Opłata gruntowa: Tak działa wpis do księgi wieczystej”,

Jeśli chcesz kupić dom i sfinansować go kredytem, ​​nie ominiesz opłaty gruntowej. Za tym jest wpis opłaty gruntowej w księdze wieczystej. Zgadzasz się na ten wpis swoim podpisem. W prostym języku oznacza to: przenosisz określone prawa do swojej nieruchomości na bank. Opłata gruntowa jest wykorzystywana przez bank jako zabezpieczenie kredytu. Z tego powodu pożycza pieniądze tylko wtedy, gdy opłata gruntowa jest w księdze wieczystej. Wysokość opłaty gruntowej zwykle odpowiada kwocie kredytu. Za rejestrację odpowiedzialny jest notariusz.
 

Wskazówka:

Aby zakup domu przebiegł jak najszybciej, notariusz powinien w miarę możliwości zlecić notarialnemu poświadczenie umowy kupna i opłaty gruntowej tego samego dnia.

Masz dwie możliwości wpisania opłaty gruntowej do księgi wieczystej: za pomocą księgi opłaty gruntowej lub za pomocą listu opłata gruntowa.
 

 • Książka opłata gruntowa
  Opłata gruntowa jest tak nazwana, ponieważ jest wpisana do działu III księgi wieczystej. W celu odróżnienia go od hipoteki listowej wpis musi zawierać dopisek „bez litery”. Jeśli właściciel zmieni bank lub jeśli nastąpią porównywalne zmiany, należy je niezwłocznie wpisać do księgi wieczystej. Opłata gruntowa bez pisma może być również oglądana przez osoby trzecie, jeśli istnieje uzasadniony interes.
   
 • Hipoteka listowa
  W przypadku hipoteki listowej Bundesdruckerei wystawia również tzw. list hipoteczny. To połączenie certyfikatu i zabezpieczenia. Zaleta hipoteki listowej: Jeśli zmienisz bank w trakcie trwania kredytu, nowy wierzyciel nie musi być ponownie wpisywany do księgi wieczystej. Wystarczy przenieść opłatę gruntową za pomocą zaświadczenia o opłatach gruntowych. Wada: Kredyt hipoteczny listowy zazwyczaj kosztuje więcej i trwa dłużej.

Jeśli wybrałeś hipotekę listową, nowy wierzyciel nie musi być ponownie wpisywany do księgi wieczystej przy zmianie banku. 

Zdjęcie: iStock/dstaerk

Jakie są podstawy prawne opłaty gruntowej??

Opłata gruntowa jest wyraźnie uregulowana i zdefiniowana w niemieckim kodeksie cywilnym (BGB): „Nieruchomość może być obciążona w taki sposób, że pewna suma pieniędzy ma zostać wypłacona z nieruchomości osobie, na rzecz której obciążenie jest wykonane” (§ 1191 BGB). Oznacza to, że: Twoja nieruchomość jest obciążana na rzecz banku i służy jako zabezpieczenie. Ponieważ umową pożyczki jesteście ze sobą związani przez kilka następnych lat lub dekad – i uzależnieni od siebie. Przykład: Jeśli chcesz sprzedać dom, możesz to zrobić tylko za zgodą banku.
Opłata gruntowa, podobnie jak hipoteka, jest zastawem. Mówiąc prościej: obejmuje prawo do zajęcia czegoś – w tym przypadku mienia. Ponieważ zgodnie z §1147 pożyczkodawca ma prawo do licytacji Twojego domu, jeśli nie możesz już spłacać rat. Możliwość aukcji wykluczenia jest głównym składnikiem opłaty gruntowej.

Jak działa opłata gruntowa?

Nie możesz samodzielnie ustalić opłaty gruntowej. Bank, doświadczony notariusz i księga wieczysta również muszą wykonać swoją część. W czterech krokach wspólnie osiągniecie swój cel:

Krok 1: Bank tworzy formularz wniosku o opłatę gruntową

Każdy bank ma własny formularz wniosku o opłatę gruntową. Wpisywane są w nim wszystkie ważne dane, takie jak wysokość opłaty gruntowej. Wybrany przez Ciebie bank zazwyczaj wyśle ​​formularz bezpośrednio do notariusza. Po otrzymaniu dokumentu z banku jesteś zobowiązany do przekazania go ekspertowi.

Krok 2: Podpis na spotkaniu u notariusza

Jak tylko notariusz będzie miał formularz nakazu obciążenia gruntem, możesz umówić się z nim na poświadczenie notarialne. Na tym spotkaniu podpiszesz tzw. zaświadczenie o opłatach za grunt. Ponadto notariusz poinformuje Cię o związanych z tym konsekwencjach prawnych.

Notatka:

Aby móc zarejestrować opłatę gruntową potrzebne jest pełnomocnictwo do obciążania należności od sprzedającego przyszłą nieruchomość.

Krok 3: Notariusz składa dokumenty w księdze wieczystej

Dopiero w trzecim etapie następuje faktyczny nakaz opłaty gruntowej: notariusz przesyła akt i pełnomocnictwo do obciążenia do księgi wieczystej. To sprawia, że ​​wpis w księdze wieczystej.

Krok 4: Bank otrzymuje kopię aktu obciążenia gruntu

Po zakończeniu procesu notariusz przesyła do banku kopię aktu obciążenia gruntu. Dla kompletności dodaje aktualny wypis z księgi wieczystej. Po otrzymaniu dokumentów bank sprawdza, czy wszystko pasuje. Potem spłaca ci kredyt mieszkaniowy.

Co znajduje się w akcie opłaty gruntowej?

Jak już wspomniano, obciążenie nieruchomości hipoteką jest odnotowane w akcie opłaty gruntowej. Akt zawiera również wszelkie prawa, które przekazałeś bankowi do swojej nieruchomości z Twoim podpisem:
 

 • Prawdziwe poddanie się wykluczeniu: Słowo potwór nie wróży dobrze nawet podczas czytania. W rzeczywistości chodzi o prawdę. Dokładniej: w przypadku, gdy nie możesz już obsługiwać kredytu budowlanego. Wtedy pożyczkodawca może powołać się na tę klauzulę i nakazać przejęcie bez żadnych objazdów prawnych. Eksperci nazywają to „tytułem natychmiastowym do wykonania”.

 • Wykluczenie: Swoim podpisem wyrażasz zgodę na to, że bank może zlicytować Twój dom w ramach przejęcia.

 • Streszczenie przyznania się do winy: Przyznając się do winy, potwierdzasz, że jesteś winien bankowi. Ma to prawo do uzyskania zaległych roszczeń w inny sposób. Możesz nie tylko licytować nieruchomość, ale także kupić swoją nieruchomość.
Prawo i podatki P-Account: kiedy to ma sens? w P-Account chroni Cię w przypadku zbliżającego się zajęcia konta. Tutaj dowiesz się, jak korzystać ze zwolnień podatkowych i gdzie można uzyskać zaświadczenie.

Jak długo trwa opłata za grunt?

Nie możesz tego powiedzieć na całym świecie. Jedno jest pewne: młyny księgi wieczystej mielą powoli.  Potwierdzenie wpisu do księgi wieczystej może zająć notariuszowi od trzech do ośmiu tygodni. Dlatego warto umówić się na spotkanie notariusza co najmniej miesiąc przed terminem płatności ceny zakupu. W końcu sprzedający nieruchomość czeka na swoje pieniądze. W najgorszym przypadku naliczy odsetki za zwłokę, jeśli nie możesz przelać pieniędzy na czas. Nie musi do tego dojść. Jeśli jesteś skłonny uiścić dopłatę, notariusz pomoże Ci przyśpieszyć proces ustalania opłaty gruntowej - za pomocą tzw. potwierdzenia notarialnego. Czyniąc to, daje bankom zielone światło do wypłaty.

Ile kosztuje opłata za grunt?

Kupujący ponosi koszty ustanowienia opłaty gruntowej. Ostateczna wysokość rachunku zależy od wysokości opłaty gruntowej lub ceny zakupu nieruchomości. Na zakup domu należy zaplanować w sumie koszty księgi wieczystej i notarialnej od 1,5 do 2,0 procent ceny zakupu. Sam ładunek gruntowy stanowi od 0,6 do 0,8 procent tego. Na koszty składają się koszty notarialne (certyfikacja i poświadczenie) oraz opłaty za księgę wieczystą. Obaj obliczają swoje wydatki zgodnie z wytycznymi ustawy o opłatach sądowych i notarialnych (GNotKG). Przykład: z ładunkiem gruntowym 300.Opłata gruntowa kosztuje około 000 euro.000 euro.

Notatka:

W Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów online, które mają pomóc w określeniu dokładnych kosztów. Jednak te kalkulatory nie dają dokładnych wyników. Służą tylko jako przewodnik.

Co się dzieje po ustanowieniu opłaty gruntowej??

Po ustaleniu opłaty gruntowej chodzi o dalsze przetwarzanie umowy kupna. Minie trochę czasu, zanim zostaniesz oficjalnie dumnym właścicielem domu. Więc to trwa:

 • Zapłata ceny zakupu: Jeśli zleciłeś opłatę gruntową, bank przekaże Ci kwotę kredytu w ciągu kilku dni. Następnie możesz przekazać pieniądze za nieruchomość bezpośrednio sprzedającemu.
 • Zapłać podatek od przeniesienia własności nieruchomości: Pomyśl też o podatku od przeniesienia własności nieruchomości. W zależności od kraju związkowego jest to od 3,5 do 6,5 procent ceny zakupu.
 • Jako nowy właściciel zostaniesz wpisany do księgi wieczystej: Jak tylko zapłacisz cenę zakupu, notariusz daje zielone światło księdze wieczystej. Tam zostaniesz wpisany do księgi wieczystej jako nowy właściciel domu lub nieruchomości (opis właściciela). Ważne: Notariusz potrzebuje zaświadczenia od Ciebie z urzędu skarbowego. Ten dokument potwierdza, że ​​zapłaciłeś podatek od przeniesienia własności nieruchomości.
Być może zainteresuje Cię również Bausparen & Finanzieren Formuła pożyczki: na tyle, na ile możesz sobie pozwolić Pomysły na nieruchomości Rzeczywiste obciążenie: w tym celu wykorzystywany jest debet z rejestru gruntów Bausparen & Finanzieren Specjalna spłata: W ten sposób szybciej uwolnisz się od długów
 • Na razie jesteś uważany za „właściciela rzeczywistego”: Przeniesienie własności trwa zwykle od dwóch do pięciu miesięcy. Ponieważ zapłaciłeś już cenę zakupu, w okresie oczekiwania jesteś uważany za „właściciela rzeczywistego” nieruchomości. Oznacza to: Możesz wyremontować i odnowić swój dom, jak chcesz.
 • Nie zapomnij wykupić ubezpieczenia domu: Każdy, kto kupił dom, potrzebuje dobrego ubezpieczenia budynku. Masz dwie możliwości: albo przejmujesz ubezpieczenie od poprzedniego właściciela, albo szukasz nowego. Jak to często bywa: warto porównywać.
 • Stajesz się prawnym właścicielem: Dopiero po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej jest to oficjalne: Jesteś również właścicielem nieruchomości w sensie prawnym.
 • Usunąć opłatę gruntową: Prawdopodobnie minie wiele lat, ale w pewnym momencie spłacisz kredyt mieszkaniowy. Co się wtedy dzieje z ładunkiem gruntowym?? To twoja decyzja. Co do zasady wpis pozostaje w księdze wieczystej nawet po spłaceniu kredytu. Oznacza to, że nie jest automatycznie usuwany. Aby to zrobić, potrzebujesz pozwolenia na usunięcie z banku. Dzięki temu możesz zażądać usunięcia od notariusza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here