Utylizacja wełny szklanej: musisz na to zwrócić uwagę ”,

Wełna szklana należy do kategorii izolacji z włókien mineralnych (wełna mineralna). Wykonany jest głównie z odpadów szklanych (70 procent), a także składa się z piasku kwarcowego, wapienia i sody. W ramach produkcji sztucznych włókien mineralnych (KMF) podstawowe materiały są przetapiane i formowane w długie, delikatne włókna. Włókna te są następnie przetwarzane na panele z wełny lub wełny szklanej. Służą do izolacji termicznej.

Jaka jest różnica między wełną szklaną a wełną mineralną??

Wełna kamienna pozyskiwana jest z takich kamieni jak drzewce, dolomit, bazalt i wapień i łączona z koksem jako dostawcą energii oraz spoiwami i olejem mineralnym. Istnieje również udział wełny mineralnej pochodzącej z recyklingu oraz, w zależności od producenta, do 25 procent szkła pochodzącego z recyklingu. Rezultatem jest wełna mineralna o wyższej izolacyjności akustycznej, ale także o wyższej masie własnej. Wełna kamienna jest mniej elastyczna niż wełna szklana, dzięki czemu panele izolacyjne są bardziej odporne na ciśnienie, ale także mniej elastyczne i ściśliwe. Wolniej przekazują temperaturę do podstawowej konstrukcji budynku. 


Co to jest wełna żużlowa?

Spalanie w wielkim piecu wytwarza żużel jako produkt odpadowy, który przędzie się na sztuczne włókna mineralne. Najstarszy produkt z wełny mineralnej zawiera również metale ciężkie i włókna, co do których istnieje podejrzenie, że są rakotwórcze. W połowie XIX. W XIX wieku wełna żużlowa była używana do izolacji maszyn oraz w trakcie łańcuchów chłodniczych między biznesem a handlem - ale dziś jest rzadko używana.

Pozwól tym ekspertom Ci doradzić

Zalety wełny szklanej jako materiału izolacyjnego 

 • niedrogie i wydajne 
 • ognioodporne i trudnopalne
 • częściowo nadające się do recyklingu
 • transportuje wilgoć z wewnątrz na zewnątrz i dzięki temu zapobiega powstawaniu pleśni
 • łatwy w obróbce i przycinaniu na wymiar za pomocą noża gilotynowego
 • Uniwersalne zastosowanie: Wełna szklana służy nie tylko do izolacji cieplnej i akustycznej w domu (izolacja od dźwięków uderzeniowych), ale także do ochrony przeciwpożarowej i izolacji rur

Izolując dom wełną szklaną, jest dużo odpadów, które należy odpowiednio zutylizować.

Zdjęcie: iStock / Lex20

Czy wełna szklana jest szkodliwa dla zdrowia??

Materiał izolacyjny z wełny mineralnej ma złą reputację jako rakotwórczy. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku wełny żużlowej oraz starej wełny skalnej i szklanej wyprodukowanej przed 1995 r. Ich włókna są mniejsze niż trzy mikrometry i dlatego nadają się do oddychania. Problem: ludzie po inhalacji miniwłókien nie mogą ich całkowicie wykasływać, a organizm nie może ich również wydalać. W rezultacie delikatne włókna płuc powodują trwałe uszkodzenie. Z tego powodu przed 1995 r. wełna szklana była tak samo niebezpieczna jak materiał budowlany azbest pod względem zagrożenia dla zdrowia.
Od 1. W lipcu 2000 r. produkcja i stosowanie respirabilnej wełny mineralnej jest ogólnie zabronione. Włókna biotrwałe – tj. wełna mineralna i szklana, które zostały wyprodukowane przed 1995 r. i używane do 2000 r. – mają lepszą biorozpuszczalność niż wcześniej, ale nadal nie spełniają dzisiejszych wytycznych. Od 2000 roku do sprzedaży i użytkowania dopuszczona jest wyłącznie wełna mineralna, która podlega najsurowszym kryteriom i którą organizm ludzki może rozłożyć w ciągu 40 dni. Mówi się o biorozpuszczalnej wełnie mineralnej, jest ona oznaczona znakiem jakości RAL. 

Ale nawet nowoczesna wełna szklana może nadal mieć skutki zdrowotne: swędzenie spowodowane podrażnieniem skóry, narażeniem na kurz, podrażnieniem oczu, zapaleniem dróg oddechowych i błon śluzowych, upośledzeniem oddychania. Z tego powodu zawsze noś odpowiednią odzież ochronną (patrz poniżej).

Jak rozpoznać niebezpieczną wełnę mineralną?

Chociaż w dzisiejszych czasach stara forma wełny szklanej nie może już być sprzedawana, wciąż wychodzi na jaw podczas renowacji starszych budynków lub mieszkań.
Wskazówka: spójrz na swoje dokumenty. W ten sposób dowiesz się, kiedy wykonano izolację Twojego domu.

Czy dachy izolowane wełną szklaną stanowią zagrożenie dla zdrowia??

Nie, dopóki wełna szklana znajduje się w dachu - na przykład jako izolacja między krokwiami - i jest uszczelniona paroizolacją i okładziną wewnętrzną, nie ma zagrożenia dla zdrowia. Dopiero po uszkodzeniu tych folii i odsłonięciu waty szklanej należy zachować środki ostrożności.

Należy zachować ostrożność podczas wyrzucania wełny szklanej: staraj się mieszać jak najmniej wełny mineralnej. 

Zdjęcie: iStock / Mustang_79

Utylizacja waty szklanej: jak postępować

Po prawidłowym zainstalowaniu w domu wełna szklana sama w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia. Podczas obróbki wełny izolacyjnej należy jednak przestrzegać specjalnych zasad bezpieczeństwa. W końcu włókna wełny szklanej stają się kruche nawet przy lekkim dotknięciu i są uwalniane do atmosfery w postaci pyłu.
 

 • Podczas wymiany lub zdzierania wełny szklanej należy zawsze nosić specjalną odzież ochronną: obejmuje ona kombinezon ochronny na całe ciało, rękawice, okulary ochronne i czapkę, a także maskę na twarz.
   
 • Każdy, kto usuwa wełnę szklaną z domu, powinien zadbać o mieszanie jak najmniejszej ilości wełny mineralnej. Użyj noża rzemieślniczego, aby ostrożnie pracować na materiale izolacyjnym.
   
 • Nigdy nie rzucaj ani nie rozdzieraj wełny szklanej, ponieważ uwolni to tony włókien. 
   
 • Po zakończeniu pracy dokładnie odkurz miejsce pracy i okolicę odkurzaczem. Następnie intensywnie przewietrz pomieszczenie.
   
 • Pył budowlany dokładnie zmyć wodą.
   
 • Nie przechowuj waty szklanej bez ochrony. Myszy lub pasożyty lubią w nim gniazdować, a następnie przenosić włókna wszędzie.
   
 • Aby właściwie zutylizować watę szklaną, należy natychmiast zapakować odpady w szczelne worki KMF. Nie wolno używać konwencjonalnych worków na śmieci, ponieważ szybko się rozrywają i mogą uwalniać zanieczyszczenia. Odpowiednie worki KMF są dostępne w różnych rozmiarach w sklepach specjalistycznych lub w Internecie: worki do użytku prywatnego o pojemności 700 litrów kosztują około 3 do 5 euro za worek; Duże torby dla firm rzemieślniczych kosztują od 30 do 40 euro za worek.
   
 • Zachowaj paragon na worki KMF, utylizację i, jeśli to konieczne, zakup nowej waty szklanej. Służą jako dowód profesjonalnej utylizacji lub, w przypadku nowego zakupu, nadal możesz zrozumieć, którą klasę ochrony kupiłeś nawet kilkadziesiąt lat później - co jest przydatne dla kupującego przy sprzedaży domu.
   
 • Do worków wolno pakować wyłącznie wełnę szklaną - odpady budowlane takie jak plastik, folia czy gwoździe należy usuwać oddzielnie. To samo dotyczy specjalnych pojemników, z których można również wyrzucać watę szklaną.
   
 • Zapakowane hermetycznie, worki z wełną szklaną należy oddać do centrum recyklingu w celu utylizacji. Ze względów ostrożności i bezpieczeństwa eksperci sprawdzają odpady włókien mineralnych na składowisku. Jeśli natkniesz się na inne tkaniny lub starą wełnę szklaną, możesz spotkać się z kolejnymi płatnościami.
Przebudowa Usuwaj gruz we właściwy sposób Usuwaj gruz - ale gdzie? Dowiedz się, jakich kosztów się spodziewać i jakie gruzy trafiają dokąd.

Pozbądź się waty szklanej: to są koszty

Ponieważ wełna szklana należy do odpadów niebezpiecznych, za prawidłową utylizację należy zapłacić pewną sumę pieniędzy - średnio w wysokości od 15 do 25 centów za kilogram lub 90 centów do 6 euro za metr kwadratowy. Dokładne ceny za utylizację wełny mineralnej otrzymasz z góry ze swojego centrum recyklingu. Do tego dochodzą koszty worków KMF.
Wskazówka, aby zaoszczędzić koszty: Aby obniżyć koszty, należy wziąć pod uwagę następującą praktyczną zasadę: Im lżejszą utylizację wełny szklanej należy zutylizować, tym tańsza będzie opłata. W końcu waga wełny szklanej determinuje poziom kosztów utylizacji. Dlatego pamiętaj o przechowywaniu odpadów włókien mineralnych w suchym miejscu do czasu ich usunięcia. Wełna szklana może wchłaniać wilgoć jak gąbka i stać się niezwykle ciężka.
Dobrze wiedzieć: Należy pamiętać, że te ceny dotyczą nowej wełny szklanej. Stara wełna szklana sprzed 1996 r. to odpady niebezpieczne, które mogą być utylizowane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy. W rezultacie koszty utylizacji są znacznie wyższe, porównywalne z kosztami utylizacji azbestu. 
 

Uruchom firmę zajmującą się utylizacją

Alternatywnie możesz wynająć firmę zajmującą się utylizacją odpadów, aby zebrała odpady niebezpieczne. Wtedy nie masz z tym nic wspólnego, ale szybko znajdziesz koszty między 250 a 500 euro. W zależności od stanu, regionu, zakresu zamówienia i okresu koszty tego są bardzo zróżnicowane. 
Wskazówka: Mieć pokwitowanie za prawidłową utylizację wełny szklanej. W razie potrzeby można go przedstawić organowi budowlanemu lub organowi ochrony środowiska i służy do ochrony osobistej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here