Kupno domu bez aktu małżeństwa? Powinieneś wyjaśnić te pytania!

Przed zakupem domu pojawia się kwestia finansowania. Banki wolą, gdy kupujący mają określoną wypłacalność. Na początku nie ma znaczenia, czy pary są małżeństwem, czy nie. Najlepiej, jeśli ty i twój partner zaciągniecie wspólny kredyt na nieruchomość, jeśli nie jesteś w związku małżeńskim.

Kto jest właścicielem nieruchomości??

Aby nie tylko zamieszkać w nowym domu, ale także mieć prawa do nieruchomości, musisz być wpisany do księgi wieczystej jako właściciel. Proporcje partnerów w domu mogą się różnić. Pary niebędące małżeństwem muszą zatem wcześniej uzgodnić, czy chcą, aby oboje byli właścicielami połowy, czy też udziały w nieruchomości różnią się wielkością. Jest to również ważne dla finansowania. Generalnie jednak kupując dom bez aktu małżeństwa, oboje partnerzy powinni być w księdze wieczystej – a tym samym liczyć się jako właściciele.

Co się dzieje po zerwaniu?

Po separacji opinie i interesy byłych partnerów zazwyczaj bardzo się różnią. Dlatego ważne jest, aby pary zadbały o wszystko na wszelki wypadek – nawet jeśli nie wyobrażasz sobie rozstania w momencie zakupu nieruchomości. Kto może zostać w domu?? A partner, który się wyprowadza, otrzymuje odszkodowanie? Na te pytania należy odpowiedzieć, w przeciwnym razie istnieje ryzyko licytacji podziału. Ważne, aby para niezamężna zakończyła finansowanie razem. Tylko w ten sposób oboje ponoszą odpowiedzialność za pożyczkę i nikt nie może wycofać się z romansu w przypadku separacji.

Co dzieje się z domem w przypadku śmierci?

W przypadku śmierci wspólnika następuje sukcesja prawna, chyba że postanowiono inaczej – np. w drodze umowy spadkowej. Nawet jeśli kupisz dom bez aktu małżeństwa, nieruchomość dziedziczą dzieci lub inni członkowie rodziny.

Możesz być również zainteresowany Prawo i podatki Małżeństwo, rozwód i umowa przedślubna dla właścicieli domów Prawo i podatki Umowa kupna domu: Dokładnie sprawdź treść Wiedza budowlana Finansowanie budynku: Lepiej nie popełniaj tych 5 błędów

Jak odnotowuje się zasady kupowania domu bez aktu małżeństwa??

Pary mogą zapisać wszystkie ważne przepisy w umowie partnerskiej. Daje bezpieczeństwo prawne, może być poświadczona notarialnie, a przede wszystkim zapewnia jasne warunki w zakresie własności domu i nieruchomości. W umowie spółki odnotowuje się fakty - na przykład kto wniósł ile kapitału własnego - ale także co powinno się stać w przypadku separacji.

Co się zmienia po ślubie?

Temat małżeństwa powinien być również poruszony w umowie partnerskiej. Wraz z zawarciem małżeństwa para niebędąca w związku małżeńskim staje się wspólnotą zysków: majątek nabyty razem od tej pory uważa się za zyski. Jednak struktura właścicielska nie zmienia się automatycznie w wyniku ślubu. Właścicielami pozostają tylko ci, którzy są wpisani do księgi wieczystej.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here