Tapeta z włókna szklanego

Tapeta z włókna szklanego - co warto wiedzieć o najstabilniejszej ze wszystkich tapet

Tapeta z włókna szklanego, zwana również tkaniną z włókna szklanego lub tapetą z tkaniny szklanej, składa się wyłącznie z włókien szklanych. Podczas ich produkcji przemysłowej stopione szkło surowe jest wciągane w długie, cienkie nitki. Ta przędza mineralna jest następnie przetwarzana za pomocą specjalnych maszyn tkackich na tkaninę o wyjątkowej odporności na rozdarcie i stabilności wymiarowej. Tkanina szklana otrzymuje następnie wykończenie, które nadaje tapecie z włókna szklanego ostateczną strukturę i właściwości.

Tapeta z włókna szklanego wykonana jest z przędzy mineralnej © prakasitlalao, fotolia.com

Do wykończeń lub. Techniki wykończeniowe obejmują m.in. mielenie i gotowanie na parze. Możliwych jest wiele struktur i powłok; Szczególnie popularne są tapety teksturowane z włókna szklanego w romby lub jodełkę. Poprzez żakardowy wzór, specjalny splot lub. Technika oprawy, można również wpleść bardziej skomplikowane wzory/struktury, np. logo firmy. Dostępne są również prepigmentowane, tj. kolorowe i samoprzylepne tapety z włókna szklanego. Do najbardziej znanych producentów należą Brillux, Grupa Vitrulan, Johns Manville, P-D Glasfaser Brattendorf i Saint Gobain Vetrotex.

Struktura i właściwości tapety z włókna szklanego Notatka: Podobnie jak tapety flizelinowe, tapety z włókna szklanego nie są oparte na papierze. Dlatego, ściśle rzecz biorąc, nie należą one do tapety, ale raczej do okładzin ściennych lub okładzin ściennych. Do ogólnego postrzegania i określania jako tapety wystarczy jednak, aby tkanina z włókna szklanego była również dostarczana w rolkach i przyklejana do ściany i sufitu na długości. aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Tapeta z włókna szklanego - właściwości

Tapeta z włókna szklanego jest uważana za najbardziej stabilną i wytrzymałą okleinę ścienną na świecie. Jest odporny na rozdarcie, rozciąganie i wstrząsy, stabilny wymiarowo i wymiarowo, światłoodporny, odporny na gnicie i wilgoć, pleśń, glony i bakterie gnilne. Tkanina z włókna szklanego wytrzymuje nawet największe obciążenia mechaniczne, jest odporna na ścieranie i środki dezynfekujące i może wytrzymać wiele dziesięcioleci. Ponadto, w zależności od powłoki i/lub farby, jest albo niepalny, albo trudnopalny. Z tych powodów tapety z włókna szklanego są często stosowane w pomieszczeniach intensywnie uczęszczanych lub szczególnie eksploatowanych, m.in. B. w:

  • Budynki publiczne,
  • Szpitale i sale operacyjne,
  • Budynki przemysłowe i handlowe,
  • Pomieszczenia wilgotne oraz pomieszczenia o podwyższonym obciążeniu wilgocią (kuchnia / łazienka / piwnica / adaptacja poddasza)
  • Korytarze i klatki schodowe.
Zastosowanie tapety z włókna szklanego

Tapeta z włókna szklanego jest siedmiokrotnie bardziej stabilna od klasycznej tapety z drewna i dwa razy mocniejsza od tapety winylowej. Może być stosowany jako wzmocnienie, a także bez problemu zakrywa większe pęknięcia, dziury i inne niedoskonałości podłoża. Ze względu na mineralną substancję bazową tapeta z włókna szklanego tak silnie łączy się z podłożem tynku lub. Struktura, która całkowicie się z nią łączy. Tapetowanie nawet zapobiega powiększaniu się lub „rozprzestrzenianiu” istniejących niedoskonałości. Wytapetowana ściana jest wtedy trwale chroniona przed nowymi uszkodzeniami, uderzeniami, zarysowaniami itp. chroniony.

Tapeta z włókna szklanego Właściwości: Tapety z włókna szklanego są odporne na rozciąganie, rozdarcie i uderzenia. Notatka: Przykład wytrzymałości tapety z włókna szklanego na rozciąganie: Jeśli użyjesz jej do wyklejenia ściany świeżo (zde-) zbudowanej konstrukcji dachu, tapeta nie rozerwie się, nawet jeśli drewno konstrukcji dachu „przerobi” całym swoim móc. Bardziej prawdopodobne jest, że cała warstwa tapety oderwie się od ściany lub oderwie się na brzegach.

Jakie kolory lub. Farby nadają się do tapet z włókna szklanego?

Tapety z włókna szklanego zostały opracowane przede wszystkim z myślą o obszarach, w których wytrzymałość i właściwości czyszczące okładziny ściennej są tak samo ważne jak wygląd - a nawet ważniejsze.

Przy odpowiednim kolorze tkanina z włókna szklanego może być zaprojektowana w kolorze © lunamarina, fotolia.com

Ponieważ tkanina z włókna szklanego na ogół nie ma spoin ani porów, bakterie i inne zarazki nie mogą przenikać ani osadzać się w tapecie. Tkanina szklana w higienicznie bardzo wrażliwych pomieszczeniach, takich jak sale operacyjne lub sale szpitalne, jest zwykle malowana jedwabną farbą lateksową. Tworzy to powłokę odporną na dezynfekcję, brud i wilgoć, którą można zmyć czystą wodą, ale jest również odporna na szorowanie, szorowanie i agresywne chemiczne środki czyszczące.

Tapety z włókna szklanego są niewrażliwe na zachlapanie wodą i kondensację, wilgoć, tłuszcz i opary kuchenne. Powłoki poliuretanowe polecane są do tapet z włókna szklanego w łazience lub kuchni. Tworzą zamkniętą powierzchnię, z której można łatwo usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia i osady.

Ze względu na swoją trwałość i nieszkodliwość dla zdrowia, tapeta z włókna szklanego jest również popularna w pokojach dziecięcych. Po tapetowaniu można go wielokrotnie malować, a jego średnia żywotność szacuje się na 30 lat. Dzięki temu można go wielokrotnie przeprojektowywać, aby dopasować go do własnego gustu. Farby lateksowe i lakiery nadają się do malowania mineralnych okładzin ściennych m.in. B. Najlepsze farby dyspersyjne. Możesz nim pomalować tapetę na mat, jedwabisty połysk lub na wysoki połysk - według Twoich pomysłów i pomysłów.

W przypadku tapet prepigmentowanych lub pigmentowanych z włókna szklanego strona tkaniny jest malowana, więc warstwa podkładowa jest już dostępna fabrycznie. Eliminuje to potrzebę operacji: po wyschnięciu kleju można zrezygnować z warstwy pośredniej i od razu nałożyć warstwę nawierzchniową.

Notatka: Przyjazny dla dzieci, przyjazny dla środowiska, wodorozcieńczalny, zmywalny, odpowiedni do wilgotnych pomieszczeń? Właściwości farb i lakierów można poznać po atestach i instrukcjach producenta umieszczonych na pojemnikach. Możesz też uzyskać poradę od profesjonalisty, np. B. przez malarza w Twojej okolicy lub personel specjalistyczny w sklepie z narzędziami.

Mocowanie tapety z włókna szklanego: wskazówki dotyczące obróbki

Jak zawsze w przypadku nowego tapetowania, powierzchnia powinna być wolna od pozostałości starych tapet, nośna, gładka, czysta i sucha. Pęknięcia i inne nierówności widoczne są po tapetowaniu zwłaszcza przy drobno i średnio cienka tkanina szklana. Aby uzyskać doskonały wizualnie efekt, zaleca się uprzednie wyrównanie go szpachlówką. Podłoża mocno szlifujące lub o różnej chłonności można ujednolicić i wzmocnić odpowiednim podkładem.

Zamiast pasty tkaniny z włókna szklanego wymagają specjalnych klejów © prakasitlalao, fotolia.com

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów tapet, paski tapety z włókna szklanego można przycinać nożyczkami lub nożem. Do mocowania wymagany jest jednak specjalny klej do tkanin szklanych, który nakłada się wałkiem lub metodą natryskową. Aby klej nie wysychał przedwcześnie, tylko część ściany (ok. 2 do 3 pasów). Następnie tapetę nakłada się ręcznie, dopasowuje i dociska wałkiem dociskowym lub szpachelką do tapet tak, aby nie było bąbelków. Wszelki nadmiar można wtedy po prostu odciąć.

Notatka: W przypadku tapety z włókna szklanego paski są przyklejane na styk. Nie mogą się wypaczać, rozciągać ani kurczyć podczas suszenia. Upewnij się jednak, że wzór odpowiada. aby dokładnie dopasować strukturę każdej kolejnej linii, aby zapobiec „efektowi zamka”.

Po przyklejeniu tapeta z tkaniny szklanej schnie około ośmiu godzin. Jeśli nie używasz wstępnie pigmentowanej lub wstępnie zagruntowanej tapety z włókna szklanego, możesz nałożyć podkład później. Następnie poczekaj na czas jej wyschnięcia (wg informacji producenta) zanim sfinalizujesz tapetę ostatnią warstwą, np. farbą lateksową.

Tapety z włókna szklanego nadają się również do obróbki za pomocą maszyn tapetujących. Ponadto istnieją warianty samoprzylepne, w których można zrezygnować z opisanego powyżej kleju do zatapiania. Samoprzylepne tapety z włókna szklanego są fabrycznie słabo przyczepne i można je wstępnie przykleić do ściany lub sufitu bez dodatkowego klejenia. Gdy tylko materiał leży na powierzchni, powłoka klejąca zintegrowana z systemem rozwija pełną siłę klejenia. Wnika w tkaninę szklaną, przykleja ją do podłoża tynku i tym samym zapewnia trwałe utrzymanie tapety.

Ile kosztują tapety z włókna szklanego?

Tapety z włókna szklanego są znacznie droższe niż tapety drewnopodobne, wzorzyste lub winylowe: można spodziewać się ceny do 12 euro za metr kwadratowy. Niemniej jednak ta okładzina ścienna jest ekonomiczna, ponieważ jest niezwykle wytrzymała i trwała. Struktura jest nadal ładna nawet po dziesiątym malowaniu, a ze względu na korzystne właściwości czyszczące i pielęgnacyjne okresy renowacji tapet szklanych są znacznie krótsze niż tapet papierowych lub flizelinowych. W ten sposób można zamortyzować wyższą cenę zakupu, zwłaszcza w intensywnie użytkowanych lub wymagających pomieszczeniach. Najważniejsze jest to, że specjalnie opracowane włókno szklane jest często najtańszym rozwiązaniem – a czasem nawet jedynym sensownym.

Ochrona przeciwpożarowa, ekologiczna i zdrowotna tapet z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego są trudnopalne (B1 zgodnie z DIN 4102). Podczas produkcji nie trzeba używać toksycznych, uniepalniających dodatków, dzięki czemu w przypadku pożaru w przypadku prawdziwej, niemalowanej tapety z tkaniny szklanej nie powstają trujące gazy.

W przeciwieństwie do papieru lub. Tapety celulozowe nie są pożywką dla zarodników, pleśni i glonów z tapet z włókna szklanego. Mineralne (nieorganiczne) okładziny ścienne można prać, szorować, dezynfekować i dlatego nadają się również dla alergików. Ze względu na grubość od 8 do 10 mikrometrów włókna szklane nie mogą dostać się do płuc i dlatego są uważane za bezpieczne dla dróg oddechowych. W każdym razie wykończenie, klej i, jeśli to konieczne, zapobiegają. ani powłoka (np. B. farby) niezawodnie, że włókna odrywają się od tkaniny.

Renomowani producenci tapet z włókna szklanego potwierdzili ekologiczną nieszkodliwość swoich produktów zgodnie z Oeko-Tex Standard 100. Zwróć uwagę na tę etykietę przy zakupie tapety. Szkło jest zasadniczo nieszkodliwe ekologicznie, ponieważ nie tworzy żadnych związków chemicznych. Jednak podczas przetwarzania i usuwania tkaniny szklanej włókna mogą się odrywać; Dlatego należy nosić ochronę skóry, oczu, ust i dróg oddechowych, aby zapobiec podrażnieniom i podrażnieniom.

Wyrzuć starą tapetę z włókna szklanego

Tapet z włókna szklanego nie wolno wyrzucać razem z normalnymi odpadami domowymi, nawet do pojemników na odpady budowlane. Zamiast tego resztki tapety muszą być zbierane oddzielnie jako odpady z włókien mineralnych w specjalnych pojemnikach i składowane na specjalnych wysypiskach. Pojemniki do utylizacji włókien mineralnych można zamówić w serwisie kontenerowym lub zapytać w odpowiednim centrum recyklingu, budynku lub biurze utylizacji, gdzie można zabrać starą tapetę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here