Izolacja domu: będziesz musiał zapłacić te koszty ”,

Oczywiście najważniejszym aspektem izolacji zewnętrznej jest oczywiście to, że można zaoszczędzić sporo kosztów ogrzewania – w zależności od jakości izolacji, jest to do 20 procent poprzednich kosztów – oraz by pomieszczenia pozostały komfortowo ciepłe nawet w lodowatych temperaturach zewnętrznych. Koszt środka zwraca się na przestrzeni lat dzięki zaoszczędzonym kosztom ogrzewania, które zwykle wynoszą kilkaset euro rocznie.
Dodatkowo izolacja zewnętrzna sprawia, że ​​dom latem nie nagrzewa się tak szybko, a izolacja poprawia izolację akustyczną domu, co oczywiście zależy od zastosowanych materiałów izolacyjnych. Oczywiście szczególnie skuteczny pod tym względem jest styropian lub styropian kompozytowego systemu izolacji termicznej, ale drobny materiał wdmuchiwanej izolacji może również skutecznie pochłaniać dźwięk. W przeciwieństwie do ocieplenia wewnętrznego pomieszczenia w budynku nie zmniejszają się wraz z ociepleniem zewnętrznym – cały dom powiększa się. W przypadku niektórych metod izolacji można zwiększyć ochronę przeciwpożarową budynku, na przykład za pomocą płatków wełny mineralnej do wdmuchiwania izolacji i wełny mineralnej ogólnie jako materiału izolacyjnego. I wreszcie izolacja termiczna podnosi wartość nieruchomości.

Czym można ocieplić dom??

Niezależnie od tego, czy w nowych domach, czy podczas renowacji, jako materiały izolacyjne do izolacji elewacji można zastosować szeroką gamę materiałów, które zwykle są wciskane w pełne panele, a następnie instalowane. Luźny materiał sypki jest używany tylko do tzw. izolacji wdmuchiwanej lub izolacji rdzenia. Do izolacji termicznej można stosować materiały mineralne, takie jak wełna mineralna, wełna mineralna, krzemian wapnia lub panele klimatyczne, luzem lub wciśnięte w płyty. W przypadku systemów kompozytowych ociepleń, zwłaszcza z ETICS, stosuje się głównie syntetyczne materiały izolacyjne, takie jak poliuretan (PUR) lub styropian lub sztywna pianka polistyrenowa, w skrócie EPS.
Coraz popularniejsze stają się ekologiczne materiały izolacyjne, takie jak korek, konopie czy włókna drzewne do izolacji elewacji.

Może zainteresować Cię także Korek na dachu, korek na elewacji Bauwissen Anzeige Hemp Izolacja: naturalna alternatywa izolacji Przedstawione przez Reklama wiedzy budowlanej Izolacja z włókna drzewnego: Oto zalety Prezentowane przez

Jak ocieplić dom??

Podczas renowacji wnętrz panele termoizolacyjne, często panele z krzemianu wapnia lub panele klimatyczne, są mocowane od wewnętrznej strony ścian zewnętrznych i tapetowane lub malowane, aby nadać im ładny wygląd. Izolacja zewnętrzna, która osiąga znacznie lepsze wartości pod względem właściwości izolacyjnych, jest znacznie skuteczniejsza.
Właściciele domów mają na ogół cztery różne opcje izolacji elewacji. To, które ze środków jest odpowiednie dla nowych budynków lub remontów, zależy od budynku, osobistych preferencji i oczywiście dostępnego budżetu.

System kompozytów termoizolacyjnych (ETICS)

ETICS jest prawdopodobnie najczęstszą metodą izolacji zewnętrznej lub elewacyjnej. Tynk elewacyjny, zaprawa zbrojąca, tkanina zbrojeniowa i płyty izolacyjne: dzięki systemowi termokompozytowemu poszczególne elementy, które są dokładnie dopasowane do siebie, są mocowane do elewacji. Metoda ta jest szczególnie popularna przy ocieplaniu budynków otynkowanych elewacjach.
Możliwość błędów w ETICS jest dość duża, nawet pojedyncze mostki termiczne mogą utrudnić wykonanie izolacji lub nawet uczynić je bezużytecznymi. Jeśli nie masz pewności, pracę zostaw specjalistom. Zgodnie z przepisami budowlanymi kompozytowy system izolacji termicznej musi być trwale przyklejony lub zakotwiony do ściany domu, a tym samym samonośny, aby nie przewrócił się po prostu z elewacji jako całości.

Uzyskaj odpowiednie oferty tutaj

Izolacja wdmuchiwana lub izolacja rdzenia

Ten rodzaj izolacji termicznej jest często stosowany do dwuwarstwowych ścian zewnętrznych, na przykład w domach z cegły klinkierowej lub przy renowacji w związku z murowaniem domu. Pomiędzy ścianą nośną a zewnętrzną powłoką - czyli ścianą klinkierową - znajduje się wgłębienie o grubości od 10 do 15 cm, które przy budowie domu jest obłożone płytami izolacyjnymi lub wypełnione materiałem sypkim, takim jak żwir ze szkła piankowego, lub który jest następnie wypełniany luźnym materiałem izolacyjnym podczas renowacji przedmuchuje wcześniej wywiercone otwory grubymi rurami. Wygląd elewacji zostaje zachowany, wnętrza nie zmniejszają się, a patrząc przez okno nie widać grubego ościeża okiennego, co zwykle ma miejsce w przypadku systemu termoizolacyjnego, jeśli okna nie są wysunięte do przodu. izolowana ściana zewnętrzna.

Fasady kurtynowe

W przypadku izolowania ścian osłonowych lub elewacji wentylowanych od tyłu, materiał izolacyjny jest nakładany na nośną ścianę zewnętrzną domu wraz z odporną na warunki atmosferyczne okładziną zewnętrzną z ramą z listew. Dzięki temu możesz całkowicie przeprojektować fasadę. Możliwe są elewacje kurtynowe, wentylowane od tyłu z drewna, kamienia, łupka lub metalu. Pomiędzy izolacją termiczną a elewacją zewnętrzną znajduje się warstwa powietrza. Zapobiega to powstawaniu wilgotnych plam, a tym samym pleśni na wentylowanych elewacjach. Stosowanym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, płyty izolacyjne z wełny skalnej lub szklanej, styropian oraz coraz częściej płyty z włókien drzewnych, korka, a nawet juty i wełny. Dzięki cyrkulacji powietrza w ścianie osłonowej oraz wbudowanym materiałom izolacyjnym budynek nie nagrzewa się tak szybko i tak mocno latem. Ze względu na konstrukcję otwartą na dyfuzję ściany osłonowe nadają się do renowacji domów zawilgoconych, ale także do nowych budynków.

Cegła termoizolacyjna lub cegła termiczna

W nowych budynkach, ale także przy renowacji starego budynku jako muru licowego coraz częściej stosuje się tzw. cegłę termoizolacyjną. W zasadzie są to cegły murowane wypełnione wełną mineralną, twardą pianką lub włóknami drzewnymi. Dzięki temu wypełnieniu izolacyjnemu ściany same się izolują. Teoretycznie kamienie te można wykorzystać również jako mur licowy podczas prac renowacyjnych. Pochyłe ściany zewnętrzne nie stanowią problemu przy tej metodzie przy renowacji starych budynków, ponieważ cegłę termoizolacyjną po prostu zamurowuje się w odpowiednich miejscach z niewielką odległością od ściany zewnętrznej, a następnie umieszcza się w ubytku perlit lub inne materiały izolacyjne.

Specjalne cegły termiczne są wypełnione materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna. 

Zdjęcie: iStock / pavel_balanenko Może zainteresuje Cię także Remodeling Reklamy Modernizacja: Co naprawdę warto? 10 wskazówek Jeśli modernizujesz dom, powinieneś najpierw zająć się pracami, które naprawdę się opłacają, mając na uwadze koszty. Ujawniamy jak.

Koszt izolacji termicznej

Koszty środków izolacyjnych, w tym koszty materiałów i robocizny dla rzemieślników, są dość wysokie i mogą szybko osiągnąć pięciocyfrowy zakres, w zależności od konstrukcji domu i wielkości elewacji. Oprócz cech konstrukcyjnych budynku indywidualne koszty zależą od rodzaju i grubości płyt izolacyjnych oraz ich materiałów.
Koszty czystych materiałów izolacyjnych zależą od ich rodzaju i grubości i wynoszą na przykład 10 euro za metr kwadratowy sztywnej pianki polistyrenowej (EPS) lub styropianu, dość taniej. Panele izolacyjne z wełny mineralnej są tylko nieznacznie wyższe i wynoszą około 15 euro za metr kwadratowy. Naturalne materiały izolacyjne, takie jak wełna drzewna, celuloza lub włókna drzewne sprasowane w panele, kosztują znacznie więcej i wynoszą dobre 70 lub 40 euro za metr kwadratowy, ale największym czynnikiem kosztowym są koszty pracy. Zwiększają się one wraz z wysiłkiem instalacyjnym izolacji, ale mogą również różnić się w zależności od regionu.

Koszt izolacji wtryskowej

Jeśli istnieje już mur dwuwarstwowy, izolacja wdmuchiwana lub izolacja rdzenia jest najtańszą metodą izolacji. Trzeba liczyć się z kosztami od 15 do 30 euro za metr kwadratowy elewacji, za dom jednorodzinny o powierzchni elewacji 140 metrów kwadratowych od 3.000 i 4.000 euro razem. W innych miejscach, na przykład podczas izolowania podłogi, po której można chodzić, koszt wdmuchiwanej izolacji szybko podwaja się na metr kwadratowy. Koszty nie rosną znacząco wraz ze wzrostem grubości izolacji, dlatego metoda nadaje się również do grubszych warstw izolacji.

Koszt systemu sieci ciepłowniczej

Systemy termokompozytowe są bardziej skomplikowane w budowie niż izolacja rdzeniowa i szybko kosztują od 100 do 180 euro za metr kwadratowy powierzchni ściany zewnętrznej. Za przeciętny dom jednorodzinny kosztuje od około 15.000 należy się spodziewać.

Jaki jest koszt ocieplenia cegłami termicznymi?

Koszty ocieplenia cegłami termoizolacyjnymi wynoszą od 180 do 300 euro na metr kwadratowy ściany zewnętrznej i są najdroższą metodą. Za dom jednorodzinny można więc kosztować od 28.Policz 000 EUR.

Koszt ocieplenia ścianą osłonową

Przy tej metodzie koszty zależą przede wszystkim od materiału i konstrukcji elewacji wentylowanej, im bardziej skomplikowana, tym droższa. 25.000 do 26.Tysiące euro są więc regułą dla normalnego domu, a koszty mogą wzrosnąć w zależności od użytych materiałów. Średni koszt tego rodzaju izolacji na metr kwadratowy elewacji jest zbliżony do kosztu cegieł termicznych, a mianowicie od 180 do 300 euro.

Koszty izolacji termicznej
Izolacja wdmuchiwana 15 do 30 euro za metr kwadratowy
ETICS 100 do 180 euro za metr kwadratowy
Cegła termoizolacyjna 180 do 300 euro za metr kwadratowy
Ściana osłonowa 180 do 300 euro za metr kwadratowy

Czy są dotacje na ocieplenie elewacji??

Izolacja elewacji jest promowana przez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), który następnie wymaga również wymagań lub minimalnych wymagań dotyczących izolacji w ramach rozporządzenia o oszczędzaniu energii lub ustawy o energii budowlanej (GEG), która zastąpiła EnEV. W przypadku systemu sieci cieplnej rozporządzenie o oszczędzaniu energii określa maksymalną wartość współczynnika U na poziomie 0,24 wata na metr i kelwina dla ściany zewnętrznej. Wartość ta charakteryzuje przewodność cieplną materiałów do izolacji elewacji. Aby osiągnąć wartość U 0,24 dla izolacji wymaganej przez rozporządzenie o oszczędzaniu energii, konwencjonalna izolacja z wełny mineralnej musi mieć na przykład grubość 14 cm. Dlatego izolacja termiczna musi być dość szczodrze zwymiarowana, aby otrzymać dofinansowanie z KfW. W każdym przypadku przed rozpoczęciem projektu termoizolacji należy skonsultować się z doradcą energetycznym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here