Remont elektryki domowej: tyle to kosztuje i trzeba na to zwracać uwagę”,

Remont instalacji elektrycznej domu jest szczególnie opłacalny, jeśli kupiłeś stary budynek. Możesz podejść do tego na dwa różne sposoby: częściowa renowacja lub pełna renowacja. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od stanu instalacji elektrycznej. Dlatego zrób spis:
 

 • Remont częściowy
  Np. jeśli potrzebujesz tylko dodatkowych gniazdek w pokoju, wystarczy częściowy remont. Ponieważ przy częściowej renowacji, na przykład, wymieniasz tylko skrzynkę bezpieczników lub wymieniasz przestarzałe włączniki światła i gniazdka. Prace mogą dotyczyć również tylko jednego pomieszczenia. Jednak w trakcie prac może się okazać, że konieczne są dalsze remonty. Warto więc zaplanować bufor budżetowy na nieoczekiwane koszty częściowego remontu.
   
 • Kompletna renowacja
  Jak sama nazwa wskazuje, po całkowitym odnowieniu instalacji elektrycznej w domu odnawiasz wszystkie elementy, w tym nowe kable, w całym domu. Nakład pracy i koszty są odpowiednio wysokie i zwykle są przeprowadzane w trakcie kompletnego remontu domu.

To, czy wystarczy przeprowadzić remont całościowy, czy też remont częściowy, zależy przede wszystkim od stanu Twojego domu.

Zdjęcie: iStock / AJ_Watt

Które specyfikacje projektowe (DIN) należy przestrzegać?

Abyś mógł bezpiecznie mieszkać w wyremontowanym domu, ważne jest, aby podczas planowania zapoznać się z obowiązującymi przepisami i w każdym przypadku ich przestrzegać. Szczególnie ważne są trzy standardy:

 • VDE DIN 0100
 • Norma DIN 18015
 • RAL-RG 678

Co to jest VDE DIN 100?

VDE DIN 0100 obejmuje planowanie, budowę i testowanie systemów niskonapięciowych. Dotyczy instalacji elektrycznych do 1 . włącznie.000 woltów napięcia AC i 1.Napięcie prądu stałego 500 woltów i powinno zapewnić ich bezpieczeństwo i prawidłowe działanie. VDE DIN 0100 dotyczy nieruchomości mieszkalnych, posesji ogrodniczych, domów prefabrykowanych, ale także przyczep kempingowych i kempingów.

Czym jest norma DIN 18015??

Remontując domową instalację elektryczną warto również zapoznać się z normą DIN 18015. Reguluje instalację elektryczną w budynkach mieszkalnych. Znajdziesz tam wszelkie informacje dotyczące minimalnego wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych jak również podstawy planowania, szczegóły dotyczące rozmieszczenia i prowadzenia kabli oraz rozmieszczenia wyposażenia. Na przykład w normie DIN 18015 można dowiedzieć się, ile gniazdek i obwodów jest dozwolonych w mieszkaniu i pokoju.

Możesz być również zainteresowany majsterkowaniem i naprawami Kable zasilające: Co oznaczają kolory Dom i technologia Klasy ochrony: Ważne, gdy w grę wchodzi prąd! Majsterkowanie i naprawa Znajdowanie linii energetycznych: jak uniknąć uszkodzeń spowodowanych wierceniem

Co to jest RAL-RG 678?

Wytyczne RAL-RG 678 uzupełniają DIN 18015. Znajdziesz w nim normy dotyczące wymagań dotyczących efektywności energetycznej i komfortu. Sprzęt elektryczny jest podzielony na różne klasy. Im więcej gwiazdek ma klasa, tym wyższy standard. Należą do nich m.in. planowanie oświetlenia w domu, rodzaje ogrzewania, sterowanie roletami oraz ochrona przeciwpożarowa i antywłamaniowa.

Instalacja natynkowa lub podtynkowa: co to jest?

Kable instalacji elektrycznej można ułożyć na trzy różne sposoby. To są:

 • Ukryte
 • Montowane na powierzchni
 • W tynku

Wszystkie trzy mają swoje wady i zalety. Instalacja podtynkowa jest idealna, jeśli nie chcesz, aby kable były widoczne. Dotyczy to przede wszystkim przestrzeni mieszkalnych, ale także miejsc pracy. Instalacja elektryczna domu jest zamontowana w rurach ochronnych lub jastrychu. Ponadto norma DIN 18015-3 stanowi, że instalacja elektryczna musi odbywać się w znormalizowanych obszarach. Ma to na celu uniknięcie przypadkowego uszkodzenia.
Układanie nawierzchni jest szczególnie odpowiednie na strychy, wilgotne pomieszczenia, garaże, piwnice i magazyny. Kable zasilające biegną przez odsłonięte kanały kablowe. Przy niewielkiej liczbie kabli często stosuje się proste rury lub mocuje się je do ściany lub listwy przypodłogowej za pomocą klipsów na gwoździe. Ten wariant jest tańszy i szybszy, ale kable są zawsze widoczne.

Podczas układania tynku linie układa się w tynku. Często używa się do tego kabla taśmowego. Jest bardziej złożona, ale kable nie są widoczne.
Koszt prac różni się w zależności od regionu. Średnia stawka godzinowa elektryka wynosi od 50 do 100 euro. Układanie płyty gipsowo-kartonowej zajmuje około pięciu godzin. Jednak są też koszty tynkarza. Są to około 40 do 50 euro za godzinę. Ten wysiłek nie jest już konieczny w przypadku instalacji natynkowej. Ponadto ta praca jest wykonywana szybciej. Należy jednak pamiętać, że rzemieślnicy nadal naliczają koszty podróży. Pozwól, że przedstawimy Ci wycenę.

Wersje podtynkowe i podtynkowe nadają się do niewidocznych kabli zasilających.

Zdjęcie: iStock / FotoDuets

W jaki sposób Twój domowy system elektryczny jest przygotowany na przyszłość??

Wiele osób budujących pierwszy raz odkrywa później, o czym zapomnieli, planując instalację elektryczną. Często brakuje gniazdek na blendery, ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe, telewizory i odbiorniki, komputery i radia, a także w niewłaściwym miejscu. Dodatkowo inteligentne urządzenia takie jak smartfony czy tablety powinny być połączone z internetem, sterowanie ogrzewaniem czy roletami oraz alarmy awaryjne. Często brakuje tutaj niezbędnych połączeń sieciowych. Niektóre pokoje są później wykorzystywane inaczej, np. gdy dzieci są poza domem.
Dlatego ważne jest, aby zaplanować swoją instalację elektryczną na przyszłość. Lepiej mieć zainstalowanych więcej gniazd, niż obecnie potrzebujesz. Możesz także poprowadzić kable sieciowe w całym domu i w każdym pomieszczeniu. W ten sposób unikniesz słabego odbioru WiFi. Ułóż wszystkie linie w kanałach. W ten sposób możesz później wciągnąć więcej kabli, jeśli ich potrzebujesz. Unikasz również konieczności ponownego podważania ściany.
Upewnij się również, że masz wystarczająco dużo połączeń wysokiego napięcia. Warto zaplanować również w wallboxie do aut elektrycznych. W dłuższej perspektywie ten rodzaj napędu powinien dominować.

Zaplanuj wystarczającą ilość gniazd w kuchni, nawet jeśli nie potrzebujesz ich wszystkich na początku.

Zdjęcie: iStock / saje

Renowacja elektryki domowej: możesz samodzielnie wykonać te zadania

Większość prac przy domowej instalacji elektrycznej wykonuje elektryk. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić sam. Obejmuje to planowanie: gdzie w domu powinny znajdować się gniazdka i włączniki światła, zależy od Ciebie. Ale lepiej zaplanować o jedno gniazdko lub przełącznik więcej niż obecnie potrzebujesz.
Możesz również samodzielnie zaplanować pozycje połączeń świetlnych. Wskazane jest utworzenie osobnego obwodu dla każdego pomieszczenia. W kuchni duże urządzenia, takie jak kuchenki lub pralki, potrzebują własnego obwodu elektrycznego. Elektryk ci tutaj pomoże.
Ale nie tylko możesz pomóc w planowaniu. Możesz również podjąć się niektórych zadań związanych z renowacją domowej instalacji elektrycznej. Dotyczy to m.in. wyważania i zamykania szczelin czy ustawiania puszek podtynkowych. Możesz również samodzielnie układać rury i przewody, ale powinieneś zlecić wykonanie pracy specjaliście. Możesz samodzielnie ustawić, przymocować i zamurować poddystrybutory i szafki licznikowe. To, czego nie wolno robić, to podłączać poszczególne gniazda, przełączniki i systemy. Może to zrobić tylko elektryk.
Czynności te stanowią około 50 do 60 procent pracy. Jeśli zrobisz to samodzielnie, znacznie obniżysz koszty remontu instalacji elektrycznej.

Tyle kosztuje remont instalacji elektrycznej

Koszt remontu instalacji elektrycznej w domu zależy od nakładu pracy. Zazwyczaj koszt wynosi od trzech do pięciu procent całkowitego remontu domu. Za mieszkanie koszt to 1.500 do 6.000 euro. Na koszty składa się kilka czynników. To zawiera:

 • Ilość gniazd, włączników i połączeń światła
 • Ilość przewodów i długość kabli
 • Poziom wyposażenia
 • materiał
 • Wielkość domu lub mieszkania

W przypadku młodszych domów koszty wynoszą od 80 do 90 euro za metr kwadratowy. W przypadku remontu cena uzależniona jest od stanu instalacji elektrycznych. Jeśli trzeba to całkowicie odnowić, kosztuje to od 40 do 70 euro za metr kwadratowy. Całkowite koszty można zmniejszyć, wykonując własną pracę. Z reguły składają się na nie 60 procent kosztów pracy i 40 procent kosztów materiałów. Jeśli sam podejmiesz się zadań przygotowawczych, istnieje duży potencjał oszczędności. Możesz zaoszczędzić do 30 procent, jeśli przejmiesz planowanie, dłutowanie, układanie pustych przewodów, ustawianie gniazd podtynkowych, wciąganie kabli i zakładanie skrzynek rozdzielczych. Elektryk przejmuje wszystkie prace przyłączeniowe, rozruch oraz testowanie i odbiór instalacji elektrycznej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here