Kupowanie domu: 3 wskazówki dotyczące większego kapitału ”,

Grafika pokazuje powody, dla których najemcy nie kupują lokalu mieszkalnego.

Zdjęcie: YOUGOV 2020, w imieniu IVD

Bariery w zakupie domu

Największym problemem dla najemców, którzy chcieliby posiadać dom lub mieszkanie, są zbyt małe rezerwy. Ponad 68 proc. brakuje kapitału niezbędnego do zakupu domu. Ponieważ solidne finansowanie zwykle wymaga od 20 do 30 procent własnych środków. W wielu miejscach ceny nieruchomości wynoszą co najmniej 400.000 euro, czasem 600 w poszukiwanych lokalizacjach.000 euro i więcej. Tylko kilku najemców posiada niezbędny kapitał na wysokim poziomie. Dofinansowanie zakupu domu jest nadal możliwe.

W przeszłości kupno domu było naprawdę tańsze?

Ceny nieruchomości wzrosły, nie ma co do tego wątpliwości. Ale dzięki historycznie korzystnym stopom procentowym dzisiejsi kredytobiorcy nie spłacają więcej miesięcznych rat spłaty niż dziesięć lat temu. W tamtych czasach ceny domów były tańsze, ale oprocentowanie wyższe. Jeśli dziś zapłacisz 18.000 euro rocznie dla pożyczki powyżej 600.000 euro, w 2009 dostałeś tylko 300 za tę samą roczną sumę.pożyczka w tysiącach euro. Jeśli chodzi o roczne wydatki, odsetki i podwyżki cen wzajemnie się równoważą. Jedyna różnica w porównaniu z poprzednim: potrzebujesz prawie dwa razy więcej kapitału, aby w ogóle uzyskać finansowanie.

Jak wygenerować więcej kapitału na zakup domu?

1. Wskazówka: zrób spadek gotówki i oblicz kwotę kredytu

Nie patrz tylko na konto gotówkowe i książeczki oszczędnościowe, kiedy upuszczasz gotówkę. Kontrakty oszczędnościowe towarzystwa budowlanego, akcje i fundusze, przedmioty wartościowe, które można sprzedać (takie jak dzieła sztuki, biżuteria lub monety), roszczenia z tytułu cesji z ubezpieczenia na życie oraz oczekiwane prezenty lub spadki mogą również zwiększyć kapitał własny. 
Aby sfinansować zakup domu, należy również znać swój bezpłatny miesięczny dochód. Aby to zrobić, zsumuj swoje miesięczne wydatki, a następnie odejmij je od dochodu. Po obliczeniu możliwego miesięcznego obciążenia możesz zastosować następującą praktyczną zasadę, aby określić możliwą kwotę pożyczki: Miesięczny bezpłatny dochód x 12: (oprocentowanie + stopa spłaty) x 100 = maksymalna kwota pożyczki.

2. Wskazówka: oszczędzaj na napiętym budżecie

Możesz zgromadzić kapitał na zakup domu tylko wtedy, gdy oszczędzasz. Tutaj również ważne jest, aby mieć oko na swoje finanse. Eksperci doradzają prowadzenie księgi budżetowej. Czynsz i ubezpieczenie są zazwyczaj stałe, więc niewiele można zmienić. Ale zmieniając swoje nawyki, możesz zaoszczędzić na małych, regularnych wydatkach, takich jak zakupy spożywcze, benzyna i posiłki poza domem. Czy to musi być droga siłownia czy lokalny klub gimnastyczny?? Czy znasz już nasze wskazówki dotyczące oszczędzania energii elektrycznej i wody?? I nie zapomnij: państwo wspiera oszczędzających w kasach mieszkaniowych Riester, pracowniczym zasiłkiem oszczędnościowym i premią za budownictwo mieszkaniowe. 

3. Wskazówka: być może możliwe jest pełne finansowanie zakupu domu?

Jeśli mimo wszystkich oszczędności i kalkulacji masz tylko 10 proc. kapitału na zakup domu, powinieneś pomyśleć o 100 proc. finansowania. Jeśli masz jeszcze mniej kapitału własnego, pełne finansowanie byłoby opcją. Do obu rodzajów finansowania potrzebny jest jednak stały dochód, np. ze statusu urzędnika lub stałego zatrudnienia w służbie publicznej. I powinieneś mieć przed sobą co najmniej 35 do 40 lat pracy. Wada: Oprocentowanie pełnego finansowania jest znacznie wyższe i trwa dłużej - w sumie jest to najdroższa opcja zakupu domu. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here