Prawidłowo zaizoluj nisze grzejników ”,

Prawidłowa izolacja nisz grzejnikowych: na to należy zwrócić uwagę

W przypadku modernizacji przegród zewnętrznych w ramach renowacji starego budynku ważnym celem jest modernizacja energetyczna ścian zewnętrznych. Generalnie zbyt cienkie ściany w starych budynkach są często dodatkowo osłabiane przez wcześniej powszechne wnęki na grzejniki. Aby uniknąć tam mostków termicznych, zaleca się profesjonalną izolację wewnętrzną wnęk.

Grzejnik w niszy © Gudellaphoto, fotolia.com

Nisze grzejnikowe – problem nie tylko w starych budynkach

W przeszłości, aby usunąć grzejniki z drogi, często budowano nisze pod parapetami ścian zewnętrznych, w których elementy znikają prawie niewidocznie. To, co wydawało się dobrym pomysłem na efekt przestrzenny, ma negatywny wpływ na efektywność energetyczną ogrzewania. Na osłabionej ścianie znajduje się mostek termiczny, moc grzejników jest zmniejszona przez ograniczenie w górę. W ramach modernizacji nisze te są zatem dzisiaj następnie izolowane.

Grzejniki we wnęce w starym budynku do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Skuteczne środki izolacyjne

Mostek termiczny, jaki reprezentuje nisza grzejnika, jest redukowany poprzez dodanie zewnętrznej izolacji ścian, na przykład w postaci izolacji ETICS. Samo ocieplenie niszy jest jeszcze skuteczniejsze. Są na to różne możliwości:

  • Jeśli istniejący grzejnik ma pozostać na swoim miejscu, niszę można wyłożyć wysokiej jakości materiałem izolacyjnym. Ważne jest nie tylko bezpośrednie docieplenie ściany zewnętrznej, ale również ościeży bocznych i zakończenia parapetu. Odpowiednie są termoizolacyjne materiały kompozytowe, w przypadku braku możliwości wyjęcia grzejnika odpowiednie są elastyczne pianki z PUR lub polietylenu.
Wskazówka: Wbudowany materiał izolacyjny powinien mieć jak najmniejszą przewodność cieplną i mieć co najmniej 3 cm grubości.
  • Idealnym rozwiązaniem jest wypełnienie całej wnęki izolacją, a następnie ustawienie grzejnika przed ścianą. Stosowane są sztywne materiały izolacyjne, ponieważ w tym przypadku nie jest wymagana podkonstrukcja. Wnęka jest całkowicie i szczelnie wypełniona materiałem termoizolacyjnym, izolacja powinna sięgać do przedniej krawędzi ściany. Cała ściana jest następnie ponownie otynkowana w ramach remontu wnętrza. Alternatywnie wnękę grzejnika wraz z izolacją można pokryć płytą styropianową. Zaleta tego wariantu: lekkie grzejniki płytowe można do nich przymocować za pomocą konsoli.
Wskazówka: W przypadku zastosowania piankowych materiałów izolacyjnych do grubości 3 cm nie jest wymagana paroizolacja. W przypadku grubszych warstw należy zainstalować paroizolację otwartą na dyfuzję między materiałem izolacyjnym a zamknięciem od strony pomieszczenia.

Jeśli do izolacji chcesz użyć włókna mineralnego lub ekologicznego materiału izolacyjnego, takiego jak len lub konopie, wymagana jest podkonstrukcja. Warstwa izolacji jest następnie zamykana płytą gipsowo-kartonową, którą z kolei można otynkować. Istnieje również możliwość zaizolowania wnęk grzejnikowych poprzez wyłożenie ich gazobetonem lub cegłami porowatymi. Jednak efekt izolacji termicznej wynosi wtedy tylko 50% w porównaniu do wbudowanej warstwy izolacyjnej o tej samej grubości warstwy.

Nisze grzejnikowe to grzechy budowlane

Grzejnik w niszy

Jeżeli grzejnik ma pozostać we wnęce, konwekcję, którą pogarszają górne i boczne obrzeża, można poprawić klinem ze styropianu lub sztywnej pianki. W żadnym wypadku grzejnik nie może być obudowany lub zabudowany, ponieważ obniżyłoby to moc grzewczą. Szczególnie, gdy grzejniki znajdują się we wnękach, przestrzeń przed nimi musi pozostać wolna i nie może być zasłaniana przez sofy, szafki lub komody.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here