Dom między tradycją a nowoczesnością nad Schliersee”,

Nie dla wszystkich, ale klient się zaangażował. W międzyczasie projektował już nowy dom z monachijskim architektem i zarządcą dzielnic Benno Bauer. Ponieważ koparki powinny zacząć się toczyć natychmiast po upływie dwóch lat. Nowy budynek spełnia trzy kryteria: przełożenie starej tradycji budowlanej na nowoczesny sposób, budowanie z materiałów, które są zdrowe do życia tam, gdzie to możliwe i przez rzemieślników z najbliższego otoczenia - oraz wykorzystanie najnowocześniejszej technologii budowlanej do zaopatrywania się w energię i ciepło.

Pomysłowy zwrot akcji

Ze szczytem skierowanym w stronę doliny poprzedni dom stał się duży i masywny. Architekt i klient szybko zorientowali się, że jeśli władze budowlane na to pozwolą, obrócilibyśmy nowy dom, zorientowalibyśmy go wzdłuż krawędzi skarpy i otworzyli na południe z widokiem na góry i jezioro. Władze od razu dostrzegły zalety: nie jest już tak rzucający się w oczy na górze, dobrze komponuje się z krajobrazem - i dał zielone światło na zakręt o 90 stopni.

Modelowa stodoła

Pierwotną formą projektu była architektura stodoły u podnóża Alp: prosta, zwarta bryła budynku, płaski spadzisty dach i pionowa drewniana okładzina. Szczególną atrakcją są podpory w kształcie litery V, które są lekko pochylone w kierunku doliny. Od razu tworzą skojarzenie ze stodołą na siano, a do nich przymocowana była balustrada. Planistce udało się zaprojektować dom, który pewnie pokazuje region, w którym się znajduje i że został wybudowany w 2017 roku. Piwnica i ściana zwrócona w stronę góry zostały wylane na miejscu z betonu. Wszystkie pozostałe ściany wykonane są z litego drewna o grubości 20 cm, bez kleju. Płyty z włókna drzewnego o grubości 20 cm izolują budynek.

Własną siłą

Ze względu na lokalizację dom musi być niemal samowystarczalny. Istnieje osobna minioczyszczalnia ścieków na ścieki, a woda użytkowa pochodzi z rurociągu miejskiego. Dom sam wytwarza prawie całe swoje ciepło i energię elektryczną. Duży piec ogrzewa otwartą przestrzeń mieszkalną, a kieszeń wodna służy do podgrzewania wody w zbiorniku buforowym. System fotowoltaiczny o mocy 9,7 kilowata zaopatruje dom w energię elektryczną, zwłaszcza woda w zbiorniku buforowym jest ogrzewana energią słoneczną przez pompę ciepła. Ponadto magazyny energii elektrycznej magazynują energię elektryczną na pochmurne dni lub dostarczają energię elektryczną do sieci publicznej. Czy ten dom mógłby z dumą jodłować?.

Dane i fakty

Nieruchomość: 1.315 metrów kwadratowych
Przestrzeń mieszkalna: 241 metrów kwadratowych
Piwnica budowlana: Beton, górne piętra: konstrukcja drewniana
Architekt: Benno Bauer, Monachium

Materiały i produkty

Wiele zawodów, które przyczyniły się do budowy domu, pochodzi z promienia poniżej 50 kilometrów. Konstrukcje drewniane: Konstrukcje drewniane Reckersdrees, Schliersee. Okna i schody: Stolarka Klingsbögl, Miesbach. Piec: firma Soutschek, Raubling. Sterowanie technologią grzewczą (energia słoneczna, pompa ciepła): Rennergy. Lampy nad stołem jadalnym: „Burt 3202” autorstwa Fabasa Luce. Stół do jadalni: stolarka Christian Hampl, Warngau - stół został zbudowany z drzewa wiśniowego, które stało na posesji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here