Rachunki rzemieślnicze i podatek ”,

Koszty rzemieślnika zmniejszają obciążenia podatkowe - tak to działa

Dla malarza to od 30 do 40 euro, dla stolarza do 45 euro. Elektryk płaci do 55 euro, instalator ogrzewania do 60 euro. Musisz to również przenieść na lekcję dekarza. Istnieją różnice regionalne, ale nawet drobna naprawa może kosztować dużo pieniędzy. Dlatego wielu próbuje samodzielnie wykonywać prace w domu i mieszkaniu. Ci, którzy nie mogą lub nie chcą tego zrobić, nadal mają możliwość zezwolenia organom podatkowym na partycypację w kosztach rzemieślników. Istnieją jednak jasne zasady, co można odliczyć od podatku, jak i na jakich warunkach.

Podatki i urząd skarbowy © Zdjęcia stockowe MG, fotolia.com

Brak nowej budowy lub rozbudowy

Jeśli masz wybudowany garaż lub rozbudowane mieszkanie na poddaszu, nie masz szczęścia - jest to dobudowa, która nie jest finansowana. Tym bardziej, że nie może to być nowy budynek. Z drugiej strony można odliczyć prace modernizacyjne, konserwacyjne i remontowe. Przepustowość jest szersza niż myślisz, w tym wynagrodzenie za stroiciela fortepianu i inspekcję TÜV windy. Obejmuje to również naprawy sprzętu AGD, takiego jak komputery czy zmywarki. W razie wątpliwości ewidencjonowane są wszystkie urządzenia, które mogą być objęte ubezpieczeniem mienia domowego. Z tym, podobnie jak z innymi pytaniami, zdecydowanie możesz zapytać w urzędzie skarbowym. Opłaty dla inżynierów budownictwa i architektów nie podlegają odliczeniu np. przy przebudowie poddasza - oni też nie chcą być uważani za rzemieślników.

Usługi rzemieślnicze w inwentarzu podlegają odliczeniu © Jürgen Fälchle, fotolia.com

Nie należy mylić usług rzemieślniczych z usługami związanymi z gospodarstwem domowym. Są to takie rzeczy jak sprzątanie domu, ogrodnictwo, opieka nad dziećmi, usługi opiekuńcze i opieka nad zwierzętami. Formalności są do tego podobne, w końcu od zobowiązania podatkowego można odliczyć nawet 4000 euro.

Wracając do usług rzemieślników: Kolejnym warunkiem jest to, że rzemieślnicy pracowali w nieruchomości, z której korzystają, tj. we własnym domu, kondominium lub wynajętym mieszkaniu. To może być drugi dom, z którego korzystasz sam, mieszkanie wakacyjne lub domek weekendowy. Odliczeniu podlega również praca w mieszkaniach, z których korzystają własne dzieci, np. w miejscu nauki.

Ale praca musi być wykonywana tam, a nie w warsztacie rzemieślniczym. Na przykład, jeśli zamienimy drzwi na drewniane, które stolarz buduje w swoim warsztacie, to dla celów podatkowych interesuje tylko montaż drzwi, a nie produkcja.

Możesz również odliczyć koszty rzemieślnika, jeśli chcesz wprowadzić się do danej nieruchomości dopiero po zakończeniu pracy. Daje to każdemu możliwość wykonania pracy przygotowującej do wprowadzenia się. Odwrotnie, można również ubiegać się o zwrot kosztów wynagrodzenia, które powstają podczas remontu mieszkania po wyprowadzce.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Istotne są również koszty maszyn, podróży i materiałów eksploatacyjnych

Odliczeniu podlegają nie tylko koszty pracy, ale także koszty podróży i koszty użytkowania maszyn. Również koszty utylizacji i materiałów eksploatacyjnych, takich jak papier ścierny. Nie należy brać pod uwagę np. użytego materiału budowlanego, tapety i farby. Część podatku od sprzedaży, która jest ponoszona na koszty uzyskania przychodów, może również zostać skompensowana.

Najemcy mogą również ubiegać się o koszty, które są ukryte w rachunku za media, takie jak koszty dozorców, kominiarzy i konserwacji windy. Liczy się to, że rzemieślnicy byli aktywni. Jeśli koszty te nie są wyszczególnione na rachunku za media, wynajmujący może wystawić odpowiednie zaświadczenie.

Musi być faktura

Bez odpowiedniej faktury handlowej nic nie działa. Ponieważ musi to osobno wyszczególnić koszty robocizny, materiałów i inne. Najlepiej sprawdzić, czy tak jest, jak tylko otrzymasz fakturę - i w razie potrzeby poprosić o nową. Fakturę i pokwitowanie przelewu należy wtedy przechowywać przez dwa lata.

Zwróć uwagę na pytania prawne: faktura musi być © vege, fotolia.com

Wreszcie jedną z ważniejszych formalności jest to, że płatności są dokonywane przelewem bankowym. Płatność gotówką jest wykluczona, nawet paragon od rzemieślnika niczego nie zmienia. Przepisy te mają na celu wykluczenie, że praca nierejestrowana jest nadal dotowana od podatków. Pieniądze muszą być również przekazane dokładnie do wystawcy faktury. Dla urzędu skarbowego nie ma znaczenia, czy zleceniobiorca jest zarejestrowaną działalnością rzemieślniczą.

Możesz dostać nawet 1200 euro

Zasadniczo rozpoznawana jest tylko kwota faktury w wysokości 6000 euro; suma wszystkich zarobków może zatem wynieść 6000 euro. Pod uwagę brane jest 20 proc., czyli 1200 euro. Kwota dotyczy również małżeństwa, które oceniają wspólnie, nie podwaja się. Nawiasem mówiąc jest to kwota, o którą zmniejsza się zobowiązanie podatkowe, a nie dochód podlegający opodatkowaniu. Jeśli chcesz poznać podstawę prawną: § 35a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.

Pieniądze z urzędu skarbowego © eyetronic, fotolia.com

Wydatki rzemieślnika do odliczenia wpisuje się w wierszu 112 formularza głównego zeznania podatkowego. Nie możesz odliczyć kosztów, jeśli korzystasz z innego finansowania. Dotacje można otrzymać np. na remonty domów zabytkowych lub na montaż okien izolowanych termicznie. Nie ma sposobu, aby obliczyć, który jest tańszym sposobem.

Czynnikiem decydującym o roku odliczenia nie jest data wykonania usługi lub wystawienie faktury, ale data jej zapłaty. Może to otworzyć możliwość odliczenia kwot przekraczających maksymalny limit: W tym celu część kwoty musiałaby zostać zapłacona w ciągu jednego roku, na przykład w formie rabatu, a resztę w następnym roku. Działa to tylko, jeśli w ogóle, oczywiście, jeśli nie przekraczasz maksymalnej kwoty przez kilka lat z rzędu. Jednak wcześniejsze lub wsteczne datowanie płatności jest niedozwolone.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here