Rozwój granic: ile musi być odległości?

Przepisy o zagospodarowaniu granic regulują kwestię, jak blisko granicy nieruchomości, a tym samym również Twojej nieruchomości, może zbliżyć się sąsiad ze swoim projektem budowlanym. Z jednej strony służą spokojowi sąsiadów i prywatności, z drugiej jednak służą jako ochrona przeciwpożarowa i jakość życia. Jednak rozwój granic nie jest jednakowo regulowany w całych Niemczech - innymi słowy: w zależności od kraju związkowego obowiązują nie tylko różne przepisy, ale w niektórych przypadkach władze budowlane mogą nawet unieważnić przepisy. 

Jaka musi być odległość od sąsiada?

Nawet jeśli każdy kraj związkowy ma własne przepisy budowlane, przepisy dotyczące zagospodarowania granic są pod względem treści dość podobne. Dlatego można z grubsza określić następujące zasady dotyczące obszaru rozstawu:
 

  • Powierzchnia odległości jest obliczana na podstawie wysokości budynku pomnożonej przez wartość od 0,25 do 1 (w zależności od kraju związkowego).
  • Podany obszar rozstawu zawsze rozciąga się na całej szerokości elewacji. Oznacza to, że obszar odstępu musi być zachowany na całej szerokości. 

Na pytanie, w jakiej odległości sąsiad od ciebie lub musisz trzymać się od sąsiada, odpowiada w większości przypadków od 2,5 do 3 metrów. Oraz: Większość krajów ustaliła minimalną odległość, której należy zawsze przestrzegać w przypadku wątpliwości. Zwykle jest to trzy metry. Jeśli obliczona wartość jest niższa, należy nadal przestrzegać trzech metrów. Jeśli wartość jest wyższa, obowiązuje wyższa liczba. Na pierwszy rzut oka trzy metry to niewiele, ale w razie wątpliwości to całkiem sporo, zwłaszcza jeśli jest to „tylko” drewniane lub metalowe ogrodzenie ogrodu lub garaż. 

To, jaka odległość sąsiada od ciebie lub jaką musisz zachować od sąsiada, różni się w zależności od kraju związkowego i można ją dokładnie obliczyć. Przeważnie wynosi od 2,5 do 3 metrów.

Zdjęcie: iStock/humonia

Jakie są dokładne przepisy dotyczące rozwoju granic?

Ale nie martw się, właśnie tutaj władze budowlane rozróżniają różne struktury. Oto, co szczegółowo zapewnia rozwój granic: 

  • Garaż i wiata: Niezależnie od tego, czy jest to garaż, czy wiata, obszary odstępów nie mają tutaj znaczenia. Pod warunkiem, że nie przekraczają wymiarów dziewięciu na trzy (długość na szerokość) metrów.  
  • Budka ogrodowa: Do szop ogrodowych i szklarni obowiązują te same zasady, co do garaży i wiat garażowych. 
  • Ogrodzenie i mur: Zasadniczo właściciel nieruchomości może sam wybrać sposób pacyfikacji (tj. „ogrodzenie”) swojej nieruchomości. Więc od Ciebie zależy, czy zbudujesz na przykład kamienny mur z kamieniołomu, czy wysokie ogrodzenie ogrodowe. Jednak w większości krajów związkowych wznoszenie ogrodzenia lub muru między dwoma nieruchomościami jest ograniczone do półtora metra.

Od Ciebie zależy, czy wyznaczysz swoją posesję ogrodzeniem czy murem. Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość i odległość od sąsiedniej posesji oraz przepisy dotyczące zagospodarowania granicy. 

Zdjęcie: iStock/ronstik

Rozwój granic: kiedy potrzebujesz zgody sąsiadów??

Jeśli jako właściciel nieruchomości przestrzegasz przepisów budowlanych dotyczących zabudowy granic, z reguły nie musisz uzyskiwać zgody sąsiadów. Jeśli jednak chcesz być dobrym sąsiadem, poinformuj z wyprzedzeniem sąsiadów, których bezpośrednio dotyczy, o swoim planie. W ten sposób można uniknąć sporów.

Czy są wyjątki w rozwoju granic??

Jeśli z pewnych powodów chcesz zbudować coś na mniejszej powierzchni, sąsiedzi mogą wyrazić na to zgodę - ułatwia to uzyskanie pozwolenia na budowę. Taka deklaracja zgody musi być następnie sporządzona oficjalnie i odnotowana przez urząd budowlany w księdze wieczystej.
Dodatkowo istnieje możliwość nie tylko utrzymania przestrzeni na Twojej posesji, ale również wykorzystania powierzchni sąsiadów. W takim przypadku należy również uzyskać oświadczenie o wyrażeniu zgody od sąsiadów, które następnie należy wpisać do księgi wieczystej. Ponadto sąsiedzi nie będą już wtedy mogli samodzielnie budować na tym obszarze swojej posesji w przyszłości. 

Plan zagospodarowania reguluje odległości graniczne

Jeżeli istnieje plan zagospodarowania osiedla, to w nim również określone są zasady zagospodarowania granicy. Zazwyczaj tak zwane okno konstrukcyjne jest definiowane dla budynków głównych i pomocniczych na każdej nieruchomości - jest to termin używany do opisania powierzchni zabudowy, której budynki nie mogą przekraczać.
To, jak daleko możesz przenieść swój dom do granicy posesji – a nawet trzeba – zależy również od tego, czy jest to tzw. zabudowa otwarta czy zamknięta. Zamknięte oznacza, że ​​domy muszą być budowane od ściany do ściany bezpośrednio na granicy. Jest to zasada na osiedlach w zabudowie szeregowej oraz w gęsto zabudowanych miastach i centrach miast, aby przestrzeń mogła być optymalnie wykorzystana. Jeśli wymagana jest zabudowa zamknięta, jesteś zobowiązany do zaplanowania swojego budynku w taki sposób, aby graniczył bezpośrednio z sąsiednimi budynkami lub kończył się dokładnie linią działki.

Jeśli sąsiedzi wyrażą na to zgodę i jest to odnotowane w księdze wieczystej przez urząd budowlany, mogą wystąpić również wyjątki od zabudowy przygranicznej. 

Zdjęcie: iStock / Koldunova_Anna

Sprzeczność wobec rozwoju granic: możliwości

Podejrzewasz, że twój sąsiad naruszył obszar odprawy i zabudował zbyt blisko lub nielegalnie? Następnie należy najpierw skontaktować się z sąsiadem i poszukać rozmowy. Jeśli to nie pomoże, możesz skontaktować się z urzędem budowlanym i umówić się na dokładny pomiar. Jeśli sąsiad też na to nie zareaguje, w skrajnych przypadkach może pomóc tylko prawnik. Istnieje możliwość, że istniejąca konstrukcja będzie musiała zostać ponownie rozebrana.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here