Instalowanie drzwi wejściowych: najważniejsze kroki ”,

Jeśli chcesz wstawić drzwi wejściowe, zajmie Ci to około jednego dnia. Jeśli nie masz pewności, lepiej zatrudnić profesjonalistę!

Zdjęcie: iStock/RossHelen

Pomyśl o tym przed zainstalowaniem drzwi wejściowych

Przed rozpoczęciem zmierz wysokość i szerokość starych drzwi wejściowych lub otworu ściennego na drzwi wejściowe - zawsze w co najmniej dwóch miejscach. Użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy oścież jest prosty. Przy pomiarach należy określić sposób montażu starych drzwi wejściowych i układ nowych: Drzwi można zamontować na środku ościeża lub z tyłu z otworem w ścianie, a następnie zlicować ze ścianą wewnętrzną.
Przy określaniu wysokości i szerokości drzwi wejściowych zdarza się czasem natknąć się na tzw. prześwit montażowy, czyli dodatkowy odstęp przynajmniej jednego centymetra między ościeżnicą a ścianą. To kompensuje możliwą ekspansję materiału. Odstęp montażowy może wynosić od jednego do dwóch centymetrów, w zależności od producenta i jest uwzględniony w wymiarach.

Kierunek otwierania drzwi wejściowych

Podobnie jak w przypadku wszystkich drzwi, należy również zadać sobie pytanie, czy drzwi mają być otwierane z lewej czy z prawej strony - co oznacza kierunek otwierania drzwi. Drzwi z kierunkiem otwierania „DIN right” można otworzyć prawą ręką w kierunku prawego ramienia, z „DIN left” jest dokładnie odwrotnie.

Instrukcje: Zainstaluj drzwi wejściowe krok po kroku

Oprócz zwykłych narzędzi do nowych drzwi wejściowych potrzebne będą:

  • Kołki ramowe
  • Taśmy uszczelniające
  • pianka pu
  • Plastikowe kliny
  • Idealnie, podkładki montażowe do łatwego wyrównania i tymczasowego mocowania ościeżnicy

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Krok 1: pozbądź się starych drzwi

Wyjmij skrzydło drzwi z zawiasów, odetnij ościeżnicę i wykręć wszystkie śruby mocujące ze ściany. W ten sposób zwykle dochodzi do uszkodzenia ściany lub ościeża, ponieważ pozostałości punktów mocowania starych drzwi można wyjąć ze ściany tylko młotkiem i dłutem. Wyrównaj wszelkie rysy i dziury, które powstały za pomocą głębokiego podkładu i zaprawy murarskiej i tynkarskiej, do której najlepiej dodać szybkie spoiwa dla szybszego schnięcia. 

Krok 2: Kontrola wzrokowa i malowanie nowych drzwi wejściowych

Aby skrócić czas do wyschnięcia tynku, sprawdź nowe drzwi przednie pod kątem uszkodzeń. Nowe drzwi wejściowe zawsze są zamknięte. Oprzyj drzwi o ścianę, otwórz je i sprawdź, czy nie ma zadrapań i innych uszkodzeń. Niektóre drewniane drzwi nadal muszą być pomalowane ochronną glazurą lub lakierem. Możesz dowiedzieć się od producenta, czy tak jest. Zanim to zainstalujesz, możesz sam pomalować drzwi - ale potem pozwól im całkowicie wyschnąć. Wyjmij skrzydło nowych drzwi, zamontuj zamek i okucia i rozpocznij montaż.

W przypadku drzwi drewnianych może być konieczne wcześniejsze pokrycie ich szkliwem ochronnym. Dowiedz się o tym przed zamontowaniem drzwi wejściowych!

Zdjęcie: iStock / andreygonchar

Krok 3: przygotuj ramkę

Jeśli ościeżnica nie ma jeszcze otworów na wkręty mocujące, należy je wywiercić zaczynając od 10 centymetrów od rogów, a następnie wiercić kolejne co 50 do 60 centymetrów. Może się to różnić w zależności od producenta. W zależności od producenta ościeżnica przed montażem oklejana jest taśmą uszczelniającą lub paroizolacją. Najlepiej zrobić to po wywierceniu w ścianie otworów na kołki ramy. W przeciwnym razie film ma tendencję do przeszkadzania podczas wyrównywania kadru. Folię należy przyklejać natychmiast tylko wtedy, gdy zaleca to producent.

Krok 4: zainstaluj ramę do przednich drzwi

Umieścić ościeżnicę na próbę w ościeżu i zaznaczyć położenie dolnej części ościeżnicy, czyli późniejszego progu drzwi na posadzce. Wyrównaj dokładnie ramę i przymocuj ją za pomocą drewnianych klinów lub alternatywnie za pomocą poduszek montażowych, które wywierają nacisk na ramę po napompowaniu. Teraz użyj wiertarki do muru, aby wywiercić otwory montażowe na kołki ramy w murze - przez ramę. Wywierć wszystkie otwory od strony zawiasów, dolny od strony zamka i wszystkie pod próg. W zależności od konstrukcji ściany i ościeżnicy można zastosować różne kotwy i wkręty do ościeżnic.
Nie dokręcaj jeszcze ramy, tylko wyjmij ją ponownie, przyklej taśmę uszczelniającą zgodnie z instrukcją producenta i przedmuchaj otwory. W przeciwnym razie kołki się nie utrzymają.

Krok 5: Przykręć ramę i zawieś w skrzydle drzwi

Włóż kołki ramy, ale jeszcze nie dokręcaj ramy. Najpierw po stronie zawiasów między ścianą a ościeżnicą znajdują się plastikowe kliny, które zostały tymczasowo zamocowane za pomocą drewnianych klinów lub poduszek montażowych. Oznacza to, że rama nie może się już przesuwać podczas końcowego montażu i dokręcania. Te kliny są spienione i pozostają na swoim miejscu. Zawsze dociskaj dwa kliny do siebie z obu stron. Wszelkie nadmiary znikają. Najlepiej zaznaczyć występ i osobno przyciąć klin na odpowiednią długość. Mocno przykręcić progi za pomocą śrub mocujących bezpośrednio. Zrób to samo z dolnym kołkiem ramy po stronie zamka drzwi przednich.
Zawieś skrzydło drzwi i sprawdź, czy zamyka się czysto i płynnie. Jeśli nie trzeba już nic więcej poprawiać, wywierć pozostałe otwory montażowe po stronie zamka drzwi oraz w górnej części ościeżnicy, ponownie włóż plastikowe kliny i na koniec przykręć ościeżnicę.

Krok 6: uszczelnij przednie drzwi po ich zainstalowaniu

Po zamontowaniu przednich drzwi następną rzeczą do zrobienia jest uszczelnienie połączeń: Przestrzegaj instrukcji producenta. Częstym zabiegiem jest przyklejenie nałożonej wcześniej folii paroprzepuszczalnej lub taśmy uszczelniającej do ościeża specjalnym klejem oraz wypełnienie przestrzeni między ścianą a drzwiami.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here