Poręcze i uchwyty podporowe: Bezpieczeństwo w strefie sanitarnej”,

Prosty uchwyt do prysznica lub wanny składa się w większości z prostej rury, która jest przymocowana do ściany pod kątem za pomocą śrub. Panele maskują miejsce mocowania i jednocześnie chronią powierzchnię przed wilgocią. Nośność może wynosić do 150 kilogramów, w zależności od modelu. Jeśli nie chcesz niszczyć płytek i ścian, możesz wybrać jako alternatywę uchwyty do klejenia. Warunkiem przyklejania uchwytów jest gładka, czysta i stabilna powierzchnia.
Uchwyty wykonane są z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Należą do nich stal nierdzewna i sprężyste tworzywa sztuczne, takie jak poliamid. Do mocowania możliwa jest orientacja pozioma, pionowa lub pochylona. Poziome i pionowe uchwyty zapewniają dobry chwyt podczas stania pod prysznicem lub w wannie. Ukośne ustawienie jest przydatne, jeśli rączka ma również służyć jako pomoc podczas wstawania. Ustawienie rączki pod kątem około 45 stopni wspiera naturalną postawę nadgarstka.

Poręcze do łazienki: uchwyty kątowe i uchwyty w kształcie litery L

Uchwyty kątowe składają się z poziomego i nachylonego do góry elementu uchwytu. Jeśli drugi element uchwytu jest wyrównany w pionie, nazywa się go uchwytem L. Z reguły kątowniki i uchwyty L to modele do montażu na ścianie za pomocą śrub i kołków. Typ uchwytu zalecany jako pomoc w podnoszeniu wanny. 

Podczas prostowania górnej części ciała użytkownik najpierw trzyma się poziomego elementu uchwytu. Nachylony lub pionowy element zapewnia wsparcie podczas wstawania. Nośność uchwytów kątowych i uchwytów L odpowiada porównywalnym prostym uchwytom i może osiągnąć 150 kg.

Drążek prysznicowy i uchwyt w jednym 

Drążki podtrzymujące prysznic służą przede wszystkim do prowadzenia uchwytu prysznica na indywidualnie pożądaną wysokość i mocowania go tam. Zazwyczaj są one objęte zakresem dostawy, więc nie jest konieczny osobny zakup. Jeśli wybrany model ma wystarczającą nośność, nic nie stoi na przeszkodzie, aby drążek prysznicowy był używany jako uchwyt. Aby to zrobić, użytkownik musi jednak stać pod prysznicem. Jeśli nie jest to możliwe z przyczyn fizycznych, drążek prysznicowy, którego można się trzymać, nie wchodzi w grę. Drążki nie są zaprojektowane do podtrzymywania dużej części masy ciała i dlatego nie nadają się jako pomoc w podnoszeniu.

Uchwyty ssące

Uchwyty ssące oferują największą elastyczność ze wszystkich wariantów uchwytów. Można je szybko i łatwo przymocować do gładkiej, czystej i suchej powierzchni za pomocą przyssawki. Ta metoda od dawna uważana jest za niewiarygodną i nieodpowiednią dla uchwytów. Ale nowoczesne konstrukcje mogą nadążyć ze znaczną nośnością około 100 kilogramów z mocno przykręconymi uchwytami.

Uchwyty mobilne z tzw. kołyskami ostrzegawczymi powodują, że zmniejszające się podciśnienie jest natychmiast widoczne, a tym samym zmniejsza się nośność. W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko odczepić mobilną rączkę od ściany za pomocą dźwigni, a następnie ponownie ją zamocować. To zajmuje tylko kilka sekund. Nawet podczas czyszczenia uchwyty można po prostu na krótko zdjąć, a następnie ponownie założyć. 

Poręcze mobilne dostępne są jako krótkie uchwyty o długości do 35 centymetrów. Dzięki zastosowaniu dwóch lub trzech takich uchwytów razem, uchwyty kątowe i L można łatwo odtworzyć. Uchwyty mobilne świetnie sprawdzają się również jako towarzysze podróży. Nieodpowiednie uchwyty dla seniorów w hotelach i pensjonatach można wtedy łatwo zrekompensować.

Zawiasowe uchwyty podporowe, obrotowe uchwyty podporowe i uchwyty do podpór ściennych

Zawiasowe poręcze nośne różnią się od konwencjonalnych poręczy tym, że wystają ze ściany pod kątem prostym. Są dobrym wyborem jako dwustronna pomoc przy wstawieniu umywalki, toalety i prysznica bez barier. Ramiona podporowe zapewniają niezawodne wsparcie w przypadku poważnych uszkodzeń kończyn dolnych.
Podczas siadania i wstawania użytkownik może podeprzeć się z obu stron całym swoim ciężarem na zablokowanym uchwycie. Uchwyty mogą być również używane przez osoby na wózkach inwalidzkich jako pomoc przy przenoszeniu. Jest montowany na ścianie za pomocą śrub i kołków. W zależności od modelu nośność waha się do 150 kilogramów. 
Po użyciu ramiona podtrzymujące można złożyć na ścianę. Daje to osobom bez niepełnosprawności fizycznej więcej miejsca pod prysznicem, przy umywalce lub w toalecie. Nowsze ramiona nośne często można całkowicie schować w ścianie. Modele, które nie składają się, ale można je obracać na boki w stosunku do ściany, nazywane są obrotowymi uchwytami podporowymi. Jeśli nie cenisz funkcji składania lub obracania, możesz wybrać alternatywnie identyczne pod tym względem funkcjonalne uchwyty ścienne.

Dobrze wiedzieć: DIN 18040-2

Zgodnie ze specyfikacją DIN 18040-2 dla nieograniczonych pryszniców i toalet dla wózków inwalidzkich
podpory powinny być zamocowane 28 centymetrów nad siedziskiem. Długość
uchwyty powinny wystawać ponad głębokość siedziska o 15 centymetrów.
 

Przestrzeganie tego zalecenia może być ważne podczas pociągania za uchwyty
odpowiedni do wieku remont strefy sanitarnej. Dwa popularne
Dotacje Kfw wymagają dokładnej realizacji wszystkich wymagań normy DIN 18040-2:

1.) Dotacja inwestycyjna 455 "Odnowa odpowiednia do wieku"

2.) Kredyt 159 "Odnowa odpowiednia do wieku"

Życie Wyjaśnienie pojęć dotyczących życia bez barier Opieka profilaktyczna i emerytura Złóż wniosek o poziom opieki: Różnice między przeszłością a teraźniejszością Leben Stairlift: system pomocniczy usuwający przeszkody

Pomoce wejściowe do wanny na brzegu wanny 

Dzięki uchwytowi te pomoce przy wejściu do wanny zapewniają wsparcie i bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Uchwyt biegnie równolegle do krawędzi wanny po stronie pokoju i łączy się w dwie nogi. W przypadku modeli montowanych na stałe nóżki sięgają do podłogi i są tam przykręcane. W wersji mobilnej nóżki otwierają się na dwie przyssawki przylegające do zewnętrznej strony wanny. W drugim wariancie mobilnym mocowany jest poprzez dociśnięcie śrubami regulacyjnymi. 

Pręty do wanny

Drążki pod głowę wanny są również częścią pomocy przy wejściu do wanny. Do trzymania służy pozioma poręcz. Jest montowany na ścianie i biegnie w poprzek głowy lub stóp wanny. Po wejściu do wanny użytkownik może chwycić się poręczy obiema rękami i stopniowo opuścić się do wanny. Poręcz zapewnia również wsparcie podczas wstawania i wychodzenia z wanny. Od strony pomieszczenia drążek nośny jest połączony z rurą stojącą, która jest wkręcana w podłogę. 
Wskazówka: Jeśli nawet z uchwytami wannowymi w wannie trudno jest wstać i siadać, zalecamy zamontowanie wanny biodrowej z drzwiczkami dostępowymi lub zamontowanie podnośnika wannowego.

Dzięki różnym uchwytom możesz sprawić, by Twoja łazienka była odpowiednia dla wieku i bezpieczna.

Zdjęcie: iStock / domin_domin

Słupy sufitowe podłogowe

Słupy sufitowe podłogowe mogą być używane jako pomoce stojące we wszystkich pomieszczeniach domu. W strefie sanitarnej mogą stanowić wsparcie przy wejściu do wanny, przy umywalce i obok toalety. Jak sama nazwa wskazuje, kraty sięgają od podłogi do sufitu. Często na wysokości od bioder do klatki piersiowej znajduje się dodatkowy uchwyt. Istnieją modele teleskopowe, które można zamocować między podłogą a sufitem bez użycia narzędzi. Inne warianty również są skręcane. 

Różne powierzchnie uchwytów

Niezależnie od rodzaju uchwytu można wyróżnić różne warianty struktury powierzchni.
 

 • Gładkie uchwyty 
  Gładkie uchwyty mają tę zaletę, że nie mają małych szczelin, w których mogą gromadzić się brud i zagnieździć się bakterie - wyraźny plus z higienicznego punktu widzenia. Jeśli jednak spróbujesz trzymać się takich uchwytów namydlonymi rękami, możesz się zsunąć w niesprzyjających okolicznościach.
   
 • Strukturalna metalowa powierzchnia 
  Odwrotnie jest w przypadku uchwytów wykonanych ze stali nierdzewnej o strukturalnej powierzchni. Nakład czyszczenia jest większy niż w przypadku gładkiej powierzchni, ale struktura zapewnia właściwości antypoślizgowe i lepszą przyczepność. W przypadku błyszczących metalowych uchwytów strukturalny obszar można już rozpoznać gołym okiem po matowym odcieniu.
   
 • Pokryty ABS 
  ABS to skrót od kopolimeru akrylonitryl-butadien-styren, tworzywa sztucznego, które jest zarówno odporne na zarysowania, jak i bardzo trwałe. Jest często używany do poszycia uchwytów w strefie sanitarnej. Wzory faliste zapewniają dobre właściwości antypoślizgowe. 

Za jakie uchwyty płaci kasa chorych??

Z reguły ubezpieczenia zdrowotne nie pokrywają kosztów konwencjonalnych poręczy. Powód: jest częścią normalnego wyposażenia łazienki. Na szczęście istnieje wiele innych rodzajów uchwytów w wykazie zasobów ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych wraz z wykazem zasobów (HMV no.) wymienione. Kto wybierze te klamki ma prawo do zwrotu kosztów. Warunek: lekarz wystawia receptę. Oto przegląd:
 

Rodzaj uchwytu Przejęcie kosztów spisu pomocy-
numer
proste uchwyty nie  
Uchwyty kątowe i uchwyty L nie  
Drążki prysznicowe jako uchwyt nie  
uchwyty mobilne możliwy 04.40.05.0
Ramiona nośne możliwy 04.40.05.1
Obrotowe uchwyty podporowe możliwy 04.40.05.1
Uchwyty ścienne możliwy 04.40.05.1
Uchwyty do podłóg i ścian możliwy 04.40.05.1
Pomoc dostępu do wanny do brzegu wanny (stała) nie  
Pomoce wejściowe do wanny do brzegu wanny (mobilne) możliwy 04.40.05.0
Pręty do wanny nie  
Słupy od podłogi do sufitu możliwy 04.40.05.2


Napiwek dla seniorów z uznanym poziomem opieki

Rekomendacje ekspertów służby medycznej Zakładów Ubezpieczeń Zdrowotnych (MDK) są równoznaczne z przejęciem kosztów obsługi przez ubezpieczenie opiekuńcze. Seniorzy z uznanym stopniem opieki i rekomendacją takiego eksperta nie muszą zajmować się szczegółami wykazu pomocy medycznych.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here