Korzystanie z szarej wody: tak działa system odzyskiwania szarej wody ”,

W ten sposób można zaoszczędzić od 30 do 50 procent wody pitnej, czyli 70 procent rocznie w czteroosobowym gospodarstwie domowym.000 do 90.Łącznie 000 litrów. Ponieważ nie ma również kosztów utylizacji ścieków, można zaoszczędzić ponad 600 euro rocznie. Z drugiej strony istnieją stosunkowo wysokie koszty zakupu systemu szarej wody, a także bieżące koszty konserwacji, napraw i energii elektrycznej. Te ostatnie są jednak stosunkowo niskie.
Z punktu widzenia ochrony środowiska korzystanie z szarej wody jest zdecydowanie korzystne, ponieważ zmniejsza ilość brudnych ścieków dopływających do oczyszczalni i cieków wodnych oraz chroni zasoby wody pitnej. Jest to cenne dla naszej przyszłości i nie powinno być marnowane.
Warto wiedzieć: w niektórych społecznościach ścieki są droższe niż w innych. Ponieważ coraz więcej obszarów jest uszczelnianych, a ilość ścieków wzrasta. Jeśli potem pada ulewny deszcz, kanalizacja jest przeciążona i pojawiają się powodzie i powodzie. Koszty ścieków rosną do 227 euro na osobę rocznie.

Szara woda, która powstaje podczas prania, może być również bez problemu wykorzystana ponownie po recyklingu.

Zdjęcie: iStock / AlexLMX

Jak działa system wykorzystania szarej wody??

Po kąpieli lub umyciu rąk szara woda wpływa do odpływu i jest kierowana do systemu szarej wody osobną rurą. Składa się z dwóch zbiorników zbiorczych, filtra i pompy i można go ustawić w piwnicy lub w ogrodzie. A tak to działa:
 

1. Oczyszczanie i uzdatnianie ścieków 

W pierwszym zbiorniku, zwanym zbiornikiem na szarą wodę, ścieki są oczyszczane z gruboziarnistego brudu. Stosowane są tutaj różne metody:
 

  • Oczyszczanie biologiczne: Mikroorganizmy rozkładają dużą część substancji organicznych, takich jak włosy, kłaczki, mydło i olejki. 
  • Fizyczne czyszczenie: przez wyjątkowo drobny filtr membranowy (wielkość porów 0,00005 milimetra)!) woda jest spłukiwana do drugiego pojemnika, zwanego zbiornikiem na wodę procesową. Bakterie i wirusy utknęły w filtrze, dzięki czemu uzyskana woda procesowa jest higienicznie czysta. 
  • Promieniowanie UV: Jako alternatywę dla filtra membranowego w niektórych systemach do dezynfekcji stosuje się światło ultrafioletowe. Jako najstarszy i najbardziej naturalny proces dezynfekcji działa również przeciwko patogenom i zapewnia czystą, przejrzystą wodę. Dzięki tej technologii szara woda kierowana jest wzdłuż lampy UV, której światło unieszkodliwia bakterie i wirusy.  
     

2. Przechowywanie wody procesowej 

Oczyszczona w ten sposób czysta woda jest magazynowana w drugim zbiorniku i tam czeka na wykorzystanie. Spłuczka WC lub inne przyłącza wody w domu mogą być zasilane bezpośrednio z systemu. Gdy zbiornik jest pusty, woda pitna jest uzupełniana automatycznie.
Systemy utylizacji szarej wody nie wymagają żadnych chemikaliów i nie wytwarzają nieprzyjemnego zapachu. Chociaż w Niemczech nie ma ustawowych wymagań jakościowych, producenci systemów gwarantują jakość wody procesowej spełniającą normy UE dla wody w kąpieliskach. 

Więcej interesujących faktów na temat wody Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Woda osmotyczna: lepsza niż nasza woda z kranu? Prezentacja projektu budowlanego Zbieraj i wykorzystuj wodę deszczową Przedstawił Renowacyjny system zmiękczania wody testowany w 2021 r.: Wielkie porównanie

Instalacja i koszty systemu szarej wody

Norma DIN 1988 przewiduje ścisłe oddzielenie instalacji wody pitnej od dystrybucji szarej wody. Aby to zapewnić, system szarej wody może być instalowany tylko przez specjalistę. Musi też specjalnie oznaczyć rury z szarą wodą i wszystkie punkty poboru. Więc jest około 5.000 euro i około 500 euro na koszty instalacji łącznie w nowym budynku - znacznie więcej w starym budynku. Modernizacja oddzielnej sieci rur ma sens tylko podczas remontu domu.
Nie trzeba być geniuszem matematycznym, żeby zobaczyć, że wysokie koszty akwizycji zwracają się dopiero po wielu latach. Z ekonomicznego punktu widzenia wykorzystanie recyklingu szarej wody jest zatem bardziej opłacalne w przypadku hoteli, osiedli mieszkaniowych, kempingów i budynków mieszkalnych. Rodziny dbające o środowisko w bliźniaku z dużym ogrodem mogą oczywiście również się spotykać i dzielić koszty. W końcu systemy szarej wody są uważane za trwałe i stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu. Ekologiczne budowanie i mieszkanie jest zatem opłacalne również dla rodzin.
Jednak każdy, kto spekuluje na temat finansowania przez KfW recyklingu szarej wody w ramach programu „Modernizacja przestrzeni życiowej ” będzie rozczarowany: od tego czasu zostało to przerwane. Warto jednak zapytać regionalnego dostawcę energii lub gminy, bo w niektórych miejscach instalacja systemu recyklingu wody jest wspierana finansowo.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here