Zbuduj dom z piwnicą lub bez? Porównanie zalet, wad i kosztów”,

Należy również wziąć pod uwagę plac budowy: jak to jest i jak wysokie będą koszty budowy? Raport o podłożu gruntowym zawiera z wyprzedzeniem informacje o poziomie wód gruntowych i nośności gruntu. Ponieważ statyka i wymiarowanie piwnicy są oparte na właściwościach gruntu nieruchomości, z kolei decydują o uszczelnieniu i kosztach budowy. Jeśli na przykład wody gruntowe są wysokie, koszty są wyższe niż na suchym podłożu. W takim przypadku piwnica musi być uszczelniona tzw. białą wanną lub czarną wanną, co oznacza dodatkowe koszty. Na przykład wysoka piwnica, która jest nawet o 50 procent tańsza, może powstać tylko na placach budowy o niskim poziomie wód gruntowych. Oczywiście oprócz gabarytów piwnicy o inwestycji decyduje także jej konstrukcja (piwnica prefabrykowana, murowana lub murowana piwnica).    
 

To, czy strop czy piwnica ma sens, w dużej mierze zależy również od działki budowlanej.

Zdjęcie: iStock / levkr

Zalety piwnicy

 1. Niedroga rozbudowa powierzchni użytkowej
  Nie ma co do tego wątpliwości: płyta podłogowa jest tańsza niż piwnica. Jeśli klient założy piwnicę pod dom jednorodzinny, będą obowiązywać dodatkowe koszty od 180 do 425 euro za metr kwadratowy (źródło: Institute for Building Research Hannover). Ale bądź ostrożny, około dziesięciu procent dodatkowego wysiłku związanego z rozbudową piwnicy jest tego warte! Ponieważ zapewnia to zysk przestrzeni nawet o 40 procent. Podziemna kondygnacja zapewnia więc więcej przestrzeni życiowej przy stosunkowo niskich kosztach dodatkowych.
  Wskazówka: Aby być oszczędnym przy budowie piwnicy, możesz odłożyć prace wewnętrzne i przeprowadzić je w późniejszym terminie.
   
 2. Przestrzeń dla usług budowlanych
  Fakt, że znajdują się tam wszystkie usługi budowlane, przemawia za budową piwnicy dla postępowego domu. Eksperci zalecają zaplanowanie powierzchni około dziesięciu metrów kwadratowych na kocioł gazowy, pompę ciepła oraz wszystkie przyłącza i liczniki: Jeśli nie masz piwnicy, musisz poświęcić tę cenną przestrzeń na piętrze. Ponadto, dzięki solidnemu betonowemu stropowi, możesz żyć bez hałasu z systemów.
   
 3. Ogromny potencjał przestrzeni magazynowej i elastyczności
  Hobby, praca czy sala fitness: możliwości projektowania piwnicy są różnorodne. Podłoga w piwnicy oferuje nie tylko dużo miejsca dla praktycznych pomocników na co dzień, takich jak pralki, suszarki i tym podobne., w ten sposób odciąża ograniczone kondygnacje mieszkalne - budowa domków ogrodowych czy rozbudowanych garaży jako magazynów nie kosztuje dużo pieniędzy! Piwnicę można również przekształcić w prawdziwy raj wypoczynku, jeśli pomyślisz tylko o ekskluzywnej saunie lub przestronnym pokoju do majsterkowania.
   
 4. Wzrost wartości nieruchomości
  Budynki to inwestycje, a ich piwnice to inwestycja na przyszłość. Rynek nieruchomości pokazuje, że domy podpiwniczone mają wyższą wartość sprzedaży niż budynki bez powierzchni podziemnej. Pośrednicy w handlu nieruchomościami zgadzają się, że domy z dodatkową kondygnacją są bardziej poszukiwane na rynku.
  Wskazówka: Piwnica nie jest już tylko szarym i zakurzonym magazynem. Jeśli zamienisz swoje dodatkowe piętro na pełnowartościowe mieszkanie, możesz je zaoferować na wynajem - ważne źródło dochodu na sfinansowanie budowy piwnicy.
   
 5. Wartość dodana dla środowiska
  Zimą piwnica zapewnia przyjemną temperaturę dzięki położeniu w ziemi. Dzięki temu zużycie energii jest naturalnie zmniejszone. Izolowane termicznie okna wspierają ten efekt. A w miesiącach letnich chłodna piwnica odprowadza ciepło z budynku. Rezultatem są zrównoważone temperatury - idealne do przechowywania żywności jak za dawnych czasów.
   
 6. Ochrona terenów zielonych
  Dzięki piwnicy w nowym mieszkaniu jest dużo miejsca do przechowywania, dzięki czemu cudowne zielone tereny w ogrodzie nie muszą ustępować miejsca wiatom lub wiatom.

Piwnica może być wykorzystana na wiele sposobów, na przykład na modną piwniczkę na wino (po lewej) lub do przechowywania warzyw (po prawej).

Zdjęcie: iStock / piovesempre iStock / sergeyryzhov

Wady piwnicy

 1. Wyższe koszty budowy
  W przypadku domów z obszernymi planami pięter konstruktywnym może być wybór płyty podłogowej zamiast piwnicy. Może to znacznie obniżyć koszty. Przecież kondygnacja podziemna to także duża ilość materiałów budowlanych i pracowników, a także spory nakład czasu, przy czym następna byłaby wadą...
   
 2. Wymagany więcej czasu
  Budowa domu trwa znacznie dłużej, jeśli uwzględni się piwnicę. Jeśli chcesz szybko wprowadzić się do nowego wymarzonego domu, piwnica może być uciążliwa. 
   
 3. Podatność na wilgoć
  Większa wrażliwość na pleśń i wilgoć uniemożliwia wielu budowniczym budowanie piwnicy. W końcu piwnica jest w ziemi, a cyrkulacja powietrza jest niewielka. Przy ekstremalnych prysznicach istnieje również ryzyko, że piwnica się zapełni. Dlatego należy zainstalować klapę zwrotną. Z drenażem trzeba sięgnąć głęboko do portfela i zaplanować dużo czasu.
   
 4. Brak światła dziennego
  Światło dzienne jest trudne do uzyskania w piwnicy, na przykład tylko przez kanały świetlne.
   
 5. Trudna dostępność
  Życie przyjazne wózkom inwalidzkim lub dostosowane do wieku można wdrożyć tylko poprzez kolejne inwestycje, ponieważ do piwnicy zwykle można się dostać tylko schodami.

Z perspektywy dwóch żyjących ekspertów

Bettina Hagen-Demuth jest kierownikiem ds. mieszkalnictwa i marzy o większej ilości miejsca do przechowywania w domu.

Zdjęcie: Alessandro Serafino dla DAS HAUS

Bettina Hagen-Demuth (kierownik: Mieszkanie i ogród w DAS HAUS): Pro piwnica
„Dom tak, piwnica nie? Znam ten model dobrze - z własnego doświadczenia. Kiedy dziesięć lat temu przeprowadziliśmy się z małego mieszkania do czegoś, co wydawało się mieć dużo metrów kwadratowych, pomyślałem: „Bez piwnicy? bez problemu! Nie mamy dużo... ‘W międzyczasie wiem: moja zdolność do minimalizmu jest ograniczona, a samooptymalizacja w tym kierunku jest prawie niemożliwa. Teraz zlecamy wiele rzeczy do garażu i szopy ogrodowej - a sprytne przesuwanie jest na porządku dziennym. Moje aktualne motto? Rozpoznaj siebie! Piwnica może być luksusem - początkowo niedoceniana, później na pewno sprawdzona."

Gunnar Brand jest architektem piszącym i celowo nie ma piwnicy.

Zdjęcie: Alessandro Serafino dla DAS HAUS

Gunnar Brand (kierownik: Budowa i renowacja w DAS HAUS): Contra Keller
„Z ręką na sercu: Która piwnica nie zamienia się w śmietnik w bardzo krótkim czasie? Bo to, co raz znika na płyciznach, zwykle tylko znów wędruje w górę, a potem zwykle prosto do masywnych odpadów. Za pieniądze, które kosztuje piwnica, możemy wybudować pomieszczenie gospodarcze między domem a garażem i tym samym zaoszczędzić budżet na lepszy parkiet, ładniejszą płytkę w łazience, ładniejszą kuchnię. Bez piwnicy dyscyplinujemy się i nie gromadzimy rzeczy, które mogą nam się kiedyś przydać."

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here