Budowa lub zakup domu: zalety i wady w porównaniu ”,

Każdy, kto posiada działkę, może zacząć szukać odpowiedniego dostawcy domu lub architekta. Teraz zaczyna się ekscytująca faza planowania, w której szybko zauważasz, które życzenia możesz zrealizować, a gdzie musisz iść na kompromisy. To, na jaki dom ostatecznie możesz sobie pozwolić, zależy również od Twojego kapitału własnego, a nie tylko od aktualnej sytuacji finansowej.

Budowa domu: jaki rodzaj domu Ci odpowiada?

Nadal nie masz pewności, jaki rodzaj budowy domu jest dla Ciebie odpowiedni? Zebraliśmy właściwości i wymagania, które powinieneś mieć ze sobą w odpowiednich przypadkach.

Dom architekta prefabrykowana rozbudowa domu deweloperskiego /
Zestaw domowy
Miłego organizowania
Rzemieślnik
Radość w porównaniu
dostawca domu
Zaufaj deweloperowi Własne doświadczenie rzemieślnicze
Pewność siebie Gotowość do kompromisu Asertywność i
Gotowość do kompromisu
Umiejętności organizacyjne, dobre
Zdrowie, wypoczynek
Dużo czasu i siły
drażnić
Mniej czasu Brak czasu Dużo czasu i przyjaciół
rzemiosło
Większy budżet Średni budżet Średni budżet Mały budżet

Przebudowa domu: zalety i wady

Zalety

 • Każdy, kto buduje od podstaw, może lepiej zrealizować swoje indywidualne życzenia w zakresie rozkładu pomieszczeń, lokalizacji i efektywności energetycznej, ponieważ nie ma tam nic, co zmusza Cię do kompromisów - poza ograniczeniami własnego budżetu.
   
 • Normy KfW dla domów energooszczędnych są łatwiejsze do osiągnięcia w przypadku nowych budynków, zwłaszcza że wszyscy dostawcy teraz się w nich specjalizują. Domy pasywne lub plus energetyczne można wdrażać tylko w nowych budynkach.
   
 • Niższe ryzyko ukrytych kosztów w porównaniu ze starymi budynkami.
   
 • Jesteś pierwszym mieszkańcem. Jeśli zwrócisz szczególną uwagę na przekazanie budynku, nie będzie żadnych uszkodzeń ani skażonych miejsc.
   

niekorzyść

 • Potrzeba więcej miejsca – nieruchomości na przedmieściach lub na obrzeżach stają się coraz droższe i potęgują efekt pączka.
   
 • Działki na nowych terenach zabudowy są zazwyczaj bardzo małe i leżą blisko siebie.
   
 • Nowoczesne nowe budynki nie „oddychają”. Część izolacji jest tak szczelna, że ​​nieprawidłowa wentylacja lub wady konstrukcyjne mogą powodować pleśń.
   
 • Brakuje szczególnego uroku dawnych czasów lub wspomnień z przeżytej przeszłości. Podobnie rosnący ogród dookoła.

Jeśli budujesz sam, możesz zaprojektować swój dom indywidualnie. 

Zdjęcie: iStock / Martin Barraud

Kupno domu: czego się spodziewać

Przede wszystkim kupno starego domu jest tańsze niż budowanie nowego. Może to być jednak droższe niż planowano: jeśli drugie spojrzenie nie dotrzyma tego, co obiecuje pierwsze, jeśli nadal trwa rozbiórka, jeśli zatwierdzenie przez władze budowlane czeka nas kilka miesięcy, jeśli wykop ujawnia zbyt wysoki poziom wód gruntowych lub linie elektryczne w ścianach chorują. Dlatego przed zakupem obejrzyj nieruchomość z rzeczoznawcą, zapytaj sąsiadów, urząd budowlany i pozwól notariuszowi sprawdzić księgę wieczystą, aby sprawdzić, czy nie odnotowano skażonych miejsc.
Ci, którzy są dobrze przygotowani, rzadko są zaskoczeni zmianami w ostatniej chwili na etapie renowacji - jednak nieoczekiwane wzrosty cen materiałów budowlanych lub bankructwo firmy rzemieślniczej mogą podnieść koszty budowy. Ważne: Ustaw swój budżet w fazie planowania i przygotuj hojne rezerwy gotówkowe na nieprzewidziane.

Czy wiedziałeś?

Jako nabywca starego budynku jesteś zobowiązany do doprowadzenia nieruchomości do obecnego standardu EnEv w ciągu dwóch lat od zakupu. Według Stowarzyszenia Prywatnych Budowniczych nabywcy domu z lat 50. muszą zainwestować około 40 proc. ceny zakupu w remont, 34 proc. na dom z lat 70. i 20 proc. na budynek z lat 80.

Kupno istniejącej nieruchomości: zalety i wady

Zalety

 • Kupno starego domu może być tańsze niż budowa nowego. Zwłaszcza, że ​​działki budowlane w atrakcyjnych lokalizacjach są albo niedostępne, albo prawie nieopłacalne.
   
 • Na rynku nieruchomości jest coraz więcej wolnych domów. Każdy, kto kupuje stary dom, robi coś dobrego, aby zapobiec wyginięciu centrów miast.
   
 • Istniejące nieruchomości mają zazwyczaj ogród, co jest rzadko możliwe w przypadku dzisiejszych mini działek w nowej strefie zabudowy.
   
 • Stary dom ma o wiele więcej stylu i atmosfery niż nowy. Drewniane belki w domu z muru pruskiego, drewniany strop czy skrzypiące deski podłogowe sprawiają, że dom jest o wiele bardziej komfortowy.
   

niekorzyść

 • Mieszkasz na budowie przez długi czas, może nawet lata.
   
 • Koszty remontu należy dokładnie oszacować z góry, aby zapewnić sobie solidne finansowanie.
   
 • W zależności od konstrukcji budynku mogą wystąpić ukryte koszty. Problemy takie jak wilgoć w ścianach, chore rury i pleśń są nieuniknione, zwłaszcza jeśli dom był pusty przez długi czas.
   
 • Dlatego przed zakupem konieczne jest zatrudnienie eksperta budowlanego. Jeśli jednak dom nie zostanie kupiony, to i tak trzeba za niego zapłacić. Mogą również wystąpić koszty wyceny wartości rynkowej, jeśli sprzedawca jeszcze jej nie zlecił lub jeśli masz co do tego wątpliwości.
   
 • Przekształcenie istniejącej nieruchomości w dom KfW-55 jest wykonalne, choć trudniejsze - ale nigdy nie osiągniesz KfW-40 lub lepszej po renowacji.
Prezentacja wiedzy na temat nieruchomości Jak określić wartość rynkową nieruchomości Wartość rynkowa nieruchomości zwykle staje się istotna, gdy obiekt ma zostać sprzedany. W tym artykule dowiesz się, jak go znaleźć.

Zbuduj lub kup dom: finansowanie jest takie samo

Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy budujesz nowy, praktyczna zasada brzmi: jedna trzecia kapitału, jedna trzecia pożyczka na spółdzielnię mieszkaniową, jedna trzecia pożyczka dożywotnia z banku. Jeśli nie zaoszczędziłeś jeszcze wystarczająco dużo, LBS wypełnia lukę dzięki finansowaniu zaliczkowemu lub pomostowemu. Zapytaj swój bank o specjalne warunki - na przykład możliwość specjalnych spłat lub czy Twój partner finansujący zrezygnuje z odsetek prowizji dla Ciebie.

Budowa lub kupno domu: na co zwrócić uwagę

Budując lub kupując dom, należy pamiętać o kilku rzeczach, jeśli nie chcesz płacić dodatkowo.

 1. Przed zawarciem umowy dokładnie zapoznaj się z treścią i przedmiotem.
 2. Uzyskaj poradę eksperta przed podpisaniem czegokolwiek. W końcu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. Przydatnymi punktami kontaktowymi są ogólnopolskie poradnie Stowarzyszenia Budowniczych Prywatnych, Stowarzyszenia Ochrony Budowniczych oraz regionalna poradnia konsumencka.
 3. Kupując bezpośrednio od producenta domów prefabrykowanych lub dewelopera należy dokładnie zapoznać się z opisem usług. Zapisz specjalne życzenia w umowie. Kolejne zmiany powodują wyższe koszty.
 4. Wykup najważniejsze ubezpieczenie dla budowniczych: Ubezpieczenie budowlane odpowiada za szkody spowodowane przez gradobicie, mróz, burzę, powódź, błędy budowlane i akty wandalizmu na placu budowy. W zależności od lokalizacji nieruchomości ubezpieczenie podstawowe może, ale nie musi mieć dla Ciebie sensu. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej budowniczego przejmuje, jeśli osoba trzecia dozna obrażeń na placu budowy.
 5. Jeśli sprzedający i kupujący zawrą umowę pod pewnymi warunkami, muszą one zostać zarejestrowane i poświadczone notarialnie. Na przykład sprzedający chce mieć prawo do mieszkania w jednym z mieszkań w sprzedanym apartamentowcu. Przysługuje mu to tylko wtedy, gdy umowa zatwierdzona przez notariusza zawiera fragment na ten temat. Uwaga: cała umowa może być nieskuteczna, jeśli istotna umowa nie została poświadczona notarialnie.

Kupno lub budowa domu to ważna decyzja finansowa. Dlatego dokumenty należy dokładnie sprawdzić przed dokonaniem zakupu. 

Zdjęcie: iStock/Sithiphong

Kupno lub budowa domu: Uwagi do umowy sprzedaży

Kupujący i sprzedawca podpisują dokument, towar przechodzi z rąk do rąk. Łatwa rzecz. Jednak wokół umów sprzedaży nieruchomości i wpisów do ksiąg wieczystych czają się niebezpieczeństwa, o których przynajmniej powinieneś wiedzieć. Ważne dla nabywców domu: to nie notarialna umowa kupna prowadzi do zmiany właściciela, ale wpis do księgi wieczystej.
Notariusz posiada zawiadomienie o przewłaszczeniu wpisane do księgi wieczystej - obowiązkowe zastrzeżenie dla kupującego. Notariusz uzyskuje oświadczenia o prawie pierwokupu oraz o zwolnieniu z obciążeń nieruchomości – w przypadku, gdy nieruchomość jest obciążona hipotekami i obciążeniami gruntowymi. Po złożeniu wszystkich dokumentów notariusz poinformuje Cię, komu należy zapłacić cenę zakupu. Korzyść dla kupujących: przesyła pieniądze tylko wtedy, gdy nie ma już żadnych przeszkód. Korzyść dla sprzedających: Dopiero gdy pieniądze są na koncie, przeniesienie własności następuje w księdze wieczystej.

Wady w zakupie domu

Sprzedający istniejącą nieruchomość musi poinformować kupującego o niewykrywalnych wadach - wilgoć, pleśń, toksyczne materiały budowlane, zapachy. W przeciwnym razie kupujący może zakwestionować umowę kupna z powodu oszukańczego wprowadzenia w błąd (OLG Bamberg, 4 U 196/01 i 3 U 165/01). Umowa kupna może być również nieskuteczna, jeśli cena nieruchomości jest dwukrotnie wyższa od jej wartości rynkowej (sygn. akt OLG Oldenburg 15 U 15/02).

Być może zainteresuje Cię Prawo i Podatki Umowa kupna domu: dokładnie sprawdź zawartość Towarzystwo budowlane i finanse Hipoteka pod zastaw: wkład własny staje się kapitałem własnym

Kupno domu: prawa i obowiązki sprzedającego i kupującego

Jeśli kupujący nie zapłaci ceny zakupu w terminie, na przykład z powodu nieudanego finansowania, zostaną naliczone odsetki za zwłokę. Sprzedający może nawet odstąpić od umowy i dochodzić odszkodowania za poniesione koszty i utracony zysk. Kupujący musi wówczas usunąć zawiadomienie o przeniesieniu zarejestrowane dla niego. I odwrotnie, jeśli sprzedający nie wywiąże się ze swoich zobowiązań – na przykład z powodu niedotrzymania terminu wydania nieruchomości – kupujący może żądać naprawienia szkody spowodowanej opóźnieniem. Np. koszt wynajmu mieszkania zastępczego.
Dom został kupiony, ale sprzedający nie spieszy się z przekazaniem kluczy? Jedyne, co pozostało do zrobienia dla kupującego, to ustalenie rozsądnego terminu. Umowa zostanie anulowana tylko wtedy, gdy wygasła bez żadnych rezultatów: To, co zostało już opłacone, musi zostać zwrócone.

Roszczenia o odszkodowanie przy zakupie domu

Możesz żądać odszkodowania na piśmie - z kopiami faktur, wyciągów bankowych i zaświadczeń o odsetkach. W przypadku naruszenia obowiązków przez sprzedającego, kupujący może odzyskać koszty z tytułu podatku notarialnego, księgi wieczystej, pośrednika i podatku od przeniesienia własności nieruchomości, a także koszty finansowania, koszty przeprowadzki i koszty remontu, które zostały zmarnowane. Jeżeli kupujący nabywa równoważną nieruchomość, sprzedający jest winien różnicę między pierwotnie ustaloną ceną zakupu a ceną zakupu nieruchomości zamiennej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here