Oblicz grzejniki: żeby nie siedzieć na mrozie ”,

Jeśli grzejniki zostaną błędnie obliczone, jako właściciel domu i mieszkaniec poniesiesz konsekwencje - fizyczne, ale także finansowe: 

 • Za małe lub za mało grzejników = Twój dom jest zimny, mimo że ogrzewanie jest w 100%.
 • Za duży lub za dużo grzejników = Twój dom jest przegrzany, marnując zasoby i pieniądze.

Wiele małych grzejników zamiast kilku dużych grzejników lub jeden duży zamiast dwóch małych grzejników - wybór rodzaju grzejnika nie ma większego znaczenia finansowego niż mogłoby się wydawać. Ponadto rozmiar fizyczny – czyli długość, szerokość i wysokość grzejnika – mówi mniej niż kiedykolwiek o jego wydajności. Na początku zależy tylko od tego, czy dobierzecie odpowiedni grzejnik do swojego systemu grzewczego w odpowiedniej wielkości do pomieszczenia – czyli optymalnie określicie tzw. obciążenie grzewcze. A potem poszukaj odpowiedniego finansowo modelu od różnych dostawców i ustaw ogrzewanie poprawnie.

Oblicz grzejniki: od czego zależy obciążenie grzewcze?

Temat obliczania grzejników pojawia się nie tylko w przypadku nowych budynków, ale także przy wymianie starych kotłów lub przy wymianie grzejników. Obciążenie grzewcze, czyli ilość ciepła potrzebna do utrzymania komfortowego ciepła w domu przez cały czas, zależy od tego, ile lat i jaki jest Twój dom, czy Twój stary budynek został wyremontowany i jak dobra jest izolacja termiczna. Oznacza to, że normę DIN EN 12831 z tytułem „Instalacje grzewcze w budynkach, metoda obliczania obciążenia grzewczego” łatwiej zastosować do nowo wybudowanego domu niskoenergetycznego niż do starego, nieocieplonego budynku z dawnych czasów. 
Ponieważ przy obliczaniu obciążenia grzewczego, które należy określić w watach zgodnie z tą normą DIN, eksperci muszą wziąć pod uwagę następujące punkty:

 • stała temperatura pokojowa 20°C przy temperaturze zewnętrznej minus 10°C
 • stała temperatura pokojowa w łazience 24°C przy temperaturze zewnętrznej minus 10°C. 
 • Nawet w przypadku utraty ciepła - na przykład z powodu wentylacji lub mostków termicznych - musi być możliwe utrzymanie temperatury lub szybkie jej ponowne osiągnięcie
 • Instalacja grzewcza pracuje w zakresie niskich temperatur - tzn. temperatura zasilania 70 °C, temperatura powrotu 55 °C (zgodnie z rozporządzeniem o izolacji termicznej). Jeśli temperatura zasilania ogrzewania jest utrzymywana na niskim poziomie, sam grzejnik musi dać z siebie wszystko - w sensie: im więcej watów ma do wykonania. W tej chwili nadal powszechne są temperatury przepływu 75, 70 i 55 ° C.

Jeśli już sam wytwarzasz wystarczającą ilość ciepła, czyli jesteś bardziej rozgrzanym typem osoby, porozmawiaj z ekspertem o ogólnym obniżeniu temperatury w pomieszczeniu lub grzejnikach niskotemperaturowych. Niektórzy wolą ogólną temperaturę pokojową 18°C ​​i radzą sobie z 20°C w łazience. Nie musi to jednak oznaczać, że możesz ogólnie zmniejszyć obciążenie grzewcze, zainstalować mniejsze grzejniki lub zaoszczędzić duże pieniądze. Przeciwnie. Niedogrzany lub niewłaściwie ogrzewany dom ma swoje własne problemy, takie jak pleśń.

Jeśli grzejniki są poprawnie obliczone, nie będziesz miał problemów z dobrym zaopatrzeniem w ciepło podczas ustawiania termostatu grzejnikowego.

Zdjęcie: iStock / Devenorr

Jak obliczany jest grzejnik??

Zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczenia można z grubsza obliczyć na podstawie następujących liczb:  
 

 • 120 do 150 watów na metr kwadratowy w starym budynku, który nie został wyremontowany
 • 60 do 100 watów na metr kwadratowy w odnowionym starym budynku (zależy to od jakości izolacji)
 • 40 do 60 watów na metr kwadratowy dla nowego budynku, rozporządzenie w sprawie izolacji termicznej z 1995 r
 • 30 do 50 watów na metr kwadratowy dla nowego budynku zgodnie z aktualnym rozporządzeniem o oszczędzaniu energii
 • plus 10 procent na łazienkę
 • minus 20 procent za pokoje ze spadzistym dachem 

Wynikiem tego jest następująca przykładowa kalkulacja dla jadalni o powierzchni 25 metrów kwadratowych, która ma system grzewczy z temperaturą zasilania 75°C i temperaturą powrotu 65°C:
25 metrów kwadratowych X 50 watów / metr kwadratowy = 1250 watów

Renowacja Obliczanie obciążenia grzewczego: tyle ciepła potrzebuje Twój dom Obliczenie obciążenia grzewczego określa wymaganą moc systemu grzewczego. Wyjaśniamy tutaj, o co w tym wszystkim chodzi i do czego jest to potrzebne.

Potrzebujesz więc grzejnika w jadalni o mocy 1250 watów. Lub kilka mniejszych grzejników, które razem osiągają ten wynik. W internecie znajdziesz proste w obsłudze kalkulatory, za pomocą których możesz obliczyć grzejniki i tym samym z grubsza określić moc grzewczą. Jednak te komputery nie zastępują pracy specjalistów od ogrzewania. Upewnij się również, że zainstalowane grzejniki są zgodne z normą DIN 4707 i są odpowiednie dla Twojego typu ogrzewania. 
Mieć grzałkę o temperaturze zasilania 70 ° C i temperaturze powrotu 55 ° C? Następnie weź wynik pierwszego obliczenia, tj. 1250 watów X 1,24 = 1550 watów. Twój grzejnik potrzebuje co najmniej tyle mocy. 
W przypadku grzejnika o temperaturze zasilania 55°C i temperaturze powrotu 45°C należy obliczyć wymaganą moc grzewczą grzejników w następujący sposób: 1250 watów X 1,94 = 2425 watów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here