Tynk bazowy”,

Prawidłowe przygotowanie ścian: tynk podstawowy

Zanim będziesz mógł dostosować i upiększyć ścianę, musisz ją odpowiednio przygotować. Rodzaj i zakres prac przygotowawczych zależy od tego, jakie podłoże już istnieje i w jakim stanie.

Mieszanie tynku © beugdesign, fotolia.com

Farba, tapeta, tynk dekoracyjny, izolacja akustyczna i cieplna, okładzina elewacyjna czy boazeria: do prawie każdego pokrycia ściennego potrzebna jest nienaruszona, czysta, sucha i nośna powierzchnia. W wielu przypadkach można to osiągnąć niewielkim wysiłkiem, ale czasami konieczne są większe prace remontowe.

Nie bój się gołej ściany

Jeśli ściana lub. Ściana jest nieotynkowana, np. w stanie surowym lub ponieważ stary tynk podkładowy został usunięty w ramach prac renowacyjnych, należy najpierw nałożyć nową warstwę tynku. Warstwa ta nazywana jest tynkiem bazowym lub tynkiem ukrytym i służy jako podstawa do wszystkich dalszych powłok. Tynkiem bazowym wyrównujesz i wygładzasz ścianę, ta pierwsza warstwa może również przyczynić się do izolacji termicznej i lepszego klimatu w pomieszczeniu.

Nakładany jest tynk bazowy © vulcanus, fotolia.chodź do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Najprostszy tynk bazowy jest często najlepszy

Do podstawowego tynku ścian wewnętrznych normalnie narażonych na działanie wilgoci i przeznaczonych do normalnego użytkowania i naprężeń zwykle stosuje się zaprawę tynkarską na bazie tynku. Tynk gipsowy ma różne zalety: jest niedrogi i stosunkowo łatwy w obróbce nawet przez laików, ponieważ jest drobnoziarnisty, dobrze przylega do ściany, łatwo się rozprowadza i wygładza.

Ponadto gips dzięki specjalnej strukturze krystalicznej może wiązać wodę. Tynk gipsowy pochłania nadmiar wilgoci i po wyschnięciu oddaje ją z powrotem do powietrza w pomieszczeniu. Tynk reguluje i stabilizuje wilgotność powietrza w pomieszczeniu, zapewnia zdrowe i przyjemne środowisko życia oraz zapobiega powstawaniu pleśni.

Oprócz tynków gipsowych dostępne są inne rodzaje tynków dla tynku podstawowego. Podstawą może być wapno, glina, cement lub mieszanka różnych materiałów. Bądź spoiwem. W innym artykule podsumowaliśmy przegląd różnych tynków i ich właściwości, a także obszary zastosowania.

Tynk wapienny dla optymalnej ochrony przed wilgocią i pleśnią

Podstawowy tynk na bazie naturalnego wapna istnieje od około 15.Znane tysiące lat temu. Naturalny, akumulujący ciepło i oddychający materiał budowlany dowiódł swojej wartości i jest obecnie szczególnie poszukiwany jako tynk organiczny w ekologicznym budownictwie i renowacji. Wspomaga suszenie zawilgoconych ścian i przylega nawet do silnie chłonnych lub szlifujących powierzchni. Podobnie jak tynk gipsowy jest łatwy w obróbce i reguluje wilgotność, pochłaniając nadmiar wody z powietrza w pomieszczeniu i oddając ją ponownie w razie potrzeby.

Tynki wapienne mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz, nadają się również do wilgotnych pomieszczeń, magazynów, piwnic oraz ścian i sufitów szczególnie narażonych na wilgoć i pleśń. Ponieważ wapno jest silnie zasadowe, działa dezynfekująco, nie stanowi pożywki dla grzybów i innych mikroorganizmów, dzięki czemu jest odporne na glony, pleśń i gnicie. Ze względu na swoje specjalne właściwości chemiczne tynki wapienne wiążą również niektóre zanieczyszczenia z powietrza, dzięki czemu mogą trwale poprawić klimat w pomieszczeniach.

Przed nałożeniem tynku bazowego należy sprawdzić podłoże. Jego powierzchnia musi być czysta i wolna od luźnych części, kurzu i zanieczyszczeń organicznych. Zaleca się nałożenie podkładu (np. G. B. Tiefgrund) zgodnie ze specyfikacją producenta. Szczególnie gładkie powierzchnie z drobnymi porami można wstępnie zagruntować podkładem pod tynk, aby tynk bazowy lepiej przylegał.

Do tych prac porządkowych i przygotowawczych potrzebujesz tylko miotły lub szczotki ręcznej, a także pędzla, pędzla lub wałka. Niemniej jednak od samego początku powinieneś mieć pod ręką wszystkie narzędzia potrzebne do tynkowania. Dzięki poniższej liście kontrolnej możesz ułatwić sobie wybór i zakup narzędzi.

Narzędzia tynkarskie - przegląd i lista zakupów

 1. Co najmniej 2 Łyżka budowlana i/lub wanny do czyszczenia (zwane również wanny do zaprawy, wanny do zaprawy, wanny do żywności lub cementu) do mieszania tynku i czyszczenia narzędzi,
 2. jeden łopata do wypełniania tynku,
 3. a Mieszadło do wiertarki (Ręczne mieszanie tynku jest bardzo czasochłonne i wyczerpujące, szczególnie przy dużych ilościach),
 4. Rękawice ochronne wykonane z gumy lub z gumową powłoką (tynki są niezwykle agresywne dla skóry),
 5. wystarczający Materiał pokrywający, z. B. Folia lub koce,
 6. co najmniej jeden wielki malarz lub. Spęczniająca gąbka o miękkiej i szorstkiej powierzchni (do czyszczenia narzędzi oraz w razie potrzeby wygładzania i kształtowania szorstkiego tynku),
 7. jeden Paca wygładzająca (Kielnia, tarcza wygładzająca) i jeden Kielnia jako podstawowy sprzęt do nakładania warstwy tynku i usuwania powierzchni,
 8. prawdopodobnie jeden Kielnia zębata (paca zębata) do nakładania pierwszej z kilku warstw tynku oraz paca trójkątna i/lub „koci język” do narożników, ciasnych narożników i trudno dostępnych miejsc,
 9. jeden Pasek do obierania (Wkład) do wygładzania dużych powierzchni,
 10. Czyszczenie wskaźników odpowiednio. Listwy tynkarskie i listwy tynkarskie do tworzenia równomiernych warstw i płaskich powierzchni,
 11. przynajmniej jeden Młotek domowy, jeszcze lepiej młotkiem murarskim lub tynkarskim do oderwania luźnych części, wystających fug itp. A.,
 12. przed siebie Poziom duchowy (prosta krawędź) do sprawdzania powierzchni i pomocy do ustawiania (e. B. szyny) oraz
 13. w razie potrzeby płyta gąbczasta, płyta float, płyta filcowa lub płyta z gumy piankowej do wygładzania, obrzucania lub nadawania struktury powierzchni.
Ważne i pomocne narzędzia do tynkowania

Tynkowanie – praktyczne wskazówki dla początkujących

Jeśli nigdy wcześniej nie tynkowałeś ściany, przekonasz się, że ta praca nie jest tak łatwa, jak wygląda z profesjonalistą. Dlatego potraktuj pierwsze metry kwadratowe jako obszar ćwiczeń i bądź cierpliwy, jeśli od razu wszystko nie wygląda tak, jak sobie wyobrażałeś.

Zastosuj tynk bazowy © yunava1, fotolia.com

Podczas mieszania tynku należy ściśle przestrzegać proporcji mieszania określonych przez producenta. Jednak na początku nie mieszaj zbyt dużo tynku na raz, aby nie tracić czasu. Możesz nałożyć na ścianę od 5 do 10 litrów zmieszanego tynku (odpowiada to od połowy do pełnego standardowego wiadra budowlanego), nawet jeśli pracujesz bardzo powoli, zanim zacznie twardnieć. Jednak wkrótce poznasz narzędzia, tynkowanie i poszczególne procesy robocze. Następnie możesz mieszać większe ilości i szybko z nich korzystać.

Ważne wskazówki dotyczące tynkowania

Często i dokładnie czyść swoje narzędzia, aby nie osadzał się na nich zaschnięty tynk. Kielnie i narzędzia do ściągania należy czyścić natychmiast po pracy oraz pomiędzy poszczególnymi etapami pracy - na przykład za każdym razem, gdy trzeba wymieszać nowy materiał. Do usunięcia miękkich resztek gipsu wystarczy woda i gąbka; Wszelkie pozostałości, które już zaschły można usunąć drugą kielnią, szpachelką lub delikatnie uderzając młotkiem.

Zastosuj tynk bazowy: użyj piwnicy © yunava1, fotolia.com

Aby nabrać „smykałki” do tynkowania i nauczyć się podstawowych procedur, najlepiej poćwiczyć z kielnią murarską i kielnią wygładzającą. Za pomocą kielni murarskiej można wyciągnąć tynk z wiadra, nałożyć go na pacę wygładzającą, przyłożyć do ściany i rozprowadzić materiał dociskając i jednocześnie rozprowadzając. Możesz zobaczyć i poczuć, jaka grubość pasuje do materiału oraz ile siły i czasu potrzebujesz do wykonania sekcji ściany. Aby uzyskać prostą krawędź, umieść pacę na krawędzi i wyszczotkuj ją.

Ćwiczenie z podstawowymi narzędziami jest opłacalne, nawet jeśli później pracujesz z szynami lub innymi pomocami. Ponieważ w trudnych miejscach, np. w ościeżach okiennych, nawet profesjonaliści pracują za pomocą małych kielni, takich jak kielnia murarska, trójkątna, kątowa kątowa czy koci język, do nakładania, kształtowania i wygładzania tynku. Pamiętaj: mistrz pokazuje się na krawędziach.

Zastosuj tynk bazowy: wyciągnij gładko © yunava1, fotolia.com Notatka: Przy budowie tynku wielowarstwowego lub. W systemie powłok należy przestrzegać kilku zasad, których nie zrozumieją nawet najbardziej ambitni majsterkowicze. Na przykład właściwości tynku bazowego, m.in. B. jego grubość i wytrzymałość na ściskanie, z którymi skoordynowane są wszystkie inne planowane powłoki.

A przy dużych projektach może być wskazane nie nakładanie tynku ręcznie, ale maszynowo. Pozwól profesjonalistom, na przykład tynkarzowi, murarzowi lub malarzowi, doradzić Ci na miejscu, jakie rodzaje tynków będą odpowiednie na Twoją budowę lub jak postępować w problematycznych miejscach. W ten sposób unikniesz błędów, które później trudno będzie naprawić.

Praca z szynami tynkowymi

Najtrudniejsze etapy tynkowania to wykonanie równomiernej warstwy i stworzenie płaskiej i gładkiej powierzchni. Stosując przymiar do tynkowania o żądanej grubości i mocując szyny do tynku, możesz znacznie ułatwić te czynności, zaoszczędzić dużo czasu i chronić nerwy. Wskazane jest również wstępne zwilżenie powierzchni wodą i pędzlem oraz nałożenie grubszego tynku w dwóch warstwach.

Podczas mocowania szyn do tynku zacznij od szyny narożnej. Jest on mocowany do ściany za pomocą kilku grudek sztywno wymieszanego tynku i za pomocą prostej krawędzi lub. Poziomica ustawiona dokładnie w pionie. Jeśli tynk pęcznieje przez siatkę szyny podczas dociskania, należy go wygładzić kielnią. Sąsiednie ramy okienne lub inne elementy, które chcesz zabezpieczyć należy najpierw przykleić taśmą maskującą lub. Taśma malarska wyłączona.

Po umieszczeniu pierwszej szyny narożnej przymocuj pozostałe szyny do tynku w ten sam sposób. Wybierz odległości, aby łatwo odrysować obszary pomiędzy nimi za pomocą linijki mierniczej. Po zamontowaniu na ścianie szyn do tynku nie będziesz miał problemów z szybkim nałożeniem równej warstwy tynku o określonej grubości.

Dzięki listwom gipsowym uzyskaj równomierną grubą warstwę i stwórz płaską i gładką powierzchnię

Jeśli chcesz nakładać tynk bazowy w dwóch warstwach, po prostu wyrzuć tynk na zwilżoną wcześniej ścianę za pomocą pacy do pierwszej warstwy - najlepiej luźno z nadgarstka, ale z wystarczającym rozmachem, aby przylegał. Nie musisz idealnie wygładzać tej podwarstwy, po prostu rozprowadź ją z grubsza. Następnie pozostawić do wyschnięcia na kilka godzin, aż wszędzie stanie się zauważalnie jaśniejsza, następnie nałożyć drugą warstwę za pomocą lekko ustawionej pod kątem szpachli wygładzającej i gdy jest jeszcze miękka, odkleić ją na prowadnicach tynku za pomocą miarki do tynku lub łaty tynkarskiej.

Po dwóch do czterech godzinach, gdy tynk stwardnieje, można go wygładzić pacą, płytą filcową lub płytą z gumy piankowej. Daje to gładką powierzchnię i idealną podstawę dla wszystkich innych projektów ścian.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here