Ręczniki do prania: 1x1 do włókien puszystych”,

Ręczniki są czyste w 40 stopniach?

Wielu uważa, że ​​ręczniki należy prać w 95 stopniach. Prawdą jest, że najbardziej uparte bakterie są jedynymi, które ją tworzą. Jednak: dopóki w gospodarstwie domowym nie ma niemowląt lub osób z obniżoną odpornością, ręczniki nie muszą być sterylne. Prać w 40 stopniach higienicznie czyścić, jeśli używany jest detergent do niskich temperatur - zgodnie z zaleceniem Federalnej Agencji Ochrony Środowiska.
Jeśli pakujesz ręczniki w 40-stopniowym praniu i chcesz być po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o zarazki i wirusy, możesz dodać wybielacz tlenowy do detergentu lub do 60 mililitrów pięcioprocentowego octu w przegródce na płyn do zmiękczania tkanin – oba warianty są przyjazną dla środowiska alternatywą dla myjek higienicznych.

Czy ręczniki można prać w płynie do płukania tkanin??

Surfaktanty zawarte w płynie do zmiękczania tkanin tworzą hydrofobowy film na powierzchni włókien. W rezultacie ręczniki tracą siłę ssania. Sekret puszystych ręczników nie tkwi w płynie do płukania tkanin, ale w odpowiednim czyszczeniu odpowiednią ilością detergentu, ponieważ zawiera zmiękczacz wody. Jako naturalny środek do zmiękczania tkanin soda oczyszczona lub ocet mogą również zapewnić miękkie włókna. Ważną rolę odgrywa również metoda suszenia!

Wysuszyć idealnie na puszyste ręczniki

Generalnie ręczniki powinny wysychać tak szybko, jak to możliwe. Jeśli dłużej pozostają wilgotne, nieprzyjemnie pachną i są sztywne. Z prędkością ponad 1.200 duża część wody jest wyrzucana, ręczniki schną szybciej. 
Delikatny powiew idealnie nadaje się do dalszego suszenia ręczników na stojaku. Zimą najlepiej sprawdza się suszarka bębnowa.
Wskazówka: Każdy, kto myśli, że prasowanie może szybko wyschnąć bez użycia suszarki, jest w błędzie. Żelazko spłaszcza włókna frotte i sprawia, że ​​ręczniki stają się twarde.

Ręczniki najlepiej schną na sznurku na słońcu i na wietrze.

Zdjęcie: iStock / baona

W jakiej temperaturze należy prać ręczniki??

 • Białe ręczniki z bawełny i lnu wytrzymują temperaturę do 95 stopni. To niezawodnie zabija wirusy, zarazki i grzyby.
 • Kolorowe ręczniki odbarwiają się w tak wysokich temperaturach. Na wielu metkach do prania zalecana jest maksymalna temperatura 40 stopni w celu ochrony koloru, włókien lub haftu. Większość detergentów do kolorów jest teraz zaprojektowana do pracy w niskich temperaturach i w wystarczającym stopniu eliminuje drobnoustroje.
 • Ręczniki z mikrofibry i tekstyliów z nadrukami i haftem należy prać maksymalnie w 40 stopniach.
 • Można dodać higieniczny środek czyszczący, który całkowicie eliminuje bakterie nawet w niskich temperaturach. Przyjazną dla środowiska alternatywą są wybielacz tlenowy (dodaj łyżkę stołową do detergentu) i ocet stołowy do pięciu procent (30 do 60 mililitrów w komorze zmiękczacza do tkanin).
 • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do temperatury, jaką mogą wytrzymać Twoje ręczniki, sprawdź etykietę.

Wskazówka dotycząca środowiska: Koszty energii do prania ubrań w 60 stopniach odpowiadają prawie dwóm praniom w 40 stopniach lub trzem praniom w 30 stopniach. Tylko o 10 stopni mniej zmniejsza obciążenie środowiskowe i budżetowe o około 40 procent.

Możesz być także zainteresowany Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Reklama Detergent przyjazny dla środowiska: który naprawdę chroni przyrodę? Przedstawione przez Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Białe pranie odbarwione: Wskazówki dotyczące domowych środków zaradczych i odbarwiaczy Pranie 1x1: Trwale konserwować włókna i kolory

Jaki program prania ręczników?

Wszystkie ręczniki można prać w zwykłym programie Bawełna lub Quick Mix. Prędkość wirowania powinna wynosić 1.200 obrotów i więcej. Dzięki temu szybciej schną po praniu. Przed praniem należy rozdzielić ręczniki na bieliznę białą, jasną i ciemną.

Czym powinienem prać ręczniki??

W drogerii i supermarkecie dostępna jest szeroka gama detergentów. Do prania ręczników najlepiej nadają się:

 • Silny detergent idealnie nadaje się do białych ręczników, ponieważ zawiera wybielacz, który również dezynfekuje.
 • Do kolorowych ręczników nadaje się detergent do kolorów, który nie zawiera wybielaczy. Oznacza to, że kolory świecą nawet po wielu praniach. Dodanie jednego do pięciu procent octu do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin zapewnia dodatkową dezynfekcję.
 • Należy unikać zmiękczania tkanin. Zawarte w nim środki powierzchniowo czynne tworzą film na powierzchni włókien. W rezultacie ręczniki frotte tracą swoją chłonność.
 • Jeśli lubisz puszyste ręczniki, możesz zamiast tego użyć octu, sody do prania lub sody oczyszczonej.

Wskazówka dotycząca środowiska: Naturalne alternatywy do zmiękczania tkanin nie mają zwykłego zapachu świeżości. Rozwiązaniem są olejki eteryczne, takie jak cytryna lub grejpfrut. Można je nasączyć ściereczką i umieścić w bębnie pralki lub jako mieszankę alkoholi (w stosunku 9: 1) do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin. Wystarczy jedna lub dwie łyżki.

W ten sposób twarde ręczniki znów stają się miękkie

Sztywne, szorstkie ręczniki można jeszcze uratować. To pomaga:

 1. Pół szklanki sody kaustycznej i szklankę octu stołowego rozpuść w wiadrze gorącej wody.
 2. Rozprowadź płyn na ręcznikach i pozostaw na godzinę.
 3. Następnie umyj ręczniki.

Wskazówka dotycząca środowiska: Soda działa również jako zmiękczacz wody w codziennym cyklu prania i zastępuje zmiękczacz do tkanin. Do przegródki na płyn do zmiękczania można włożyć od trzech do czterech łyżek stołowych zmieszanych ze 100 mililitrami wody. Alternatywnie do proszku do prania dodaje się łyżkę stołową. Dzięki temu pranie jest puszyste bez szkody dla środowiska.

Ręczniki frotte i frotte składają się z wielu pętelek, które zapewniają uczucie puszystości.

Zdjęcie: iStock/magnez2

Prawidłowe pranie ręczników: tak często muszą być w pralce

Jeśli pojawią się plamy lub nieprzyjemny zapach, ręczniki lądują w koszu na pranie. Nawet czysto wyglądające ręczniki nie powinny być używane zbyt długo:

 • Ręczniki pod prysznic i do kąpieli należy włożyć do pralki po trzykrotnym użyciu, ponieważ pochłaniają dużo wody i martwy naskórek.
 • Ręczniki do rąk i twarzy pojedynczy użytkownicy powinni wykorzystać maksymalnie trzy dni. W rodzinie lub we wspólnym mieszkaniu, jeśli wszyscy używają tego samego ręcznika, warto je codziennie zmieniać.
 • Ręczniki do sauny i sportu chłonąć pot. Aby zapobiec nieprzyjemnym zapachom i bakteriom, należy je myć po każdym użyciu.
Może Cię również zainteresować Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Pranie wełnianych swetrów: 7 najważniejszych odpowiedzi na pytania Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Pranie bielizny: 7 wskazówek pielęgnacyjnych zapewniających długotrwałe pranie Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Właściwa pielęgnacja ubrań: symbole prania i ich znaczenie

Dlaczego ręczniki twardnieją po praniu??

Istnieją różne powody, dla których ręczniki po pewnym czasie stają się szorstkie i sztywne:

 • Za dużo detergentu: Jeśli jest za dużo proszku do prania, resztki pozostaną na pętelkach frotte. Włókna już nie stoją, ręcznik jest szorstki.
 • Za mało detergentu: Detergenty zawierają substancje zmiękczające wodę. Jeśli dawkowanie jest jednak zbyt niskie, ich działanie nie jest wystarczające. Wapno wnika we włókna, które pozostają płaskie i twarde.
 • Zbyt pełna pralka: Jeśli bęben jest pełny po brzegi, na praniu pozostaną również resztki detergentu, ponieważ woda nie krąży w wystarczającym stopniu.
 • Niewłaściwe suszenie: Podczas prania poszczególne pętle zaczepiają się o siebie z powodu ruchów wirujących. Jeśli ręczniki schną zbyt wolno i bez przeciągów, pętelki będą się sklejać. Ręcznik wtedy często przypomina papier ścierny.

Jeśli bęben jest zbyt pełny, pralka nie wyczyści prawidłowo.

Zdjęcie: iStock/Caetano

Wysuszyć optymalnie po praniu

Ci, którzy suszą nieprawidłowo, również stają się sztywne, drapiące ręczniki. Po cyklu prania należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Aby pętelki frotte się wyrównały, potrzebujesz przeciągu. Suszenie ręczników na zewnątrz przy lekkim wietrze jest idealne. Jeśli nie jest to możliwe, suszarka bębnowa jest drugą najlepszą opcją.
 • Zawieś ręczniki natychmiast po praniu.
 • Każdy, kto zimą suszy w ogrzewanych pomieszczeniach wewnętrznych, powinien prawidłowo zagnieść ręczniki podczas procesu suszenia. To rozluźnia włókna.
 • Nie zostawiaj ręczników w palącym słońcu przez wiele godzin, gdy nie ma wiatru. Zbyt dużo ciepła uszkodzi frotte.
 • Żelazko spłaszcza pętle. Jeśli chcesz puszyste ręczniki, nie musisz prasować.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here