Ogrzewanie w okresie przejściowym: 10 cennych wskazówek”,

Oszczędność kosztów ogrzewania: 10 cennych wskazówek, jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w fazie przejściowej


Oszczędzaj koszty ogrzewania © Coloures-Pic, fotolia.com

Dlaczego już teraz warto pomyśleć o przyszłej zimie

Obecny sezon grzewczy dobiega końca. Wiosna jest obecnie jeszcze w powijakach, ale już istnieją znaczne różnice temperatur między dniem a nocą: podczas gdy termometr pokazuje dodatnią temperaturę w ciągu dnia, nadal zamarza w nocy. Oznacza to, że sezon grzewczy może przedłużyć się nawet do dziewięciu miesięcy. Również w tej fazie przejściowej ważne jest oszczędzanie energii grzewczej i cięcie kosztów. Warto, abyśmy już wiosną myśleli o sezonie grzewczym nadchodzącej zimy. Wiedząc, jak: tutaj dowiesz się, jak w dziesięciu krokach przeprowadzić właściwą kontrolę ogrzewania i obniżyć koszty dzięki cennym sztuczkom we właściwym miejscu. Ponieważ w Twoim domu jest również duży potencjał oszczędności energii.

1. Ciepło tylko tam, gdzie naprawdę musi być ciepło

Jeśli system grzewczy nie jest zainstalowany w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkania lub znajduje się w rzadko używanym pomieszczeniu (na przykład w piwnicy), zaleca się dobrze zaizolować rury wodne i grzewcze, kocioł i podgrzewacz wody. Przecież salony, ale nie piwnice, powinny być ogrzewane. Przy okazji możesz samodzielnie zaizolować rury grzewcze w rozsądnej cenie.
Dodatkowe informacje: Zaizoluj rury grzewcze

2. Twórz ciepło tam, gdzie jest to potrzebne dzięki "swoboda"

Panele przed grzejnikami zapobiegają rozprzestrzenianiu się ciepła w pomieszczeniu, tworząc tzw. barierę cieplną. Długie zasłony, niewłaściwie ułożone meble i ręczniki czy suszące się na kaloryferze ubrania również zużywają do 20 procent ciepła w systemie grzewczym. Przy wystarczającym „luzie” dla grzejników, zmniejszasz dużo energii grzewczej, a tym samym odciążasz domowy budżet.
Dodatkowe informacje: Optymalna dystrybucja ciepła

3. Straty ciepła? Nie musi tak być!

Zamykanie okiennic i zasłon w nocy automatycznie zmniejsza redukcję energii cieplnej przez okna. Izolowane wnęki na grzejniki (zwykle umieszczone pod oknem) mogą być również wykorzystywane do znacznego zmniejszenia strat energii grzewczej: dzięki odpowiedniej izolacji wewnętrznej w tych miejscach można zaoszczędzić do 4% kosztów ogrzewania. W przypadku strat kolektora może być jednak konieczne zaizolowanie rur grzewczych.
Dodatkowe informacje: Prawidłowo zaizoluj drzwi i okna

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w ogrzewaniu
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrzewaniu, porównaj oferty i zaoszczędź.

4. Nieznacznie obniż temperaturę, dużo zaoszczędź

Efektywne ogrzewanie ma duży wpływ na Twój portfel. Wiele osób woli bardzo wysokie temperatury w pomieszczeniu, ale później muszą liczyć się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Jeśli obniżysz średnią temperaturę w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza, zaoszczędzisz około 6% na kosztach ogrzewania – niewielka obniżka, która się opłaca!
Dodatkowe informacje: Prawidłowe ogrzewanie i wentylacja

5. Regularnie serwisuj grzejnik

Oszczędzacy energii wiedzą, że regularne serwisowanie ogrzewania ma sens pod względem dobrej efektywności energetycznej i kosztowej. Ponieważ nawet przy nowych instalacjach grzewczych wskazane jest profesjonalne ustawienie temperatury kotła i temperatury zasilania. Jeśli system grzewczy jest w dobrym stanie, pozwala to zaoszczędzić do czterech procent kosztów energii. Konserwacja instalacji grzewczej zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji instalacji i zmniejsza podatność na awarie. Ponadto instalator powinien przeprowadzić test funkcjonalny urządzeń sterujących i zabezpieczających oraz, jeśli to konieczne, wymienić obszary zużycia.
Dodatkowe informacje: Regularnie konserwuj grzejnik

6. Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem obniża koszty

W nocy wystarczy ogrzać przestrzeń mieszkalną do temperatury pokojowej około 16 do 18 stopni Celsjusza, co pozwala po prostu zaoszczędzić do 30 procent energii grzewczej. Tę „obniżkę nocną” należy również wybrać do sterowania ogrzewaniem w ciągu dnia, w czasie wakacji lub gdy mieszkanie lub dom nie są zajęte przez dłuższy czas.
Dodatkowe informacje: Obniż moc grzewczą w nocy

7th. Wyczyść grzałkę prawidłowo

Czyszczenie grzejnika w bieżącym sezonie grzewczym również oszczędza koszty. W tym celu należy odkurzyć tył grzejnika (najlepiej działa to przy użyciu ssawki do szczelin lub miękkiej gąbki); Użyj wilgotnej szczotki do butelek lub odkurzacza parowego do otworów wentylacyjnych.

ósmy. Prawidłowa wentylacja to oszczędność energii i kosztów

Dobry klimat w pomieszczeniu jest ważny dla ogólnego dobrego samopoczucia. Przerywana wentylacja (wentylacja z przeciągiem przy całkowicie otwartych oknach) przez około pięć minut cztery razy dziennie, przyczynia się do znacznej oszczędności energii i kosztów. Dodatkowa jednostka wentylacyjna działa również po kąpieli i gotowaniu. Należy jednak pamiętać, że lepiej jest wyłączyć zawory termostatyczne na odpowiednich grzejnikach na czas przeciągu.
Dodatkowe informacje: Odpowiednio wietrzyć pomieszczenia

9. Nie pal pieniędzy

Świeże powietrze jest niezbędne do stworzenia zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Niemniej jednak zbyt długie czasy wentylacji (nawet gdy okna są tylko uchylone) skutkują nie tylko dopływem świeżego powietrza, ale także wysokimi rachunkami za ogrzewanie. W liczbach oznacza to, że okno, które jest stale uchylone, powoduje koszty energii nawet do 200 euro rocznie - a to niepotrzebne „zmarnowane” pieniądze.
Dodatkowe informacje: Wentylacja w zimnych porach roku

10. Nowoczesna technologia grzewcza jest przystępna cenowo

Nowoczesny kocioł kondensacyjny lub niskotemperaturowy zużywa około 40 procent mniej energii niż przestarzały system grzewczy. Nowy system grzewczy powinien jak najefektywniej wykorzystywać pożądane paliwo. Wybierając opcję gazu ziemnego, przyczyniasz się również do odciążenia klimatu, ponieważ kotły na gaz ziemny pracują przy mniej zanieczyszczających technologiach zużycia niż inne metody ogrzewania.
Dodatkowe informacje: Zmodernizuj ogrzewanie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here