Malowanie grzejników: Z tymi wskazówkami 's się udaje ”,

Przed przystąpieniem do malowania grzejnika należy pokryć dookoła ścianę i podłogę folią. Nie zapomnij pokryć taśmą maskującą wszystkich części grzejnika, które nie powinny być pomalowane - np. zaworów.

Zanim zaczniesz malować grzejnik, musisz zamaskować miejsce pracy. Nie zapomnij również o zaworach grzejnikowych i złączkach rurowych.

Zdjęcie: ADLER-Werk Lackfabrik

Malowanie grzejników Krok 2: Obróbka wstępna

Grzejnik najlepiej malować poza sezonem grzewczym. Bo musi być zupełnie zimno, żeby farba nie wyschła zbyt szybko i później miała nieregularną powierzchnię. Jeśli projekt nie może czekać do końca sezonu grzewczego, najlepiej wyłączyć ogrzewanie na dwa dni, przynajmniej jeden dzień przed rozpoczęciem malowania. Po ostygnięciu należy wyczyścić chłodnicę. Potraktuj odtłuszczaczem i bawełnianą szmatką. Również ważne: zeszlifuj wszelkie powierzchowne rdzę i łuszczącą się lub tworzącą pęcherze farbę. Następnie wyrównaj przejścia między obszarami otartymi i nieotartymi. Do tego wszystkiego możesz użyć papieru ściernego o ziarnistości 150, włókniny ściernej lub szlifierki. Następnie usuń pył szlifierski - to jedyny sposób, w jaki farba utrzyma się później.

Ważne przed malowaniem grzejnika: piaskowanie usuwa luźny lakier i rdzę. Możesz również przeszlifować przewody zasilające, jeśli nadają się do zamalowania.

Zdjęcie: ADLER-Werk Lackfabrik

Malowanie grzejników Krok 3: gruntowanie

W zależności od używanej farby może być konieczne wcześniejsze zagruntowanie grzejnika. Na przykład odpowiedni jest podkład chroniący przed rdzą, który nakłada się tylko na wymagane obszary i musi schnąć przez około 12 godzin.

Malowanie grzejników Krok 4: malowanie

Przede wszystkim należy pomalować grzejnik tam, gdzie trudno się dostać. Na przykład obszary, które są ciasno ułożone z niewielką przestrzenią między nimi. W przeciwnym razie zacznij od jednej strony i szczotkuj żebro po żebrze z drugiej strony. Zawsze pracuj od góry do dołu dla każdego żebra. Dzięki takiemu podejściu wynik będzie regularny.
Wskazówka: Nałóż lakier na grzałkę tak cienko, jak to możliwe. Ponieważ im grubsza warstwa, tym gorszy transfer ciepła później.

Malując grzejnik zawsze pracuj z jednej strony na drugą i nie zapomnij o drugiej warstwie.

Zdjęcie: ADLER-Werk Lackfabrik

Malowanie grzejników Krok 5: Powłoka nawierzchniowa

Aby wszystko stało się jednolite, a efekt malowania zadowalający, należy pomalować grzejnik po raz drugi. Dzięki temu farba jest bardziej odporna i trwa dłużej. Ale najpierw musisz wysuszyć pierwszą warstwę. Sprawdź instrukcje producenta dla swojej farby, aby zobaczyć, jak długo to potrwa. Następnie należy lekko przeszlifować i odkurzyć pierwszą warstwę papierem ściernym o ziarnistości 500. Grzejnik jest teraz gotowy na drugą zmianę. Jeśli to również zostanie zastosowane, musisz ponownie pozwolić, aby wszystko dobrze wyschło. Dopiero wtedy można zdjąć osłony i paski samoprzylepne i w razie potrzeby ponownie włączyć grzejnik.
Nic nie uratuje malowanie? Przeczytaj tutaj, jak wymienić grzejnik. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here