Domy w latach 80-tych”,

Lata 80. - wielowarstwowe ściany zewnętrzne i ściany osłonowe

Nawet jeśli lata 80. wydawały się nie tak dawne – większość budynków mieszkalnych z tego czasu już ma wyraźną potrzebę renowacji. Fasada i ogrzewanie są tam najważniejszymi punktami sklejania. Choć w wyniku kryzysu naftowego lat 70. nastąpiły daleko idące innowacje i ulepszenia w konstrukcji ścian zewnętrznych, to izolacja termiczna z tamtych czasów już dawno przestała spełniać dzisiejsze wymagania.

Renowacja energetyczna jest często tematem roku budowy około 1980 © Deutsche Energie-Agentur GmbH (dena)

Jeśli chodzi o projektowanie architektoniczne, postmodernizm ma dość bujny język projektowania i dekonstruktywizm, który rozpuszcza to, co znane i składa je na nowo. Efekty takiego rozumienia architektury widoczne są głównie w budynkach użyteczności publicznej i reprezentacyjnych, w mniejszym stopniu w domach jednorodzinnych.

Domy z lat 80-tych: osobliwości roku budowy do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Konstrukcje wielowarstwowe dla lepszej ochrony termicznej

Wielowarstwowe ściany zewnętrzne powinny uwzględniać wymagania dotyczące lepszej izolacyjności termicznej.

Przejawia się to w konstrukcji ściany oraz w różnych innych punktach:

  • Zostały zbudowane po raz pierwszy wielowarstwowe ściany zewnętrzne wykonane z betonu lub cegły oraz zbrojone ściany osłonowe.
  • ten Grubości ścian, które miały około 24 cm w budynkach w latach 70., mają już około 40 cm grubości w domach z lat 80. Poprawiło to izolację termiczną, a także znaczną poprawę w zakresie izolacji akustycznej.
  • Sufity w budynku były w większości jak Stropy betonowe z jastrychem pływającym wykonane, solidne schody i okna z podwójnymi szybami były standardem.
  • Po raz pierwszy było dla Balkony lub loggie przegroda termiczna w postaci ramienia wspornika.

Pozostają mostki termiczne w newralgicznych punktach, takich jak nieizolowane skrzynki roletowe lub słabo izolowane stropy górnych pięter i piwnice.

Nowe plany pięter dla różnych rodzajów życia

Nawet w przypadku tego typu domów plany pięter są dziś nadal uważane za problematyczne. Dostosowane do idei rodziny core, apartamenty mają często bardzo małe pokoje dziecięce oraz przestronną część jadalną i dzienną, kuchnie zaprojektowano jako małe i funkcjonalnie wyposażone kuchnie. Łazienka jest naturalną częścią każdego mieszkania. Oprócz standardowych planów pięter pojawiły się również podejścia do rozważenia alternatywnych form życia. Istnieją plany pięter odpowiednie dla samotnych rodziców lub mieszkań dzielonych.

Nowe plany pięter © Marina Lohrbach, fotolia.com Wskazówka: Szczególnie w domach jednorodzinnych statyka jest zaprojektowana w taki sposób, aby ściany działowe można było łatwo usunąć. Skutkuje to bardziej przestronnymi układami pomieszczeń, pomieszczenia wewnętrzne można oświetlić, na przykład instalując świetliki.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny od rzemieślników i zaoszczędź do 30 procent

Priorytety remontowe

Domy z lat 80-tych: cel remontu

Podczas remontu domu w latach 80. prawie wszystko kręci się wokół efektywności energetycznej. Znaczące wzrosty można tu osiągnąć poprzez wzmocnienie izolacji ścian zewnętrznych, ocieplenie stropów najwyższej kondygnacji lub dachu oraz zamontowanie nowych okien. Izolacja akustyczna również na tym korzysta.

Skoncentruj się na renowacji energetycznej © Marcus Kretschmar, fotolia.com

Można również poprawić:

  • ten Podgrzewanie wody, Jednocześnie należy zoptymalizować izolację rur wodociągowych.
  • Nadal są powszechne w domach, zwłaszcza na początku lat 80 materiały budowlane zawierające azbest i inne szkodliwe substancje włączone. Zalecana odpowiednia utylizacja w ramach remontu.
Wskazówka: Grzejniki starsze niż 30 lat należy wycofać z eksploatacji i wymienić na bardziej ekonomiczne modele. Kompletny remont to idealny czas na to. Państwo dofinansowuje nowe systemy grzewcze i inne energooszczędne prace remontowe. KfW i BAFA są pierwszym punktem kontaktu, jeśli chodzi o programy finansowania.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here