Twardy olej: naturalna ochrona drewna do użytku w pomieszczeniach”,

Oleje twarde to podkategoria olejów do drewna. Zawierają np. olej z orzechów, olej tungowy czy olej lniany, a także rozpuszczone żywice syntetyczne lub naturalne, które pozwalają im szybciej wysychać lub twardnieć. Jeżeli oleje twarde są produkowane bez rozpuszczalników i sztucznych dodatków, na opakowaniu produktu znajduje się odpowiednia informacja.
Oleje naturalne, takie jak olej lniany, twardnieją po nałożeniu w wyniku reakcji chemicznej z tlenem z powietrza. A wyschnięcie powierzchni lub mebli wymaga czasu. Z olejem lnianym zajmuje to dużo czasu. Aby uzyskać naprawdę wytrzymałą powierzchnię drewna, potrzebujesz czasu i cierpliwości, ponieważ po wyschnięciu warstwy często konieczne jest szlifowanie międzyoperacyjne i nałożenie kolejnej warstwy.
Żywice w twardym oleju sprawiają, że produkt schnie szybciej, a także twardnieje bardziej niż kiedykolwiek w czystej postaci - jednak twardy olej nie jest tak twardy jak wyschnięta farba. Twardy olej wnika w drewno i chroni jego powierzchnię od wewnątrz. Nie tworzy się dodatkowa warstwa ochronna, np. przy twardym oleju woskowym. Niezależnie od tego, czy chodzi o meble czy podłogi, oleje twarde należy nakładać w kilku warstwach w zależności od pożądanej odporności i chłonności powierzchni drewna. Termin twardy olej lub olej do konserwacji drewna nie jest chroniony, tani dostawcy mogą czasami sprzedawać produkty z dyspersją akrylową zamiast olejów, więc dobrze zbadaj!
 

U nas z łatwością zamówisz twardy olej.

Do czego można stosować twardy olej??

Możesz użyć twardego oleju, jeśli chcesz zaimpregnować i zabezpieczyć obciążone powierzchnie drewniane w pomieszczeniach i nie masz ochoty długo czekać. Oprócz podłóg, stołów, krzeseł i innych mebli lub przedmiotów znajdujących się we wnętrzu, możesz również zabezpieczyć podłogi korkowe i inne produkty z korka twardym olejem.
W przypadku mebli, takich jak półki czy szafki, można również użyć zwykłego, naturalnego oleju do drewna, ponieważ ich powierzchnie mogą wysychać przez kilka dni przed nałożeniem drugiej warstwy na powierzchnię.

Zalety i wady twardego oleju


Korzyści z twardego oleju
 

 • Najważniejszą przewagą nad olejami do drewna jest krótszy czas schnięcia, w zależności od produktu, dobrego dnia. Ten krótki czas to decydująca zaleta, szczególnie w przypadku podłóg i innych przedmiotów drewnianych, z których chcesz korzystać na co dzień i które powinny mieć kilka warstw ochronnych. Twardy olej jest bardziej odporny niż czysty olej, dodatkowe warstwy zwiększają stopień twardości, a tym samym ochronę drewna. Niemniej jednak wygląd drewna zostaje zachowany, a drewno również sprawia wrażenie. Nie masz wrażenia dotykania zamkniętej warstwy farby. Twardy olej zwykle nie ma własnego koloru, ale podkreśla słoje drewna i sprawia, że ​​drewno jest o kilka poziomów ciemniejsze. Istnieją jednak również oleje twarde z kolorowymi pigmentami, które nie plamią drewna ani nie uszczelniają go warstwą koloru, ale mogą je zauważalnie odbarwić.
   

 • Drobne skazy w drewnie lub meblach nie stanowią problemu i można je łatwo wypolerować i zamaskować twardym olejem. Spróbuj z warstwą lakieru. Jeśli jednak dotyczy to większych obszarów, trudno uniknąć szlifowania.
   
 • Bez wyraźnej warstwy ochronnej na powierzchni, drewno pokryte twardym olejem pozostaje oddychające i zachowuje swoją naturalną zdolność regulowania wilgoci - klimat w pomieszczeniu jest zauważalnie lepszy, szczególnie zimą.
Być może zainteresuje Cię również Budynek z twardym olejem woskowym do drewna: Naturalna ochrona drewna Budynek z drewna Ochrona drewna na zewnątrz: Przegląd możliwości Zrób to sam i napraw Wygląd vintage: Jak pozostawić drewno do starzenia

Wady twardego oleju
 

 • Ponownie olejować można tylko surowe drewno lub powierzchnie uprzednio zaimpregnowane twardym olejem, co może utrudnić ochronę drewna. Jeśli powierzchnia była wcześniej pomalowana lub pokryta twardym olejem woskowym, należy najpierw całkowicie zeszlifować stare warstwy, aby powierzchnia była ładna i równa.
   
 • Wiele twardych olejów zawiera rozpuszczalniki, bez których produkt w ogóle nie mógłby być przetwarzany. Czasem to tylko woda, czasem pokost lniany lub izoparafiny o łagodnym zapachu. Ale mogą to być również węglowodory aromatyczne, które są szkodliwe dla zdrowia. Informacja jest – lub powinna być – na opakowaniu. Produkty bezrozpuszczalnikowe są całkowicie nieszkodliwe.
   
 • Twardy olej często nie pachnie zbyt przyjemnie po nałożeniu, ale nie stanowi to problemu, o ile nie pochodzi z syntetycznych rozpuszczalników.
   
 • Twarde oleje twardnieją w różnym tempie w zależności od temperatury. Gdy jest bardzo ciepło, olej wysycha tak szybko, że z trudem można zetrzeć nadmiar oleju. Pozostaje lepka powierzchnia przypominająca wysuszoną wodę z cukrem. Renowacja twardym olejem niekoniecznie jest zatem odpowiednia na gorące letnie dni. Z drugiej strony niskie temperatury opóźniają wysychanie oleju.

Praktyczne wskazówki dotyczące używania twardego oleju

Za pomocą pędzla lub szmatki nałożyć twardy olej na całą powierzchnię, następnie natrzeć olejem w kierunku włókien i zetrzeć nadmiar. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz mieć problemy z suszeniem i poplamioną powierzchnię. W przeciwnym razie jest to również spowodowane nieregularnym szlifowaniem drewna. Dlatego bardzo ważne jest staranne przygotowanie całego obszaru poddawanego zabiegowi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here