Wymiana grzejników: tak to działa bez specjalisty ”,

Jest więc kilka powodów, dla których warto wymienić stare grzejniki. Oprócz oczywistych czynników wyzwalających, takich jak rdza i wycieki, stare grzejniki wymagają również znacznie więcej energii niż nowsze modele, a zatem mają silny wpływ na środowisko. Zabierają do dwóch trzecich więcej wody grzewczej niż nowoczesne grzejniki. W związku z tym do podgrzania masy wody grzewczej potrzebna jest duża ilość energii. W trakcie remontu domu, instalacja nowego systemu grzewczego, w tym grzejników, jest więc powszechna. Dzięki energicznej renowacji domu możesz doprowadzić grzejniki do stanu techniki. Jeśli dom jest dobrze ocieplony lub zostaną zainstalowane nowe okna, wynik obliczenia obciążenia grzewczego ulegnie zmniejszeniu. W efekcie stare grzejniki nie pasują już po remoncie i w takim przypadku należy je wymienić na obecne modele, które zapewniają niskie straty ciepła i energii w pomieszczeniu.

Oczywiście ten grzejnik miał swój dzień! Rdza i brud to tylko dwa powody, które przemawiają za wymianą chłodnicy.

Zdjęcie: iStock / SimCh

Przy okazji: Oprócz dużego wyboru nowoczesnych konstrukcji na rynku, nowe grzejniki charakteryzują się cichą pracą. Wymiana grzejników jest więc opłacalna pod wieloma względami.

Wymiana grzejników: Wybierz odpowiednie modele grzejników

Przed wymianą starego grzejnika należy zastanowić się nad projektem nowego grzejnika i wymaganą mocą energetyczną w domu lub mieszkaniu. Czy to grzejniki płytowe, czy sekcyjne: wybór modelu grzejnika to kwestia gustu, ale moc grzewcza odgrywa ważną rolę. Użyj swojego starego grzejnika jako przewodnika i spójrz na dokumenty dotyczące budowy domu lub ostatniej wymiany grzejnika.
Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, najlepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm: Aby określić moc grzewczą, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak standard konstrukcyjny, wielkość pomieszczenia i przeznaczenie. Prawidłowa moc grzewcza ma kluczowe znaczenie dla energooszczędnego funkcjonowania systemu grzewczego - błędna ocena prowadzi do zawyżonych kosztów ogrzewania. Dzięki odpowiedniej mocy grzewczej możesz również poprawić klimat w pomieszczeniu.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj: Renowacja grzejników: Dzięki tym wskazówkom odniesiesz sukces 's Porady domowe Jak czyścić grzejniki: Tak to działa? 7 systemów na pierwszy rzut oka

Będziesz potrzebować tych narzędzi i materiałów do wymiany grzejnika

Jeśli chcesz wymienić grzejnik, będziesz potrzebować następujących materiałów i narzędzi:
 

 • Nowy grzejnik
 • Termostat grzejnikowy
 • Klucz odpowietrzający
 • Zawór przyłączeniowy
 • Przyłącze śrubowe grzejnika
 • konopie
 • Pasta uszczelniająca
 • Wsporniki montażowe
 • Szczypce do pomp wodnych
 • Śrubokręt
 • Wiertarka udarowa, kołki i śruby
 • Poziom duchowy
 • Reguła składania
 • ołówek
 • Pojemnik zbiorczy
 • Szmata

Wymiana grzejnika: Z tymi instrukcjami to działa

Jeśli chcesz wymienić grzejnik w pomieszczeniu, doświadczeni rzemieślnicy bardzo łatwo to zrobią dzięki naszym instrukcjom. Najpierw należy zdemontować stary grzejnik, a następnie wymienić go na nowy.
 

Krok 1: zdemontuj stary grzejnik

Przed przystąpieniem do pracy i wymianą grzejnika należy zatrzymać pracę instalacji grzewczej i wyłączyć pompę obiegową. Dodatkowo zakręć dopływ wody na grzałce. Warto wiedzieć: w niektórych grzejnikach znajdziesz zawór odcinający, który wyłączasz bezpośrednio na grzejniku. Następnie można spuścić wodę w instalacji grzewczej: Poziom wody w instalacji grzewczej powinien znajdować się poniżej poziomu starego grzejnika.
Po spuszczeniu wody za pomocą szczypiec do pompy wodnej poluzować połączenia śrubowe zasilania i powrotu grzejnika. Należy pamiętać, że w starym grzejniku jest brudna woda grzewcza. Z tego powodu przy zdejmowaniu połączeń śrubowych na zasilaniu i powrocie należy zawsze mieć przygotowane pojemniki i szmaty, dzięki którym można złapać wodę w sytuacji awaryjnej. Uwaga: resztki wody mogą wyciekać nawet podczas transportu zużytego grzejnika!
Zdejmij stary grzejnik z przyłączy i wyjmij go z gniazda. Jeśli grzejnik jest mocno przytwierdzony do ściany lub wsporników montażowych, najpierw wykręć śruby.
Warto wiedzieć: stare grzejniki należą do kategorii złomu, więc należą do złomowiska. Jednak w celu prawidłowej utylizacji muszą one być całkowicie puste i czyste po wymianie.

Zutylizuj stare grzejniki w odpowiedni sposób

Stare grzejniki należą do kategorii złomu, więc należą do złomowiska. Jednak w celu prawidłowej utylizacji muszą one być całkowicie puste i czyste po wymianie.

Krok 2: wymień grzejnik

Jeśli nowy grzejnik nie pasuje do istniejących uchwytów montażowych, jesteś zmuszony zaopatrzyć się w nowe uchwyty: W tym celu odklej stare oprawy od ściany i za pomocą ołówka określ położenie nowych. Użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy wsporniki montażowe są ustawione w pionie. Wskazówka: grzejnik należy montować w taki sposób, aby nad parapetem i pod podłogą było dziesięć centymetrów przestrzeni. Za pomocą wiertarki udarowej wywierć otwory. Dla przypomnienia pomyśl o liniach energetycznych i wodociągowych, które mogą przebiegać w pobliżu odwiertów. Następnie wciśnij kołki w otwory i zamontuj konsole.
W kolejnym kroku nowy grzejnik jest zaczepiany w uchwytach montażowych. Aby być po bezpiecznej stronie, ponownie chwyć poziomicę i sprawdź, czy grzejnik jest prosty. Podłącz grzejnik z zasilaniem i powrotem: Przy wymianie grzejnika wiążesz konopie wraz z pastą uszczelniającą wokół gwintu. Jeśli połączenia nie pasują, możesz zoptymalizować odległości za pomocą połączeń S. Tutaj też najlepiej owinąć konopie wokół nici i nałożyć pastę uszczelniającą.
Następnie wkręć zawór termostatyczny i zamontuj głowicę termostatyczną. Następnie możesz ponownie napełnić grzejnik wodą. Tymczasem powinieneś odpowietrzyć grzejnik. Nie zamykaj ponownie śruby odpowietrzającej, dopóki woda nie wypłynie. Należy również sprawdzić, czy połączenia na nowym grzejniku są szczelne. Następnie włącz pompę cyrkulacyjną, a następnie system grzewczy. kompletny! Udało Ci się pomyślnie ukończyć projekt "Wymień grzejnik".

Po zawieszeniu nowego grzejnika w uchwytach mocujących i podłączeniu go do zasilania i powrotu można przymocować termostat. 

Zdjęcie: iStock / Andrey Popov

Ile kosztuje wymiana starych grzejników?

Jeśli chcesz wymienić grzejniki, możesz przeliczyć około 500 euro każdy. Ceny różnią się znacznie w zależności od wybranego materiału: Sklep z narzędziami oferuje proste grzejniki płytowe z lakierowanej blachy stalowej o standardowych wymiarach za mniej niż 100 euro każdy. Każdy, kto ma życzenia optyczne lub potrzebuje grzejników o specjalnych wymiarach, musi liczyć się z wyższymi cenami. Jeśli zmienisz grzejnik, to 450 na 1.000 euro za sztukę należną. Designerskie modele od wyspecjalizowanych sprzedawców kosztują więcej, unikatowe przedmioty mogą kosztować nawet czterocyfrowe kwoty.
Jeśli nie jesteś doświadczonym majsterkowiczem, profesjonalny montaż powinieneś powierzyć profesjonalistom - przydaje się to również w przypadku wymiany kilku grzejników. W takim przypadku możesz skorzystać z roszczenia gwarancyjnego specjalistycznej firmy. Należy obliczyć około 50 do 150 euro na grzejnik za demontaż i montaż. To, jak wysokie okazują się ostatecznie koszty prac, zależy od warunków na budowie, czy rodzaju i lokalizacji przyłączy w domu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here