Domy w latach 20. i 30.”,

Lata 20. i 30. - stare formy życia odnowione

Architektura lat 20. i 30. XX wieku wkroczyła na nowe tereny. Zamiast bogato zdobionych i bujnych budynków mieszkalnych, jakie znamy z epoki wilhelmińskiej, powstają kwartały mieszkalne o prostym do purystycznym stylu. Przejście od bujnego do prostoty podąża za zmienionymi warunkami gospodarczymi w kraju i dotyczy nie tylko wyglądu, ale także planów pięter i konstrukcji. Nowy styl architektoniczny sprawił, że miasta takie jak Berlin stały się nowoczesną metropolią, a niektóre osiedla i obszary mieszkalne z tego okresu zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego stylu architektonicznego nadal wznoszono tradycyjne budynki.

Dom z lat 20. © pureshot, fotolia.com

Ekonomiczne konstrukcje tworzą nowe zadania

Zminimalizowane przekroje ścian i stropów to jedne z charakterystycznych cech budynków z lat 20-tych i 30-tych. Ściany zewnętrzne, które mają niewystarczającą izolację akustyczną i cieplną, nadal są ceglane, ale często także z pumeksu lub pustaków.

Prostota tego stylu widoczna jest również na elewacji: proste tynkowane elewacje projektuje się poprzez zabawę kształtami i aranżacjami okien. W wielu przypadkach zdarzają się również okna narożne, które są niekorzystne energetycznie. W wielu przypadkach stropy projektowane są jako stropy belkowe, piwnica wykonana jest z betonu tłoczonego z niedostatecznym uszczelnieniem.

Sposób budowy, który jest ogólnie oszczędny, skutkuje typowymi uszkodzeniami i wadami, które należy wziąć pod uwagę podczas renowacji. Plany pięter tych budynków mieszkalnych są małe, a zatem bardzo ciasne jak na dzisiejsze standardy, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Łazienki lub toalety znajdują się wewnątrz mieszkania.

To nowe: Po raz pierwszy w architekturze fasada i pomieszczenia połączono w jedną jednostkę planowania, projekt i przeznaczenie pomieszczeń można przeczytać na elewacji. „Forma podąża za funkcją” to nowe motto.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Priorytety remontowe

Remont budynku mieszkalnego © by studio, fotolia.com

Jak w przypadku każdego starego budynku, szczególną uwagę zwraca się na budynki, które powstały w latach 20.-30., co należy wziąć pod uwagę przy renowacji. Celem modernizacji jest zwykle unowocześnienie sprzętu np. w obszarze instalacji elektrycznej oraz poprawa izolacji akustycznej i cieplnej. Jednym z wyzwań jest dostosowanie w większości niewielkich konstrukcji tak, aby spełniały dzisiejsze wymagania dotyczące dużych rozplanowań pomieszczeń i dużej ilości światła.

Domy mieszkalne z lat 20.: Typowe problemy

Należy przestrzegać następujących punktów:

 • Elewacje silnie charakteryzują się specjalną konstrukcją okien. Jeśli przeprowadzane są tutaj renowacje, wymagany jest wysoki stopień empatii, aby zachować charakter. W szczególności dużym wyzwaniem mogą być większe grubości profili nowoczesnych okien.
 • Architektura tego etapu budowy była często bardzo niekonwencjonalna jak na tamte czasy w odniesieniu do konstrukcji statycznych. W szczególności elementy stalowe na balkonach lub loggiach muszą być dokładnie sprawdzone pod kątem uszkodzeń korozyjnych i nośności.
 • Pokrycie dachowe wymaga odnowienia, a konstrukcja dachu musi być również sprawdzona pod kątem statyki.
 • Uszkodzenia spowodowane wilgocią z powodu braku uszczelnienia w okolicy piwnicy i cokołu to jedna z typowych wad.
Wskazówka: Uwaga ochrona zabytków! Przed przystąpieniem do prac remontowych należy doprecyzować stan konstrukcji. W takim przypadku ścisła współpraca z organem ochrony zabytków ułatwia realizację projektu.

Od małego do przestronnego - nowy plan piętra

Nowy plan piętra © Torsakarin, fotolia.com

Przy przebudowie mieszkania z lat 20. i 30., zwłaszcza w domach wielorodzinnych, często pojawiają się ciasne rzuty z wyjątkowo małymi łazienkami. Aby stworzyć hojność i jednocześnie uwzględnić zaistniałą sytuację, często wymagane są duże umiejętności. W przypadku ówczesnych willi i innych domów jednorodzinnych problem ten jest zwykle mniejszy. Niemniej jednak weź wnętrze lub. Przebudowa i przeprojektowanie pomieszczeń wymagało wiele uwagi. Dotyczy to w szczególności instalacji elektrycznej oraz aranżacji kuchni i pomieszczeń sanitarnych.

Dzięki późniejszej instalacji stalowych dźwigarów i legarów, układy pomieszczeń mogą być realizowane zgodnie z nowoczesnymi wymaganiami dla przestronnych i otwartych pomieszczeń.

Późniejszy montaż dźwigarów stalowych

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Energooszczędny remont w domach z lat 20. i 30. XX wieku

Renowacja energetyczna © Gina Sanders, fotolia.com

Podobnie jak we wszystkich starych budynkach, ustawa o energii budowlanej (GEG) również wymaga renowacji energetycznej w tych domach. Z jednej strony dotyczy to podniesienia izolacyjności termicznej elewacji i dachu, z drugiej należy dostosować technologię grzewczą. Stropy najwyższych kondygnacji, ale także ściany klatek schodowych, wymagają dodatkowej izolacji we wnętrzu, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Należy wziąć pod uwagę następujące punkty centralne:

 • Zewnętrzne ściany piwnicy muszą być uszczelnione przed wilgocią.
 • Izolacja zewnętrzna np. w postaci systemu ETICS poprawia izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych.
 • Ściany zewnętrzne należy uszczelnić przed podciąganiem wilgoci.
 • Okna należy wymienić na szyby ze szkła izolacyjnego.
 • W dachu lub. Na najwyższym piętrze wymagane są dodatkowe środki izolacyjne i uszczelnienia.
 • Należy wymienić lub wymienić całą technologię grzewczą wraz z okablowaniem. być ponownie zainstalowany.
Uszczelnij zewnętrzne ściany piwnicy przed wilgocią Okna należy wymienić na szyby ze szkła izolacyjnego Wskazówka: Różne programy finansowania mogą być wykorzystane do sfinansowania instalacji nowego systemu grzewczego w starym budynku, a także do energooszczędnych działań renowacyjnych budynków. Można tu skorzystać z Korporacji Pożyczek Odbudowy (KfW), Federalnego Urzędu ds. Kontroli Eksportu i Gospodarki (BAFA) oraz, w niektórych przypadkach, z programów finansowania regionalnego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here