Kino domowe: przygotuj ścianę jako powierzchnię projekcyjną dla projektora”,

Telewizory są obecnie prawie wielkości ekranu. Kupując, poszukaj rozdzielczości Ultra HD.

Zdjęcie: iStock / archideaphoto

Powierzchnia projekcyjna

Aby doświadczyć filmu szczególnie intensywnie, możesz wybrać ekran zamiast telewizora. Ponieważ ludzie mają zarówno aktywne, jak i pasywne pole widzenia. Ekran zwykle wypełnia więcej niż aktywne pole widzenia, które ma kąt 60 stopni w poziomie i kąt 35 stopni w pionie. Dopiero wtedy zaczyna się pasywne pole widzenia.
Trzeba też zwrócić uwagę na format powierzchni projekcyjnej. Filmy hollywoodzkie mają zwykle popularny format 16:9, co odpowiada proporcji 1,78:1. Do kina filmy często robione są w standardowym formacie 1,85:1, czyli szerszym niż 16:9. Są konwertowane do formatu 16: 9 tylko wtedy, gdy są publikowane na Blu-ray. Od czasu do czasu pojawiają się też filmy panoramiczne, które są publikowane na Blu-ray w formacie 21:9, więc ekran powinien mieć odpowiedni rozmiar.

 • Płótno roletowe

Ekrany roletowe, które możesz jeszcze znać ze szkoły, mają tę zaletę, że można je szybko chować i wysuwać. Wystarczy zamontować metalową skrzynkę na suficie. Zwróć jednak uwagę na proporcje. Formaty kwadratowe są raczej nieodpowiednie. Koszt: od 50 euro.

 • Ekran elektryczny

Ekran elektryczny, podobnie jak ekran roletowy, należy zamontować na suficie. Różnica: ma silnik, który wysuwa i chowa ekran za naciśnięciem przycisku. Drogie modele często mają opcje poprawiające obraz, takie jak napięcie liny, które utrzymuje naprężenie płótna nawet w obszarach krawędzi.

 • Ekran ramki

Ekran ramkowy jest najbliżej ekranu w kinie. Posiada ramkę wykonaną z czarnego filcu, która szczególnie dobrze łapie światło. Istnieją nawet ekrany ramkowe, które za naciśnięciem jednego przycisku dostosowują swoją ramkę do formatu filmu. Jedyna wada ekranu ramowego: po wieczorze filmowym ekranu nie da się po prostu ukryć, dlatego ekran ramowy nadaje się tylko do prawdziwych sal kinowych.

Materiał płótna

Nie należy lekceważyć odpowiedniego materiału na płótno, ponieważ ma on decydujący wpływ na kontrastowe i wierne odwzorowanie kolorów. Na przykład odpowiednie są tkaniny wzmacniające o wartości poniżej 1,5, ponieważ światło jest wtedy odbijane w sposób rozproszony.
Jeśli chcesz oglądać filmy tylko w bardzo ciemnych pomieszczeniach, najlepiej użyć matowych białych szmatek. Lepiej jednak wybrać tutaj droższe, tkane modele, ponieważ przy tanich ścierkach mogą wystąpić refleksy.  

Instrukcje krok po kroku dla własnego płótna

Jeśli chcesz, możesz pomalować ścianę farbą projekcyjną i użyć jej jako „płótna”.


Potrzebujesz tego

 • 0,7 l podkładu wystarcza na ok. 5 mkw, zastosuj 2x
 • 1,0 l farby bazowej, wystarcza na ok. 5 mkw, zastosuj 2x
 • 1,0 l uszczelniacza, wystarcza na ok. 5 mkw, zastosuj 2x
 • 1 wałek do malowania
 • Taca z farbą
 • Folia maskująca
 • Podsadzkarz
 • Papier ścierny (ziarnistość 100, 120, 160 i 180)

Wskazówka: w sklepach dostępne są również kompletne zestawy składające się z podkładu, farby bazowej, uszczelniacza i ewentualnie innych akcesoriów (np. od proFlexx).

Tak to się robi


Krok 1: przygotuj ścianę

Zanim zaczniesz, upewnij się, że powierzchnia jest gładka i czysta. W tym celu należy usunąć tapetę i wygładzić wgniecenia i pory wypełniaczem. Powinno to być cieńsze do 0 milimetrów. Następnie wygładzić szorstkie powierzchnie najpierw papierem ściernym o ziarnistości 100, następnie 120, a na końcu 160. Na koniec zetrzyj kurz ze ściany.

Usuń skrawki tapety ze ściany i upewnij się, że powierzchnia jest gładka i czysta.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Krok 2: nałóż farbę

Rozprowadź podkład i pozostaw do wyschnięcia na około cztery godziny. Następnie możesz ponownie wygładzić powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 180. Następnie usuń kurz wilgotną szmatką. Aby sprawdzić, czy nadal nie ma wgnieceń i rowków, po prostu trzymaj lampę ręczną pod kątem do powierzchni.
Do nałożenia lakieru akrylowego należy użyć szerokiego wałka malarskiego, wałki z owczej skóry i wałki piankowe nie nadają się. Wlej farbę do kuwety z farbą i weź farbę równomiernie za pomocą wałka malarskiego. Następnie farbę rozprowadzić równomiernie pod wysokim ciśnieniem - około 100 mililitrów na metr kwadratowy i całość wygładzić po skosie.

Najpierw nałóż podkład i pozostaw do wyschnięcia na około cztery godziny. Następnie nałóż lakier akrylowy szerokim wałkiem malarskim.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Krok 3: Uszczelnij warstwę

Teraz jest ponownie szlifowany ziarnem 180. Dwukrotnie nawiń uszczelkę i powierzchnia projekcyjna jest gotowa.

Na koniec dwukrotnie nawiń pieczęć.

Zdjęcie: Das Haus / Jürgen Kirchner

Odpowiednie warunki oświetleniowe

Odpowiednie warunki oświetleniowe są również niezbędne w kinie domowym. Dlatego pozostaw inne ściany i tkaniny w pomieszczeniu w ciemności i unikaj używania materiałów odblaskowych. Szczególnie odpowiednie są pokoje w piwnicy.

Promieniowiec

Wybierając projektor, zdecydowanie powinieneś upewnić się, że ma on co najmniej rozdzielczość Full HD z maksymalną rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli. To jedyny sposób, w jaki dyski Blu-ray naprawdę się wyróżniają. Jeśli chcesz być szczególnie dobrze wyposażony, powinieneś również dowiedzieć się o projektorach 4k. Modele te mają znacznie ostrzejszą rozdzielczość obrazu co najmniej 3840 x 2160 pikseli, dzięki czemu szczegóły są jeszcze lepiej odbierane. W tej chwili jednak koszty akwizycji są nadal bardzo wysokie i nie dla wszystkich. Koszt: około 7000 euro.
Warto wiedzieć: w tej chwili nie ma zbyt wielu filmów z grami w rozdzielczości 4k, ale zakłada się, że rozdzielczość 4k zastąpi w przyszłości Full HD.

Drugim kryterium jest jasność projektora. Jeśli ustawisz kino domowe w pomieszczeniu, które nie może być całkowicie zaciemnione, projektor powinien mieć znacznie wyższą jasność (od 2.000 ANSI lumenów).
Kupując projektor, zapoznaj się z maksymalną liczbą wyświetlanych kolorów i obsługiwanym zakresem kontrastu. Urządzenia premium z rozszerzoną przestrzenią kolorów lub HDR (High Dynamic Range) są do tego bardzo odpowiednie.

Dobrze wiedzieć: odległość między projektorem a powierzchnią projekcyjną zależy od modelu projektora i wielkości powierzchni projekcyjnej. Odległość tę można łatwo obliczyć online.

Przy zakupie projektora należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pamiętaj, aby wybrać model o minimalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.

Zdjęcie: iStock / Yarygin

System dźwiękowy

Producenci zazwyczaj oferują gotowe systemy dźwiękowe do własnego kina domowego. Można je szybko zainstalować i już zawierają wszystkie komponenty. Wybierając system dźwiękowy, musisz wybierać między pojęciami, takimi jak 5.1 i 7.1, ponieważ wskazują ile głośników jest objętych zakresem dostawy. Z 5.1 system dźwiękowy zawiera pięć głośników (plus subwoofer), z 7.1 siedem głośników.
 

 • 5.1 nagłośnienie

Piąty.1 system dźwiękowy składa się z dwóch głośników przednich, dwóch głośników tylnych, głośnika środkowego i subwoofera dla tonów niskich.
 

 • 7th.1 nagłośnienie

Z 7.1 nagłośnienie, zintegrowane są dwa dodatkowe głośniki, które są umieszczone zarówno po lewej, jak i po prawej stronie widza. Dźwięki są następnie odtwarzane z tych samych stron, co w kinie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here