Nisza grzejnikowa

Dobrze przemyślane - energetycznie wątpliwe

Grzejnik we wnęce w starym budynku

W starszych budynkach grzejniki są nadal często umieszczane w niszach grzejnikowych pod oknami. Pomysł za nim jest prosty: grzejnik chowa się pod parapetem i dlatego jest na uboczu. Jednak nisze są już wątpliwe, jeśli chodzi o efekt ogrzewania.

Ponieważ grzejniki nie nagrzewają się wyłącznie ciepłem, które promieniują. Ciepłe powietrze unosi się również z grzejnika, dzięki czemu następuje cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, a powietrze w pomieszczeniu nagrzewa się szybciej. Jeśli grzejnik jest umieszczony we wnęce, cyrkulacja powietrza jest już wytłumiona. Oznacza to, że do ogrzania pomieszczenia potrzeba więcej energii.

Cieńsza ściana prowadzi do utraty energii

Z punktu widzenia izolacji termicznej nisze grzejnikowe to prawdziwy grzech budowlany. Ponieważ aby stworzyć dla nich miejsce, ściana zewnętrzna w rejonie wnęki jest znacznie cieńsza. Zatem materiał użyty na ścianę - na przykład cegła - ma taką samą przewodność cieplną, ale ciepło we wnęce odpływa szybciej ze względu na cieńszy materiał budowlany. Szczególnie dobrze widoczne są nisze grzejników pod oknami, jasno świecące prostokąty na zapisach termograficznych starych budynków.

Nisze grzejnikowe to grzechy budowlane

Bezpiecznie usuń mostek termiczny

Mostek termiczny we wnęce grzejnika można zredukować w zasadzie na dwa sposoby:

  • 1. W przypadku zastosowania izolacji zewnętrznej na budynku, wnęka grzejnika jest jednocześnie zakryta. Zmniejsza się efekt mostka termicznego.
  • 2. Jeśli mostek termiczny ma być nie tylko zmniejszony, ale także usunięty, nie ma nic, aby nie przesunąć grzejnika trochę do przodu. Nieużywaną wówczas niszę wypełnia się materiałem izolacyjnym i tynkuje. Grzejnik staje wtedy przed ścianą, gdzie i tak może lepiej ogrzewać.

Nawet jeśli elewacja jest ocieplona izolacją zewnętrzną, warto skorzystać z drugiej opcji. Bo to jedyny sposób na faktyczne zamknięcie mostka termicznego.

Wskazówka: O tym jak zaizolować wnękę grzewczą przeczytasz w poradniku jak prawidłowo zaizolować wnęki grzejnikowe

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here