki.

Farba z żywicy alkidowej © aykuterd, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz pomalować ścianę wewnętrzną w całości lub w części, najlepiej użyć farby wodorozcieńczalnej. Lakiery wodne to drobne lakiery dyspersyjne, dzięki którym można uzyskać dowolny stopień połysku przy optymalnym przygotowaniu podłoża. Są dostępne dla wszystkich zastosowań, dla których dostępne są również farby rozpuszczalnikowe. Wodorozcieńczalne farby akrylowe, które są łatwe w obróbce i oznaczone niebieskim aniołem środowiskowym, są szczególnie popularne do zastosowań wewnętrznych. Specjalne akrylowe farby ścienne i wodorozcieńczalne farby alkidowe do wnętrz są również dostępne w wielu kolorach i stopniach połysku.

Jeśli to możliwe, używaj farb nieszkodliwych dla zdrowia Notatka: Nawet farba na bazie wody, która nosi etykietę środowiskową RAL-UZ 12a (farba o niskiej zawartości zanieczyszczeń, Blue Angel) może zawierać do 10% innych rozpuszczalników lub rozpuszczalników. Zawierają plastyfikatory. Jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, co jest w środku, przeczytaj uważnie kartę techniczną i, jeśli to konieczne, poproś personel specjalistyczny o wyjaśnienie Ci tego. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jak lakierowana ściana wpływa na klimat w pomieszczeniu??

Ponieważ farba zawiera więcej oleistych, „lepkich” środków wiążących niż farba, po odparowaniu rozpuszczalnika tworzy stałą, gęstą warstwę. Aby powierzchnia lakieru wyglądała naprawdę dobrze, miała ładny połysk i była odporna na obciążenia, warstwa lakieru musi być zamknięta i nie może być zbyt cienka. Oznacza to, że pory podłoża są uszczelnione. Tam, gdzie ściana jest pomalowana, tynk nie może już wchłaniać wilgoci (lub pary wodnej) i ponownie ją uwalniać. Proces ten potocznie określany jest jako "oddychanie" lub "oddychanie" ścian.

Lakierowana ściana nie stanowi problemu w salonach, które zwykle są narażone na wilgoć i są wentylowane (z punktu widzenia konstrukcyjnego dotyczy to również łazienek i kuchni). Ściany, które tylko na krótki czas stają się wilgotne, a następnie szybko wysychają za każdym razem, nie muszą mieć możliwości „oddychania” dużej ilości wody lub pary. Zwykłe farby emulsyjne do tworzyw sztucznych, które są nawet w kilku warstwach na wielu ścianach, znacznie zmniejszają podatność na dyfuzję, nie powodując automatycznie problemów z wilgocią lub pleśnią.

Błyszczące kolory nadają ścianie wyjątkowy wygląd i szczególnie dobrze sprawdzają się jako akcenty kolorystyczne © Robert stock.cegła suszona na słońcu.com

Jednak nigdy nie należy malować wszystkich ścian pomieszczenia, w przeciwnym razie „gęste powietrze” i zły klimat w pomieszczeniu są nieuniknione. Oraz do wilgotnych lub już zagrzybionych ścian (np. B. w piwnicy) farba też nie jest rozwiązaniem, tylko pogorszyłaby problem. Tutaj lepiej idź z dobrą, paroprzepuszczalną farbą do piwnicy.

Przygotowanie: Dlaczego nie powinieneś po prostu kupować farby i pomalować ściany?

Aby powierzchnia lakieru była rzeczywiście tak dobra i piękna, jak chcesz, musisz odpowiednio przygotować ścianę. Oczywiście najłatwiej, jeśli zależy Ci tylko na efekcie ochronnym lub pięknym kolorze, natomiast idealna gładkość czy jednolity połysk nie są tak ważne. Następnie wystarczy upewnić się, że powierzchnia jest czysta, odtłuszczona, przyczepna i stabilna - należy ją zmyć, drobne pęknięcia naprawić szpachlą i lekko przeszlifować, aby ją zszorstkować. Jeśli ściana jest jeszcze niepomalowana, przed malowaniem można nałożyć na tynk odpowiedni podkład. Aby wytapetowane powierzchnie ścian pokryć wodoodporną folią ochronną, jako alternatywę dla lakieru można zastosować tzw. Jest to przezroczysta osłona, którą można po prostu szczotkować lub rolować, a po wyschnięciu trochę się błyszczy.

Przygotowanie powierzchni jest o wiele bardziej wymagające, jeśli zależy Ci na równomiernie gładkiej (wysokiej) błyszczącej ścianie. Aby to zadziałało, powierzchnię należy najpierw profesjonalnie wypełnić i wygładzić. Bo jeśli powierzchnia nie jest już płaska i idealnie gładka, warstwa farby też nie może być. Folia lakieru dokładnie odwzorowuje wszystkie struktury, a połysk (specjalne odbicie światła) sprawia, że ​​później widoczne są nawet najdrobniejsze szczegóły, których na przygotowanej ścianie nigdy nie dostrzeże oko laika.

Przygotuj i wygładź ścianę © ronstik, fotolia.com

Aby przygotować ścianę w taki sposób, aby żaden cień, nieważne jak mały, nie zaburzał później gładkiej jak lustro powierzchni, obszar „na Q4” należy wypełnić i przeszlifować. Co kryje się za tym skrótem i dlaczego jest to zdecydowanie praca dla profesjonalistów, dowiesz się dalej.

Jak zdobyć Q pod ziemią??

Istnieją cztery poziomy jakości wypełniania i szlifowania: Q1 do Q4. Tutaj możesz zobaczyć różnice:

Wypełnianie ściany: rozróżnia się cztery poziomy jakości

Q1 (poziom jakości 1):

Jest to najprostszy rodzaj wypełnienia do powierzchni, które nie są dekoracyjne lub. stawiane są wymagania optyczne. Wypełnienie podstawowe Q1 wykonuje się przed pokryciem ściany płytkami lub płytkami.

Q2 (poziom jakości 2):

Po podstawowym wypełnieniu można wykonać standardowe wypełnienie poziomu jakości 2 w celu wyregulowania lub wypoziomowania łbów śrub, połączeń, połączeń i narożników. Jest to typowe dla płyt kartonowo-gipsowych, na przykład: płyta gipsowo-kartonowa jest wypełniana szpachlą przed malowaniem lub tapetowaniem. Większość majsterkowiczów osiąga Q2: Ten poziom jakości jest odpowiedni (i zwykle całkowicie wystarczający) dla malowanych i walcowanych farb emulsyjnych, tapet z drewna i innych nieskomplikowanych prac renowacyjnych.

Q3 (poziom jakości 3):

Są to specjalne wypełnienia do powłok i farb o strukturze od drobnej do bardzo drobnej, gdzie występują wyższe wymagania wizualne i dekoracyjne dotyczące wypełnianej powierzchni. W praktyce oznacza to, że najpierw należy przeprowadzić napełnianie podstawowe, a potem standardowe, czyli zarówno Q1 jak i Q2. Następnie nakładana jest kolejna warstwa (drobniejszego) szpachlówki i powierzchnia jest odklejana ostrokrawędziową szpachelką do wygładzania (kielnią). Wyciągnięcie go zamyka pory. Czasy schnięcia masy wyrównującej muszą być zawsze przestrzegane między różnymi etapami pracy.

Q4 (poziom jakości 4)

Jeśli chodzi o szpachlowanie i szlifowanie, Q4 to najwyższa klasa. Spełnia nawet najwyższe wymagania dotyczące fugowanej powierzchni i dlatego nadaje się do błyszczących, gładkich lub strukturalnych powłok ściennych i okładzin, gdzie należy unikać wszelkich cieni. Potrzebujesz Q 4 do pięknych, lakierowanych na wysoki połysk ścian, do glazur, błyszczących powłok malarskich oraz wysokiej jakości technik wygładzania i szpachlowania. W przypadku Q4 cała powierzchnia musi być „stiukowana” lub ponownie pokryta.

Najwyższy poziom jakości to wyzwanie nawet dla doświadczonych rzemieślników. Jest to również odpowiednio czasochłonne: od Q4 można zacząć dopiero po osiągnięciu innych poziomów jakości – jeden po drugim. Oznacza to nie tylko wiele etapów pracy z coraz drobniejszymi masami poziomującymi, ale także wielokrotne szlifowanie coraz drobniejszymi materiałami ściernymi. Z reguły stosuje się tynk paryski i wypełniacze z żywic syntetycznych. Szlifowanie i polerowanie odbywa się zarówno ręcznie, jak i maszynowo.

Notatka: Szlifowanie i szlifowanie powierzchni lustrzanych to bardzo wymagająca praca, która oprócz odpowiednich narzędzi i technik wymaga dużo cierpliwości, umiejętności, wrażliwości i szczególnego oka. Możesz to uzyskać tylko od profesjonalisty - a kiedy składasz zamówienie, nigdy nie jesteś zadowolony z samego "napełniania i szlifowania" w umowie;. B. Q4) wyraźnie naprawione.

Pomaluj wygładzoną i piaskowaną ścianę

Przed malowaniem ścianę należy zagruntować. Aby to zrobić, potrzebujesz produktu pasującego do szpachli i farby - może to być podkład transparentny lub żywica alkidowa lub farba akrylowa jako podkład.

Dlaczego gruntowanie: hartowanie hydrauliczne Dlaczego gruntowanie: Regularnie nakładaj farbę Dlaczego gruntowanie: znacznie mniejsze ścieranie

Ten krok jest również niezbędny do bezbłędnego nałożenia farby, jeśli istnieją wysokie wymagania estetyczne i dekoracyjne. A podkład musi być odpowiednio wyschnięty, zanim farba zostanie nałożona w kilku warstwach.

Zagruntuj ścianę © dero2084, fotolia.com

Do malowania ścian nadają się wałki malarskie lub urządzenia natryskowe. Z drugiej strony puszki ze sprayem nie są zalecane - chyba że chcesz uzyskać efekt dzikiego graffiti ze wszystkimi związanymi z tym nieprawidłowościami, takimi jak spływające krople lub nierówne pokrycie. Aby zapobiec powstawaniu typowych dla szybkoschnących lakierów akrylowych skaz, takich jak pęcherze (po wałowaniu) czy „skórka pomarańczy”, lakier można rozcieńczyć wodą do 10-15%. Potem schnie wolniej i ma więcej czasu na równomierne spływanie.

Do ładnego efektu potrzeba kilku warstw lakieru, a każda musi być idealnie gładka po wyschnięciu, w przeciwnym razie następna odtworzy swoją strukturę i niedoskonałości, a cały wysiłek poszedł na marne. Dlatego absolutnie wskazane jest, aby malowanie zostało wykonane przez profesjonalistę na powierzchni, która została wyrównana i przeszlifowana na Q4. Jeśli powierzchnia ma mniejsze wymagania, możesz ją pomalować samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby podczas pracy nosić rękawice i środki ochrony dróg oddechowych oraz zapewnić dobrą wentylację – nawet jeśli używasz lakieru na bazie wody. Ponadto zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi prawidłowej temperatury przetwarzania i czasu suszenia.

Notatka: Jeśli chcesz później usunąć farbę, ponownie wyfrezuj lub przeszlifuj ścianę. Chociaż jest to zakurzone i wyczerpujące, nadal jest najłatwiejszą, najszybszą i najbardziej kompatybilną metodą w porównaniu do usuwania farby za pomocą chemicznych środków do usuwania lub narzędzi na gorące powietrze.

Techniki wygładzania i wypełniania błyszczących ścian bez malowania

Dzięki idealnie zamkniętej, równej i gładkiej powierzchni można uzyskać lustrzany połysk nawet bez malowania. Aby to zrobić, potrzebujesz specjalisty od szpachli i technik wygładzających, takich jak sztukaterie veneziano lub stuccolustro. Techniki te można tradycyjnie wykonywać z użyciem najdrobniejszego proszku wapiennego i marmurowego, ale także z nowoczesnymi wypełniaczami dyspersyjnymi. W zależności od materiału i metody wygładzoną ścianę można następnie polerować, olejować lub woskować maszynowo lub ręcznie.

Specjalne techniki wygładzania, takie jak Stucco Veneziano, powinny być wykonywane przez doświadczonego rzemieślnika, aby osiągnąć doskonały efekt © Antonio Gravante, fotolia.com

Za pomocą szpachli, tłoczenia wapna i technik wygładzania można uzyskać wytrzymałe, zdrowe i niezwykle estetyczne powierzchnie w różnym stopniu połysku, które optycznie przypominają polerowany kamień, marmur lub gładki beton i nadają się również do łazienek, saun czy krajobrazów basenowych. Jednak ta praca nie jest dla niedoświadczonych majsterkowiczów, ale musi być wykonana przez wyspecjalizowaną firmę. Taki luksusowy projekt ściany również nie jest tani, ale może przetrwać pokolenia przy optymalnym wykonaniu.

Inną alternatywą dla błyszczących ścian jest tapetowanie metalową lub lakierowaną tapetą.

Czytaj dalej tutaj:

  • Malowanie piwnicy, kolor piwnicy: powinieneś to wiedzieć
  • Usuwanie farby akrylowej: Te metody odkleją farbę
  • Techniki wypełniania i wygładzania, takie jak Stucco Veneziano

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here