Jastrych grzewczy: niezbędny do ogrzewania podłogowego”,

Istnieją trzy różne warianty montażu, w zależności od ułożenia lub ułożenia elementów grzejnych w jastrychu. W przypadku jastrychu podgrzewanego można stosować zarówno metalowe, jak i plastikowe rury ciepłej wody, maty grzejne lub przewody grzejne do elektrycznych systemów grzewczych.

Wersja 1: Przy tego typu konstrukcji wylewkę układa się na mokro, dzięki czemu rury grzewcze są całkowicie osadzone w wylewce. Elementy grzejne są zwykle mocowane za pomocą paneli z ćwiekami na warstwie izolacyjnej. Tani proces umożliwia uzyskanie bardzo dobrych wartości emisji ciepła.
 

Wariant 2: Węże grzejne lub elementy grzejne znajdują się w warstwie izolacyjnej. Podgrzewany jastrych jest czasami nakładany na mokro jako płynny jastrych, ale najczęściej układany jest na sucho jako panele. Taka konstrukcja umożliwia bardzo cienkie warstwy, a tym samym niską wysokość konstrukcji. Jednak dla optymalnego przekazywania ciepła do podgrzewanego jastrychu wymagane są specjalne reflektory. W przypadku tego typu konstrukcji złącza dylatacyjne są szczególnie łatwe w montażu. Układanie na sucho odbywa się zwykle z późniejszą instalacją ogrzewania podłogowego.
 

Wariant 3: W tym wariancie elementy grzejne znajdują się w osobnej warstwie wyrównującej pod jastrychem kompensującym obciążenia, który układa się na mokro. Warstwa wyrównująca musi być co najmniej o dwa centymetry grubsza niż same elementy grzejne i jest oddzielona od właściwego jastrychu specjalną warstwą oddzielającą.

W zależności od położenia elementów grzejnych istnieją trzy różne warianty montażu jastrychu podgrzewanego. 

Zdjęcie: iStock / helovi

Z jakiego materiału wykonany jest jastrych podgrzewany?

Jastrych grzewczy może składać się z jastrychu cementowego lub jastrychu anhydrytowego, takiego jak jastrych anhydrytowy. Jastrych cementowy to w zasadzie płynny, drobnoziarnisty beton i absolutnie odporny na wilgoć. Jednak potrzeba mu nawet miesiąca, aby był stanowczy i zwykle odporny. Jastrych anhydrytowy o czasie schnięcia wynoszącym dobre dziesięć dni jest znacznie szybszy i nie opóźnia tak długo budowy. Ponadto znacznie lepiej magazynuje ciepło. Jednak jastrychy gipsopodobne przyciągają wodę, a następnie pęcznieją - dlatego nie nadają się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienki. Ponieważ podgrzewane jastrychy nagrzewają się, oprócz krawędziowych pasów izolacyjnych wymagane są również szczeliny dylatacyjne, w zależności od wielkości pomieszczenia i sposobu układania elementów grzewczych, które powinny być kontynuowane również w posadzce powyżej. Jednak złącza nie powinny leżeć bezpośrednio nad elementem obwodu grzewczego ani nawet przechodzić przez niego.
Ważny: Generalnie należy zaplanować dylatacje przy przejściach do innych pomieszczeń.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Wiedza o budowie jastrychu: Podnośnik do wszelkich prac pod podłogami Energia i klimat Ogrzewanie podłogowe: Zalety, wady i instalacja Planowanie budowy Układanie jastrychu: Sposób postępowania

Zalety i wady jastrychu podgrzewanego

Łatwy do układania i wyjątkowo wytrzymały: dobrze ułożony wylewka grzewcza pomaga w wydajnym i równomiernym ogrzewaniu. Masa jastrychu powoduje jednak opóźnienie w nagrzewaniu i podczas układania należy zachować ostrożność ze względu na wbudowane elementy grzejne. Dlatego układanie trwa dłużej niż zwykłe jastrychy i wiąże się z odpowiednio wyższymi kosztami. Dodatkowo wylewka grzewcza musi pasować do zainstalowanego ogrzewania podłogowego, a warstwa izolacyjna musi być na tyle elastyczna, aby wytrzymała ciepło ogrzewania podłogowego. Jeśli pomieszczenie wymaga szybkiego ogrzania, podgrzewane jastrychy lub ogrzewanie podłogowe nie są z reguły odpowiednie.

Jakich kosztów można się spodziewać po jastrychu podgrzewanym?

Kosztów nie można nazwać zbiorczo i zawsze zależą one od wymaganej nośności, a tym samym wysokości konstrukcji. W normalnych budynkach mieszkalnych można spodziewać się grubości dobrych pięciu centymetrów. Ogólnie rzecz biorąc, podgrzewany jastrych powoduje koszty, które są o około 20 do 30 procent wyższe niż normalny jastrych. W przypadku pływającego jastrychu cementowego koszty wynoszą od 15 do 20 euro, w przypadku jastrychu anhydrytowego od 15 do 25 euro za metr kwadratowy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here