Układanie dużych płytek”,

Układanie dużych płytek – warto na to zwrócić uwagę

Płytki wielkoformatowe są modne, ponieważ wyglądają nowocześnie i optycznie powiększają pomieszczenie. Efekt ten można dodatkowo wzmocnić przez wąskie stawy. Jednak samodzielne układanie bardzo dużych płytek to pewne wyzwanie. W tym przewodniku znajdziesz zatem kilka wskazówek, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania, kupowania materiałów pomocniczych i narzędzi oraz, co nie mniej ważne, podczas układania.

Tak można obsługiwać płytki wielkoformatowe

Łatwiejsza praca w dwie osoby © karepa, stock.cegła suszona na słońcu.com

Płytki o długości lub szerokości większej niż jeden metr określane są jako wielkoformatowe. Producenci oferują teraz nawet płytki o długości krawędzi trzech metrów. Tak duże formaty są trudne do samodzielnego ułożenia, dlatego płytki można układać tylko z pomocą drugiej osoby. Są również pomocne Przyssawki. Pozwalają ułożyć płytki dokładnie w pożądanej pozycji, dzięki czemu nie trzeba ich później przesuwać. Jest to ważne w przypadku płytek wielkoformatowych.

Wskazówka: Przygotuj trochę drutu. Możesz go użyć do czystego oddzielenia płytki od zaprawy na podłożu w przypadku konieczności ponownego usunięcia płytki z łoża kleju. Bez tej separacji płytka może pęknąć.

Należy wziąć pod uwagę te możliwe tolerancje wymiarowe

Przyssawki ułatwiają układanie płytek © karepa, stock.cegła suszona na słońcu.com

Nawet płytki zgodne z normą DIN EN 14411 nie muszą być całkowicie płaskie. Te Norma dopuszcza pewne tolerancje, które są określone w procentach. Im większe płytki, tym są ważniejsze. Na przykład kilkumilimetrowa krzywizna na środku dużej płytki nie jest powodem do reklamacji. Wybrzuszenie może jednak uniemożliwić dobrą przyczepność do podłoża. Stwarza to słaby punkt, w którym nawet niewielkie obciążenie może uszkodzić pokrycie płytek. W przypadku płytek wielkoformatowych należy zatem szczególnie uważać, aby nie powstały ubytki.

Duże płytki: Jakość jest szczególnie ważna

DIN EN 14411 dopuszcza również procentowe odchylenia wymiarów zewnętrznych i prostopadłości. To szybko prowadzi do problemów z wąskimi stawami. Dlatego lepiej układać płytki wielkoformatowe z szerokimi fugami lub zwracać uwagę na jak największą dokładność wymiarową przy zakupie. Płytki kalibrowane i rektyfikowane są szczególnie precyzyjnie docinane. Należy jednak wziąć pod uwagę wszelkie tolerancje dla tych płytek. W odniesieniu do szerokości fugi wielu producentów płytek podaje minimum trzy milimetry.

W przypadku dużych płytek bardzo ważna jest precyzyjna praca © karepa, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Specjaliści glazurnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze warstwy podłogowe, porównaj oferty i zaoszczędź.

W ten sposób optymalnie przygotowujesz podłoże

Jeden staranne przygotowanie podłoża jest bardzo ważne w przypadku płytek wielkoformatowych. Musi być idealnie gładka i mieć odchylenie nie większe niż jeden milimetr na długości dwóch metrów. W wielu przypadkach wymóg ten nie jest spełniony, dlatego często konieczne jest wcześniejsze wyrównanie dużych płytek z podłogą lub ścianami.

Szpachlówka samopoziomująca nadaje się na podłogę, szpachlówkę wyrównującą lub tynk cienkowarstwowy na ściany. W zależności od chłonności użytego materiału należy go następnie zagruntować. Za pomocą urządzenia laserowego lub poziomicy elektrycznej można sprawdzić, czy ściana lub podłoga są całkowicie wypoziomowane.

Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie kleju do płytek

Zaprawę, w której układasz płytki, wymieszaj z wodą. Część wody odparowuje po ułożeniu przez jeszcze otwarte spoiny, ponieważ płytki są zazwyczaj prawie wodoodporne. Ten proces zajmuje stosunkowo mało czasu w przypadku małych płytek, ale może zająć dużo czasu w przypadku dużych płytek. Dlatego należy go używać do układania dużych płytek Zaprawa do dużych formatów posługiwać się. Te specjalne zaprawy są nazywane przez producentów klejem do płytek wielkoformatowych, klejem do płytek wielkoformatowych lub klejem elastycznym do dużych formatów.

Układanie dużych płytek: Istnieją specjalne zaprawy

Jak układać płytki

Metodą masła-floatingu pokrywasz również tył płytek zaprawą © Dusan Kostic, stock.cegła suszona na słońcu.com

Aby płytki mocno przylegały do ​​podłoża, płytki wielkoformatowe należy układać w tzw Proces masła-floating. Oznacza to, że klej do płytek nakłada się na podłogę lub ściany, a także z tyłu płytek. Ta podwójna aplikacja może służyć do niwelowania nierówności. Aby umożliwić ucieczkę powietrza i wilgoci, zaprawę nanosić na podłoże i spód płytek w tym samym kierunku za pomocą pacy zębatej. Potrzebujesz pacy zębatej z większymi zębami do podłoża i szpachelki z mniejszymi zębami do spodu płytek. Dlatego praktyczne jest użycie narzędzia wyposażonego w różne ząbki po obu stronach.

Proces masła-floating Wskazówka: Proces zacierania masłem prowadzi do większego zużycia zaprawy. Zaplanuj to przy zakupie zaprawy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here