Remont domu: Jak efektywnie planować i oszczędzić niepotrzebne koszty ”,

Kolejność, w jakiej wykonujesz remont domu, nie jest całkowicie bez znaczenia. Dzięki renowacji chcesz rozwiązać problemy i nie stawiać nowych przeszkód na drodze. Dlatego powinieneś najpierw uzyskać przegląd aktualnego stanu swojego domu. Kolejne koszty i możliwości finansowania zależą od tego, gdzie musisz remontować, gdzie możesz samodzielnie dokonać naprawy i gdzie dodatkowa inwestycja pozwoli Ci zaoszczędzić realne pieniądze w perspektywie średnio- i długoterminowej. Dlatego warto od samego początku skonsultować się z doradcą energetycznym. Większość programów finansowania i tak wymaga takiego konsultanta, więc oszczędzasz czas i pieniądze, jeśli masz go na pokładzie i nie polegasz tylko na architektach i specjalistycznych firmach. Konsultant ds. energii nie tylko tworzy dla Ciebie harmonogram, ale także bierze na siebie żmudną robotę papierkową związaną z aplikacjami.

Lista kontrolna do remontu domu

Umawiając się na spotkanie, zawsze bierz pod uwagę sezonowe i regionalne warunki pogodowe. Zasadniczo: remontujesz z zewnątrz w. Więc zaczynasz od dachu, a potem idziesz w górę do prac wewnętrznych.

 1. Renowacja dachu: izolacja dachu, rozbudowa dachu, pokrycie dachu
 2. Remont piwnicy: ocieplenie stropu piwnicy, wymiana okien
 3. Ściana zewnętrzna: izolacja ścian zewnętrznych, malowanie zewnętrzne, okna i drzwi
 4. Instalacje elektryczne i grzewcze
 5. Prace wewnętrzne

Możesz to zrobić sam. Inżynierię systemu należy pozostawić profesjonalistom. Ci, którzy mają wprawę w pracach ręcznych, mogą sami wiele zrobić w zakresie prac izolacyjnych, podłóg i prac wewnętrznych. Przy doświadczeniu i odpowiednim sprzęcie możliwe jest również malowanie na zewnątrz. Tutaj możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Wyremontuj dach

Z tematem izolacji spotkasz się w kilku miejscach podczas remontu domu. Jest to centralny element większości renowacji, ponieważ środki oszczędzania energii w wielu projektach budowlanych są regulowane przez rozporządzenie o oszczędzaniu energii (EnEV). Ale właśnie tutaj możesz obniżyć koszty w dłuższej perspektywie i otrzymać liczne możliwości finansowania. Nic więc dziwnego, że pierwszym krokiem w renowacji domu jest izolacja dachu. Jeśli i tak pokryjesz dach, warto wykonać izolację nadkrokwiową. Jest to trochę droższe niż izolacja między krokwiami lub pod krokwiami, ale jest też o wiele bardziej skuteczne. Jeśli zdecydujesz się na tańszą opcję, izolację możesz wykonać samodzielnie. Jednak oszczędności energii średnio od pięciu do siedmiu procent są możliwe tylko przy profesjonalnym wdrożeniu. Pamiętaj, że będziesz kwalifikować się do niektórych dotacji tylko wtedy, gdy izolacji towarzyszy ekspert.

Ci, którzy potrafią wykonywać prace ręczne, mogą sami przeprowadzić pewne prace renowacyjne, takie jak izolacja dachu.

Zdjęcie: fotolia / LianeM

Jeśli chodzi o dobudowy loftów, wiele można zrobić samemu, np. okładziny lub kładzenie podłogi. Jeśli chcesz wykorzystać dach jako przestrzeń życiową, należy tutaj przestrzegać pewnych wytycznych (drogi ewakuacyjne, ochrona przeciwpożarowa). Powinieneś zatrudnić fachowców od instalacji elektrycznych i grzewczych. To samo dotyczy pokrycia dachowego. Najłatwiej tu zaoszczędzić na materiale. Glina i łupek są drogie. Tańszy jest beton, bitum czy metal.

Wyremontuj piwnicę

Możesz też sporo zaoszczędzić przy remoncie piwnicy. Ponieważ nieizolowane stropy piwniczne pozwalają na szybsze ochłodzenie się pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki skutecznej izolacji stropu piwnicy zaoszczędzisz więc sporo na kosztach ogrzewania. Planowanie budżetu na piwnicę zależy od użytego materiału i grubości warstwy izolacji. Jeśli piwnica jest podzielona na wiele małych pomieszczeń, będziesz musiał zaplanować więcej czasu na remont domu, ponieważ będziesz pracować na mniejszej powierzchni.

Odnów fasadę

Najskuteczniejszym środkiem ochrony przed ciepłem jest izolacja ścian zewnętrznych. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić 20 procent kosztów energii. Ale i tutaj ekspert musi być na pokładzie, jeśli chcesz ubiegać się o dotacje. Jeśli izolacja elewacji jest złuszczona, wewnątrz może dojść do uszkodzeń spowodowanych wilgocią. Więc jeśli nie masz z tym doświadczenia, izolację powinieneś zostawić profesjonalistom. Z drugiej strony pomalowanie elewacji jest możliwe – nawet jeśli nie każdemu udaje się pomalować ją czysto i równomiernie. Potrzebujesz również rusztowania, które możesz wypożyczyć od wyspecjalizowanych firm. Zaplanuj również naprawę sprzątania - również możliwą pracę zrób to sam. Jeśli chodzi o farby, możesz wybierać pomiędzy niedrogą farbą dyspersyjną wapienną lub plastikową, a odporną farbą silikatowo-siloksanową.

Izolacja ściany zewnętrznej to najskuteczniejsza ochrona termiczna.

Zdjęcie: fotolia / ürgen Fälchle

Instalacja grzewcza i instalacja elektryczna

Jeśli chcesz wymienić stary system grzewczy na nowoczesny kocioł kondensacyjny, są dopłaty do różnych systemów. Możesz tutaj zaoszczędzić do 30 procent kosztów energii, ale średnio między 5.000 i 10.Plan w kosztach 000 EUR. W zależności od systemu może być konieczne zainstalowanie pompy ciepła, wymiana grzejników lub zaizolowanie rur. Instalacje elektryczne kosztują około 100 euro za metr kwadratowy. Jeśli flirtujesz z inteligentnym domem, instalacja sterowania inteligentnym domem jest często nieco bardziej skomplikowana. Istnieją jednak również systemy, które możesz łatwo uruchomić samodzielnie.

Finansowanie remontu domu

Kapitał własny, pożyczony kapitał, dotacje – te trzy filary finansują remont domu. Zwykle nic nie działa bez equity. Ponieważ zazwyczaj możesz uzyskać pożyczki tylko wtedy, gdy masz kapitał własny lub zabezpieczenia, takie jak kredyty mieszkaniowe i umowy oszczędnościowe. Możesz również skorzystać z prywatnych pożyczek, które pomogą Ci zacząć. Alternatywnie możesz uzyskać tanie pożyczki w bankach kraju związkowego. Porównaj wszystkie opcje, zanim trafisz na gorszą ofertę ze względu na wygodę.

Dotacje na remont domu

Zarówno KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau), jak i BAFA (Federalny Urząd Gospodarki i Kontroli Eksportu) oferują różne dotacje na remonty domów. W szczególności wspierany jest tutaj energetyczny remont domu. Ale są też programy finansowania odpowiednich do wieku renowacji i ochrony przed włamaniem. Możesz więc skorzystać na kilka sposobów. Możesz nawet otrzymać granty dla swojego doradcy energetycznego. Zasadniczo następujące zasady dotyczą KfW i BAFA: Najpierw upewnij się, że planujesz prawidłowo. Złóż wniosek o dofinansowanie tylko wtedy, gdy wszystkie dokumenty potwierdzające są dostępne. Po zatwierdzeniu można rozpocząć prace. Finansowanie KfW i BAFA często można łączyć.

Dotacje KfW i BAFA na remonty domów

 • Efektywność energetyczna na przegródce budynku (docieplenie dachu / elewacji / stropu piwnicy, nowe okna, wentylacja)
 • Ogrzewanie olejowe i gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie pelletem, mini-CHP, kolektory słoneczne, magazyny buforowe
 • Fotowoltaika i magazynowanie
 • Porady energetyczne
 • Ochrona przed włamaniem
 • Przebudowa odpowiednia do wieku

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here