Izolacja konopna: naturalna alternatywa izolacji ”,

Jako materiał izolacyjny włókna konopne są stosowane luzem lub wciskane w płyty izolacyjne i maty, a mianowicie do izolacji dachów, między izolacją krokwi i pod izolacją krokwi, jako filc dociskowy do izolacji zewnętrznej i wewnętrznej, do elewacji wentylowanych oraz do izolacji podłóg i kondygnacji. Konopie wypełniające, czyli luźne włókna, można wykorzystać do wypełniania pęknięć i mniejszych ubytków np. w drzwiach, ramach okiennych czy futrynach. Wypełnienia konopne wykonane z sypkiego materiału konopnego nadają się do podłóg lub sufitów w pomieszczeniach.

Jakie właściwości sprawiają, że konopie są idealnym materiałem izolacyjnym?

Izolacja termiczna składa się z grubsza z prasowanych włókien, które swoje dobre właściwości izolacyjne zawdzięczają niezliczonym pęcherzykom powietrza w przestrzeniach między włóknami. Oczywiście inne materiały izolacyjne również to potrafią, ale jako materiał naturalny konopie również aktywnie przechowują ciepło - prawie 2 w idealnych warunkach.500 dżuli. To opóźnia chłodzenie i ogrzewanie. Oznacza to, że zimą w domu jest przytulnie i ciepło, a latem ciepło musi pozostać na zewnątrz. Płyty izolacyjne zwykle zawierają kruszywo w celu zwiększenia wytrzymałości.

Wbudowana ochrona przed pleśnią

Dzięki zawartości krzemionki osadzonej we włóknach konopie mają wbudowaną ochronę przed gniciem i gniciem i nie będą formować się w zwykłych warunkach po zainstalowaniu jako warstwa izolacyjna. Uszkodzenia i błędy konstrukcyjne z wynikającymi z tego trwałymi warunkami są oczywiście wykluczone, ponieważ włókna konopne nie mogą być narażone na stałą wilgoć. 
Kolejny plus: rośliny smakują gorzko i nie zawierają żadnych białek, dzięki czemu materiał izolacyjny jest zupełnie nieciekawy dla gryzoni i owadów i można obejść się bez ochrony chemicznej. Wystarczy blokada mechaniczna, aby nic nie zagnieździło się w konopiach. Dzięki tym właściwościom izolacja konopna wytrzymuje nawet dziesięciokrotnie dłużej niż izolacja wełną mineralną. 

Izolacja konopna jest wykonana z włókien i słomy z roślin konopi i od wieków jest używana jako naturalny materiał budowlany.

Zdjęcie: iStock/Goroda

Izolacja zapewniająca dobry klimat w pomieszczeniach

Dzięki strukturze komórek o otwartych porach, izolacja termiczna może wchłaniać wodę i ponownie ją oddawać przy odpowiedniej wentylacji. 
Izolacja konopna ma dobrą przewodność cieplną 0,040 W/mK. Aby osiągnąć wartość 0,24 W/mK dla ścian zewnętrznych określoną w Rozporządzeniu o oszczędzaniu energii (EnEV), konieczna jest warstwa izolacji o grubości co najmniej 15 cm, co odpowiada wartości powszechnie stosowanego styropianu lub styropianu. Konopie nadają się nie tylko do izolacji termicznej, ale mają również bardzo dobre właściwości dźwiękoszczelne i dlatego są idealne do mieszkań, które wcześniej były głośne. 

Produkty są łatwe w obróbce

Płyty i maty izolacyjne są łatwe w obróbce i można je łatwo dostosować do indywidualnych wymiarów za pomocą ząbkowanych noży lub wyczyńca z drobnymi zębami. Dzięki nawisowi jednego centymetra można również mocować panele konopne między krokwiami lub słupki wsporcze na suchych ścianach.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Zalety i wady izolacji konopnej

  • Jako surowiec odnawialny konopie mają dobry bilans CO2 i niskie zużycie energii podczas produkcji.
  • Konopie regulują wilgotność w pomieszczeniu i są odporne na pleśń.
  • Konopie nadają się również do starych budynków.
  • Materiał izolacyjny można łatwo poddać recyklingowi.
  • Izolacja konopna jest wytrzymała, wolna od szkodników i nieszkodliwa dla powietrza w pomieszczeniu.
  • Izolacja pochłania dźwięk.
  • Produkty można instalować bez odpadów.

Jedną wadą jest to, że izolacja termiczna nie jest w pełni odpowiednia dla zewnętrznych systemów kompozytowych izolacji termicznej (ETICS) w elewacjach, jest to możliwe tylko w przypadku specjalnych paneli izolacyjnych. Inne wady to:

  • Produkty muszą być prawidłowo zainstalowane, kluczowa jest wentylacja materiału izolacyjnego.
  • Ochrona przeciwpożarowa jest ograniczona. Jako produkt naturalny włókna konopne są łatwopalne i tylko z dodatkowymi środkami zmniejszającymi palność - solami boru, fosforanem amonu lub sodą - mogą osiągnąć klasę ochrony przeciwpożarowej B2 zgodnie z DIN 4102-1 lub EN 13501-1 w kategorii E i dlatego są tylko dopuszczone jako izolacja budynków. Odpowiada to klasyfikacji styropianu. 
  • Podobnie jak wszystkie naturalne materiały izolacyjne, konopie nie nadają się do izolacji obwodowej lub innej izolacji technicznej.
Planowanie budowy termicznego panelu podłogowego: Doskonała izolacja termiczna podłogi Renowacja izolacji dachu: Jak zablokować wiedzę o budynku przed zimnem Izolacja obwodowa: Izolacja termiczna paneli podłogowych i piwnic

Produkcja poszczególnych produktów

Surowiec może być używany jako materiał izolacyjny na różne sposoby. 

Płyty i maty izolacyjne

Ze słomy konopnej używa się odpornych na rozdarcie, mocnych i trwałych włókien oraz paździerzy, w zasadzie kawałków łodygi ciętych na płasko. Włókna służą do tworzenia mat izolacyjnych i materiału do wypełniania izolacji, które są w tym celu mechanicznie sfilcowane i dostępne jako bardzo cienkie maty z rolki. Płyty izolacyjne z prasowanego włókna są elastyczne i nie wymagają żadnych dodatków stabilizujących. Jeśli mają powstać grubsze, mocniejsze płyty izolacyjne, włókna z tworzywa sztucznego z polietylenu miesza się z włóknami konopnymi i wszystko łączy się w litą płytę. 
Rzadziej stosuje się naturalne spoiwa, takie jak skrobia ziemniaczana lub kukurydziana. Płyty izolacyjne są dostępne na rynku w różnych rozmiarach, o wymiarach 80,0 x 62,5 centymetrów i powszechnie stosowanych grubościach od 2 do 24 centymetrów.
Istnieją również materiały izolacyjne z konopi, które są w większości wykonane z konopi, a poza tym zawierają również wełnę drzewną, jutę lub wełnę owczą.

Konopie jako ubijanie i dmuchana izolacja

Do farszu lub materiałów sypkich resztki konopi i paździerze stosuje się bez żadnych dodatkowych dodatków, z wyjątkiem dodatków, które oczywiście zwiększają ochronę przeciwpożarową. Paździerz konopny można również wzmocnić bitumem bezrozpuszczalnikowym, tworząc samokrzepnący materiał sypki. Dzięki temu powstają wysoko nośne wypełnienia wyrównujące jako kompensacja wysokości na stropach betonowych lub belkowych lub jako podkonstrukcja pod jastrychy suche i mokre.

Koszt izolacji konopnej

Koszt izolacji konopnej wynosi około 10 do 35 euro za metr kwadratowy i jest wyższy niż w przypadku wełny mineralnej lub skalnej. Decydujące znaczenie ma rodzaj i grubość materiału izolacyjnego. Konopie sypkie do wdmuchiwania lub zatykania są dostępne od dwóch do pięciu euro za kilogram. Jako materiał izolacyjny konopie kwalifikują się do finansowania z KfW. Zapytanie jest zdecydowanie tego warte.  

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here