Budowa domu: są to koszty, które musisz ponieść ”,

Średnio ponad połowa budżetu przeznaczana jest na budowę domu i aranżację wnętrz.

Zdjęcie: DOM

Dom prefabrykowany: Jeśli planujesz i budujesz dom z prefabrykatów, szybko zauważysz: Koszty budowy domu z prefabrykatów nie są już dużo niższe niż w przypadku domu z kamienia, ponieważ producenci domów z prefabrykatów bardzo nadrobili w ciągu ostatnich dziesięciu lat zarówno jakości, jak i stopnia możliwej personalizacji. Teraz średnio płacisz 1.700 do 2.200 euro kosztów budowy za metr kwadratowy.
Solidny dom: Przy powierzchni mieszkalnej 150 m2 i działce o powierzchni 500 m2 dom jednorodzinny kosztuje średnio około 380.000 euro (bez dodatkowych kosztów budowy). Wartość orientacyjna kosztów budowy na metr kwadratowy domu litego wynosi około 1.700 do 2.500 euro. Około 1.Dom w zabudowie bliźniaczej przy takim samym wyposażeniu generuje 000 euro na metr kwadratowy kosztów budowy domu.
Dom architekta: Z 1.900 do 2.Pod względem kosztów budowy domu domy architektów są nieco droższe niż domy prefabrykowane lub domy solidne, ale dodatkowe koszty zwykle rekompensują dodatkowe koszty w fazie budowy, która jest przyjemniejsza dla budowniczego, ponieważ jest mniej stresująca.

Budowa domu solidnego trwa znacznie dłużej i jest zazwyczaj droższa niż domu prefabrykowanego. Z drugiej strony solidny dom jest bardzo trwały i pozwala na indywidualne planowanie przez architekta.

Zdjęcie: Bernd Leitner / Fotolia

Koszty budowy domu za mały dom

Ogólnie rzecz biorąc, mały dom jest tańszy niż zwykły dom - ale koszty budowy na metr kwadratowy są stosunkowo wysokie. Jednym z głównych powodów jest to, że mały dom ma znacznie mniej metrów kwadratowych niż przeciętny dom jednorodzinny: a mianowicie tylko od 17 do 50 metrów kwadratowych. Oznacza to, że potrzebujesz również mniejszej działki lub jeśli chcesz mieć domek mobilny i nie chcesz zawracać sobie głowy pozwoleniami na budowę małych domków, w ogóle nie potrzebujesz własnej działki. Ale w przypadku małego domu suma kosztów budowy domu jest podzielona przez mniej metrów kwadratowych. A jeśli chodzi o aranżację wnętrz, mały domek może oczywiście być również stylowym oszczędzaniem miejsca, w którym można zamontować wysokiej jakości meble lub zajmujące mało miejsca produkty na zamówienie. Za około 10.000 euro dostajesz maleńki zestaw do domu, który możesz sam złożyć i ustawić. Gotowe do przeprowadzki tanie małe domki mają zwykle od 35.000 i 80.000 euro za średnio 28 metrów kwadratowych - tj. od 1.250 i 2.000 euro.

Od czego zależą koszty budowy domu?

Koszty budowy domu zależą od wielu czynników i nie są identyczne dla dowolnych dwóch domów. Dlatego zawsze bardzo trudno jest podać dokładne informacje o kosztach budowy domu. Niektóre pozycje kosztów są oczywiste, takie jak działka, rodzaj domu, kształt dachu, piwnica, wielkość, wyposażenie i wyposażenie wymarzonego domu oraz jakość użytych materiałów. Inne są mniej oczywiste i budowniczowie często o nich zapominają. Dlatego zalecamy, aby z grubsza obliczyć koszty budowy domu z dużym wyprzedzeniem: Koszty budowy domu obejmują również prace wykopaliskowe, obiekty zewnętrzne i dodatkowe koszty budowy.
Koszty budowy domu również zależą w dużej mierze od regionu, w którym chcesz zbudować. Począwszy od cen nieruchomości i związanych z nimi cen dodatkowych, aż po stawki godzinowe rzemieślników, których zatrudniasz na swojej budowie. Każdy, kto jest elastyczny pod względem pracy, może zaoszczędzić dziesiątki tysięcy euro na kosztach budowy domu, po prostu zmieniając lokalizację. Konstruktorzy mogą zaoszczędzić trochę kosztów budowy domu, robiąc własne rzeczy. Im mniej możesz zrobić sam, tym droższy będzie Twój dom.

Dodatkowe koszty budowy nie są bez znaczenia

Prawidłowe obliczenie dodatkowych kosztów budowy nie jest łatwym przedsięwzięciem, również dlatego, że trzeba mieć przegląd wszystkich wydatków - w końcu około 22 procent kosztów budowy domu wpływa na dodatkowe koszty budowy. Należą do nich: wpis do księgi wieczystej, koszty notariusza, ewentualnie prowizja pośrednika, podatek od przeniesienia własności nieruchomości, wycena gruntu budowlanego, wycena nieruchomości, wszelkie prace związane z wycinką drzew, rzeczoznawca budowlany, pozwolenie na budowę , koszty zagospodarowania, wyposażenie placu budowy, różne ubezpieczenia dla Budowniczych, budowę ogrodu, ścieżek ogrodowych a także budowę tarasu, wiaty garażowej czy garażu oraz brukowanie podjazdu. Nie wspominając o kosztach ceremonii zawieszenia wiechy i przeprowadzce do nowego domu.

Teren zewnętrzny obejmuje nie tylko ogród - roboty ziemne, osłona przeciwbryzgowa na domu oraz ustawienie dróg i podjazdów również podnoszą całkowite koszty.

Zdjęcie: schulzfoto / Fotolia

Koszty finansowania

Dla większości właścicieli posiadanie własnego domu to najdroższy zakup w ich życiu. Ale jedno lub dwa euro można również zaoszczędzić na finansowaniu budowy. Jeśli dokładnie planujesz własną pracę, podczas negocjowania kredytu możesz uwzględnić tak zwany hipoteka mięśniowa. Niskie oprocentowanie kredytu i duża elastyczność w spłacie to dwa inne sposoby na obniżenie kosztów budowy domu. Jedno jest jasne: im więcej posiadasz kapitału, tym mniej pieniędzy musisz pożyczyć i tym taniej jest zbudować dom. Ale nawet ci, którzy chcą zaciągnąć wyższą pożyczkę, mogą zaoszczędzić odsetki, dokonując dokładnych porównań. Kalkulator kredytów hipotecznych LBS dostarcza dalszych informacji.
Opłaty maklerskie można odliczyć od podatku jako wydatki biznesowe, jeśli kupiłeś działkę budowlaną za pośrednictwem agencji maklerskiej. Zakup nieruchomości i budowę domu należy rozbić na dwie umowy - bo w ten sposób można zaoszczędzić na podatku od przeniesienia własności nieruchomości. Jeśli już oficjalnie wprowadziłeś się do domu, a następnie zlecasz pracę rzemieślnikom, możesz odliczyć część wynagrodzenia z faktur dla celów podatkowych i otrzymać do 1.200 euro z powrotem co roku.

Możesz być również zainteresowany

Wkład własny jako opcja oszczędności

Wykwalifikowani budowniczowie mogą wraz ze swoimi pomocnikami budowlanymi z rodziny i znajomych obniżyć koszty budowy domu własnym wkładem i tym samym zbudować coś taniej. Ale bądź ostrożny: powinieneś to robić tylko po konsultacji z profesjonalistami i tylko w sprawach, w których naprawdę ufasz sobie i swoim pomocnikom. Jako budowniczy skończysz fałszywie w budowie i zamieszkasz w koszmarnym domu zamiast w swoim wymarzonym domu. W zasadzie powinieneś wybrać proste czynności i dokładnie przemyśleć, ile czasu masz na pracę na budowie. Izolowanie rur grzewczych, malowanie, tapetowanie, układanie płytek, układanie laminatu, tynkowanie - to klasyczne prace, które budowniczowie wykonują, aby własnymi siłami obniżyć koszty budowy domu. Przebudowa poddasza, zwłaszcza jeśli nie potrzebujesz pomieszczenia od razu, a stworzenie ogrodu można przejąć jako wkład osobisty w celu obniżenia kosztów budowy domu. Ale bądź ostrożny: budowniczowie mają tendencję do przeceniania się przed rozpoczęciem budowy i mają więcej pewności siebie, niż mogą sobie poradzić później.

Dotacje na budowę domów Know-how w zakresie nieruchomości Dotacje KfW dla większego bezpieczeństwa Bausparen & Financing Dotacje KfW na życie dostosowane do wieku Bausparen & Financing Wohn-Riester: dotacje dla rodzin, par i osób samotnych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here