Dom na palach”,

Kiedy architekci przedstawili swój projekt, Ursula i Hubert Feldkircher byli początkowo zaskoczeni: „W naszej pierwszej rozmowie zaproponowaliśmy trzypiętrową wieżę mieszkalną. Naszym pomysłem było oddzielenie się od pobliskiego boiska do piłki nożnej i ochrona przed wścibskimi spojrzeniami. „A potem wszystko potoczyło się zupełnie inaczej.
Architekci zaprojektowali dom, który nie spełniał początkowo stawianych wymagań, ale mimo to spełniał życzenia: zamiast wznosić się z sąsiedztwa wieżą, wybrali płaski bungalow. Część mieszkania babci została zaprojektowana na piętrze. Wszystko inne było zgrupowane wokół dużego dziedzińca otwartego z jednej strony?. Tutaj rodzina mogłaby przebywać na zewnątrz latem, chroniona przed ciekawskimi spojrzeniami, a sąsiednie pokoje również byłyby zalane światłem dziennym. Dzięki takiemu projektowi Feldkircherom nie było trudno pożegnać się z ideą wieży mieszkalnej.

Naturalny materiał budowlany drewno

Kiedy cieśla buduje dla siebie, pytanie z jakiego materiału nie jest pytaniem. Stolarnia Feldkircher od wielu lat przetwarza wyłącznie drewno lite - bez płyty wiórowej czy MDF. Radzi sobie bez sztucznych farb. Było więc jasne, że własny dom również zostanie zbudowany w sposób zrównoważony.
Jako mistrz stolarski Hubert Feldkircher sam zaprojektował całe wnętrze, wszystkie meble zbudował we własnej stolarni. Materiał drewno można znaleźć wszędzie, w tym zlewozmywak w kuchni, umywalki w łazience, nawet przegrody prysznicowe wykonane są z litego drewna. W domu nie ma ani jednej płytki, tylko silikonowa fuga, która uszczelnia przegrody prysznicowe. Wszystkie powierzchnie są surowe i szorstkie, naoliwione lub namydlone. Dobre dla powietrza w pomieszczeniu: materiały chemiczne nigdzie nie odparowują.

Dom na palach

Podłoże działki nie jest stabilne, więc płyta podstawy spoczywa na palach sferoidalnych, czyli żeliwnych rurach palowych o długości od 6 do 30 metrów, w zależności od rodzaju gruntu. Węże wodne zostały ułożone w jednej trzeciej tych stosów jako rodzaj kolektora powierzchniowego. Drewno na ściany szkieletowe, masywny strop piętrowany z desek i elewację zostało ścięte, pocięte i wysuszone rok wcześniej. Drewniane ramy zostały flokulowane celulozą i usztywnione konstrukcyjnie ukośnie skręcanymi deskami świerkowymi. Wewnątrz dziesięć centymetrów paneli izolacyjnych z włókna drzewnego zapewnia ochronę przed ciepłem latem i pozostawia miejsce na rury elektryczne i wodne.

„Z naszym domem chcemy jak najmniej zanieczyszczać środowisko. „Ursula Feldkircher, klient

Nowoczesna technologia budowlana dopełnia dom

Pompa ciepła pobiera temperaturę do ogrzewania podłogowego i ciepłej wody z wierconych pali. Latem przez rury przepływa zimna woda, która może trochę ochłodzić pomieszczenia. System fotowoltaiczny na dachu wytwarza energię elektryczną. „Gdyby systemy magazynowania akumulatorów były mocniejsze i mogły przechowywać energię elektryczną przez dłuższy czas, dom byłby samowystarczalny. Wytwarzamy już tyle energii elektrycznej, ile sami zużywamy, ale tylko w bilansie ”- mówi Hubert Feldkircher. System wentylacji zaopatruje pomieszczenia w świeże powietrze - przede wszystkim zabezpieczenie przed hałasem, ponieważ przy otwartych oknach słychać pobliską linię kolejową.

„Produkujemy własną energię elektryczną na dachu. Jesteśmy prawie samowystarczalni. „Hubert Feldkircher, klient

Natura jako model

Jeśli chcesz budować nowoczesny i zdrowy styl życia, w tym domu znajdziesz wiele inspiracji. Drewno jako materiał budowlany podtrzymuje cały budynek, chroni przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi a jednocześnie kształtuje wnętrze w postaci mebli i wykładzin podłogowych. A co najważniejsze: drewno odrasta.

Fakty i Liczby

Działka: 1.150 m2
Powierzchnia mieszkalna: 180 mkw + 80 mkw mieszkanie babci
Konstrukcja: konstrukcja szkieletu drewnianego
Architekt: Cukrowicz Nachbaur Architekci. Bregencja, Austria

Materiały i produkty

Wszystkie meble + drewniany pień przy wejściu: stolarka Hubert Feldkircher; Bateria w kuchni i łazience: Vola; Prysznic: hansgrohe; Lampa nad stołem: Foscarini, Cabouce; Tynk gliniany: Claytec

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here