Sprzedaż domów dożywotnich: czy to naprawdę ma sens?

Zazwyczaj przy sprzedaży domu otrzymujesz jednorazową płatność od kupującego. Inaczej jest ze sprzedażą domu na zasadzie emerytury. Uzgadniasz z kupującym miesięczną wypłatę, którą otrzymujesz jako emeryturę, że tak powiem. Możliwe jest również otrzymanie części kwoty jednorazowo, a pozostałej w formie miesięcznej płatności przez określony czas. Wypłata renty jest ewidencjonowana w księdze wieczystej.
Płatności wypłacane są w formie renty dożywotniej lub renty czasowej. W przypadku tych ostatnich zgadzasz się na określony czas, do którego należy dokonać wszystkich płatności. W przypadku renty dożywotniej wypłata kończy się w momencie śmierci.
Wysokość miesięcznych płatności zależy od kilku czynników. Opierają się na wartości rynkowej Twojej nieruchomości, uwzględniają aktualne stopy procentowe i przewidywaną długość życia sprzedającego. Ale bądź ostrożny: wypłaty emerytury liczą się jako inne dochody. Musisz od nich płacić podatek.
 

Sprzedaż domu na podstawie emerytury z prawem pobytu

Istnieje również możliwość pozostania w domu. Aby to zrobić, musisz uzgodnić prawo pobytu z kupującym. Dotyczy to dożywotnio lub przez określony czas. Jako sprzedawca powinieneś zdecydować się na dożywotnie prawo pobytu. Możesz otrzymywać mniej pieniędzy każdego miesiąca, ale unikasz ryzyka pozostania bez domu lub płatności po wygaśnięciu prawa pobytu.

Obliczanie podstawy emerytury za sprzedaż domu

Aby wiedzieć, czy opłaca się sprzedaż domu na zasadzie renty, musisz najpierw obliczyć potencjalną rentę. Aby to zrobić, potrzebujesz wartości swojej nieruchomości, okresu renty i odsetek. Ważny jest również wiek i płeć sprzedawcy. Przewidywany okres użytkowania można określić za pomocą tabeli żywotności Federalnego Urzędu Statystycznego. Wskazuje to średnią długość życia.
 

Przykładowe obliczenie sprzedaży domu na zasadzie emerytury

Bezdzietny, samotny mężczyzna w wieku 70 lat chce sprzedać swój dom na zasadzie renty. To ma wartość 200.000 euro. Zgodnie z tablicą życia, ma przed sobą średnio 10,113 lat życia. Wartość wynajmu domu wynosi 950 euro miesięcznie. Ile renty otrzymuje miesięcznie, można zobaczyć na podstawie następującego obliczenia:
200.000 euro - (950 euro * 12 miesięcy * 10,133) = 84.483,80 euro.
Tyle dożywotniej renty otrzyma do końca życia. Miesięcznie byłyby to:
84.483,80 euro: 10,133 lat: 12 miesięcy = 694,79 euro.
Dobrze wiedzieć: Płatności renty będą często znacznie niższe od wartości rynkowej Twojej nieruchomości.

To, czy sprzedaż domu na zasadzie emerytury jest dla Ciebie opłacalna, zależy od kilku warunków.

Zdjęcie: IStock / ljubaphoto

Jak sensowna jest sprzedaż domu na zasadzie emerytury?

Pytanie brzmi, dla kogo opłaca się sprzedaż domu na zasadzie emerytury?? To zależy od kilku wymagań.
 

  • Chcesz podnieść swój wiek emerytalny i pozostać w swojej nieruchomości?
  • Chcesz przekazać prace konserwacyjne i remontowe??
  • Nie chcesz odziedziczyć swojego majątku??


Twoja obecna sytuacja też jest ważna. Jeśli nadal masz długą oczekiwaną długość życia, tj. jesteś dopiero w połowie lat 60. lub na początku 70., sprzedaż domu na zasadzie emerytury nie jest dla Ciebie opłacalna. Ogólnie można powiedzieć, że ten model jest opłacalny tylko wtedy, gdy nieruchomość jest wolna od zadłużenia i wystarczająco wartościowa. Ważne jest również, aby dom był w dobrym stanie przed sprzedażą. To czyni ją bardziej wartościową i zwiększa twoją emeryturę osobistą lub czasową.
Ponadto nie jest łatwo znaleźć nabywcę, który zgodzi się na zakup domu na zasadzie renty. Kiedy kogoś znajdziesz, ważne jest, aby dobrze negocjować wszystkie warunki. Eksperci odradzają uzgadnianie tymczasowego prawa pobytu i renty czasowej. Niebezpieczeństwo braku mieszkania na starość jest zbyt duże. Negocjuj również udział we wzroście wartości nieruchomości.
Profesjonaliści zalecają sprzedaż nieruchomości we własnej rodzinie na zasadzie emerytury. Zwykle wtedy duży zwrot nie ma znaczenia i jesteś objęty ochroną. Ale lepiej też sprawdzić klasyczne oferty wyprzedażowe. Wielu właścicielom domów opłaca się to więcej niż sprzedaż domu na zasadzie emerytury. W niektórych przypadkach możesz również wynająć swoją nieruchomość tutaj i negocjować prawo pobytu.

Sprzedaż do wynajęcia: jakie są alternatywy?

Jeśli nie jesteś w stanie sprzedać domu na zasadzie emerytury lub sprzedaży klasycznej, nadal dochodzi do częściowej sprzedaży nieruchomości. Zyskujesz elastyczność finansową i możesz zostać w swoim domu. Nadal jesteś odpowiedzialny za projekt i renowację nieruchomości.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here