Oszczędzaj koszty ogrzewania”,

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie – 20 najlepszych wskazówek

Obniżenie kosztów energii © digitalpress, fotolia.com

Wystarczy kilka wskazówek, aby każdy mógł łatwo obniżyć koszty ogrzewania. W ten sposób nie trzeba rezygnować z komfortu. Sprytne sterowanie ogrzewaniem i przemyślana wentylacja często prowadzą do początkowej redukcji kosztów ogrzewania bez konieczności rezygnacji z komfortu. Zebraliśmy 20 dobrych wskazówek, jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Wskazówka: Na naszej stronie partnerskiej heizsparer znajdziesz o wiele więcej wskazówek, jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.de opublikowany

20 wskazówek dotyczących oszczędzania kosztów ogrzewania

1. Właściwa temperatura grzania – i jak ją kontrolować

Około jedna czwarta zużytej energii jest zużywana co roku na ogrzewanie. Dlatego ważne jest, aby poszczególne pomieszczenia były odpowiednio ogrzewane.

W różnych pomieszczeniach w domu lub w mieszkaniu panują różne temperatury, które są idealne dla danego pomieszczenia. Temperatura pokojowa w pomieszczeniach mieszkalnych chciała wynosić około 20 stopni. W tym celu musisz ustawić termostat na poziom trzeci. W łazience temperatura może wynosić nawet około 23 stopnie. W tym celu przycisk ogrzewania musi znajdować się na poziomie od 3 do 4. W pokoju dziecięcym również mogą być przyjemne 22 stopnie.

Optymalne temperatury to komfortowe temperatury

W sypialni natomiast przyjemnie jest chłodno od 15 do 16 stopni, podobnie jak w kuchni. Tutaj wystarczy ustawienie na poziomie 2. W nieużywanych pomieszczeniach lub korytarzach termostat można ustawić nawet tylko na 1. Z reguły każdy stopień mniej pozwala zaoszczędzić około 6% na kosztach ogrzewania.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w ogrzewaniu
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrzewaniu, porównaj oferty i zaoszczędź.

2. Nie za chłodno - nie za ciepło

Jeśli nie nagrzewasz się wystarczająco, by oszczędzać, wyrządzasz sobie krzywdę. Jeśli temperatura spadnie poniżej dwunastu stopni, ponowne nagrzanie pomieszczeń trwa zbyt długo. Ponadto pomieszczenia, które nigdy nie są odpowiednio ogrzewane i są stale zbyt zimne, mogą zostać zaatakowane przez pleśń. Wilgoć kondensuje na zimnych ścianach. Dlatego ważne jest, aby temperatura wynosiła co najmniej 15 stopni.

W pokojach nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno

Zbyt duże ogrzewanie też szkodzi idei oszczędności. Jeśli pomieszczenia są stale zbyt mocno nagrzewane, wilgotność w tych pomieszczeniach również spada. Zwiększa to ryzyko chorób układu oddechowego i przeziębień.

3. Zamknij drzwi do słabo ogrzewanych pomieszczeń

Drzwi do pomieszczeń, które nie są bardzo ogrzewane, nie powinny być otwarte. W rezultacie pomieszczenia, które mają pozostać ciepłe, chłodzą się, a pomieszczenia, które mają być chłodne, są niepotrzebnie ogrzewane. Zwiększa to również ryzyko kondensacji pary wodnej na zewnętrznych ścianach chłodniejszego pomieszczenia, gdy tylko cieplejsze powietrze przedostanie się z innych pomieszczeń. To również powód, dla którego sypialnie powinny być wietrzone rano. Pozwala to na lepsze odprowadzanie wilgoci, która nagromadziła się w ciągu nocy.

Zamknięte drzwi zapobiegają powstawaniu pleśni i obniżają koszty ogrzewania

4. Ogrzewanie na wakacjach - tak lub nie?

Przed wyjazdem na wakacje konsumenci nie powinni całkowicie wyłączać grzejników. Lepiej jest, aby działał stabilnie w niższej temperaturze. Średnia temperatura dwunastu stopni jest idealna na krótkie wakacyjne wyjazdy. Na krótsze wycieczki, na przykład dzień lub dwa, optymalna temperatura to 15 stopni.

5. Zainstaluj programowalne termostaty

Programowalne termostaty mają tę zaletę, że mieszkańcy mogą dostosować dopływ ciepła do swoich indywidualnych potrzeb. Urządzenia wyposażone są w elektronikę, która określa co do minuty, kiedy temperatura wzrośnie i ponownie opadnie. W nocy ciepło jest zmniejszane przez timer i ponownie zwiększane rano. Praktyczne jest, aby godziny, które zmieniają się codziennie, można również wprowadzić, na przykład w weekendy.

Używaj nowoczesnych termostatów

6. Nie dostarczaj grzejników

Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, powinieneś również dać swoim grzejnikom szansę na oddawanie ciepła bez kontroli. To powinno oznaczać: grzejniki nie powinny być blokowane ciężkimi meblami. Grube zasłony lub zasłony oraz drewniane panele zapobiegają ucieczce ciepłego powietrza i dlatego należy ich unikać.

Nie dostarczaj grzejników

7th. Odpowietrzające grzejniki

Grzejniki powinny być wentylowane w regularnych odstępach czasu. Pierwszą wskazówką, że wentylacja jest konieczna, jest sytuacja, gdy grzejniki zaczynają bulgotać lub nie nagrzewają się prawidłowo. Mianowicie oznacza to, że jest w nich za dużo nadmiaru powietrza. Najlepiej, aby grzejniki były odpowietrzane raz w roku specjalnym kluczem, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ten środek umożliwia konsumentom obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 15 procent.

Odpowietrzanie grzejników nie jest trudne

ósmy. Prawidłowa wentylacja

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna. W czteroosobowym gospodarstwie domowym każdego dnia odparowuje około dziesięciu litrów wody. Ta wilgoć musi odparować, w przeciwnym razie na ścianach może powstać pleśń. Dlatego pomieszczenia należy wietrzyć dwa razy dziennie po dziesięć minut za każdym razem. W tym celu należy na krótko otworzyć szeroko okno. Najlepiej, gdy okno po przeciwnej stronie powinno być otwarte w tym samym czasie, aby był przeciąg. W tym czasie należy oczywiście przykręcić termostaty na grzejniku.

Odpowiednio wietrzyć: otwórz szeroko okno i uważaj na przeciąg

9. Brak trwale uchylonych okien

Ci, którzy mają uchylone okna przez cały dzień, lubią mieć dużo świeżego powietrza w swoich pokojach. Moc grzewcza niepotrzebnie to zwiększa - a wraz z nią koszty. Ciepłe powietrze zajmuje do 75 minut, aby zastąpić zimne, ponieważ pomieszczenia są znacznie chłodniejsze niż po przerywanej wentylacji. Dodatkowo ściany stygną. Zwiększa to ryzyko rozwoju pleśni.

10. Trzymaj okna zamknięte na noc

Aby utrzymać ciepło w domu, konsumenci powinni zamykać okna na noc. Okiennice i okiennice również powinny być dobrze zamknięte. Rano czas na dobrą wentylację!

11. Słaby punkt skrzynka roletowa i nisza grzejnika

W starych budynkach skrzynki roletowe zdecydowanie powinny być ocieplone. Często tu przenika zimne powietrze. Podczas gdy okna były w większości izolowane podwójnymi szybami, często zapomina się o skrzynkach roletowych. Miękkie maty izolacyjne nadają się szczególnie do późniejszej izolacji skrzynek. Są przyklejone do wnętrza pudełka.

Zimny ​​wiatr często wciąga do domu przez nisze grzejników, ponieważ ściany są tam cieńsze. To z kolei oznacza utratę ciepła. Konsumenci zdecydowanie powinni się tu później zaizolować.

Nisze grzejnikowe to mostki termiczne do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w ogrzewaniu
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w ogrzewaniu, porównaj oferty i zaoszczędź.

12. Zaizoluj ściany i rury grzewcze

Przy renowacji domu ważna jest dobra izolacja elewacji. Dzięki temu zimno na zewnątrz zimą i ciepło latem. Dzięki jednolitej izolacji ciepło jest magazynowane w pomieszczeniach. Ściany pozostają suche i wolne od pleśni. Domy mogą być również ocieplone od zewnątrz w późniejszym terminie. Inną opcją jest ocieplenie pomieszczenia izolacją wewnętrzną. Materiał izolacyjny jest przymocowany do ścian pomieszczenia.

Zaizoluj rury grzewcze © fefufoto, stock.cegła suszona na słońcu.com

Rury grzewcze również powinny być dobrze zaizolowane np. płaszczem piankowym. Linie powinny być izolowane w szczególności tam, gdzie przebiegają przez nieogrzewane pomieszczenia, takie jak piwnice. Oszczędność kosztów ogrzewania wynosi około ośmiu procent.

13. Okna muszą być szczelne

Należy również sprawdzić okna pod kątem wnikania przeciągów. Nawet szyby z podwójnymi szybami są mało przydatne, jeśli ramy są nieszczelne i do środka napływa zimne powietrze. Można temu łatwo zaradzić za pomocą samoprzylepnych taśm izolacyjnych. Całkowicie szczelne okna mogą przynieść oszczędności nawet do 30 procent.

Niewydajne okna: nowe uszczelki mogą pomóc

14. Uszczelnij drzwi

To, co dotyczy okien, dotyczy również drzwi. Jeśli przeciekają, konsumenci powinni również uszczelnić. Paski piankowe nadają się do tego celu. Jeżeli pod drzwiami przedostanie się powietrze, do skrzydła drzwiowego należy przymocować uszczelki szczotkowe. Lub po prostu użyj stoperów, które można umieścić przed drzwiami. To również utrzymuje zimne powietrze na zewnątrz.

Dobre uszczelnienie jest ważne dla izolacji termicznej i akustycznej

15. Oddaj system grzewczy do serwisu

Właściciele domów powinni co roku serwisować swój system grzewczy. Pozwala to zaoszczędzić do pięciu procent kosztów ogrzewania. Nieprawidłowe ustawienie palnika powoduje wzrost zużycia energii. Konserwacja powinna być wykonywana wyłącznie przez specjalistę.

System grzewczy © Kzenon, fotolia.com Regularnie serwisuj grzejnik

16. Wymiana pompy grzewczej

Stare pompy grzewcze zużywają duże ilości energii. Dlatego modele, które mają dziesięć lat lub starsze, należy pilnie wymienić. Nowoczesne modele mają tę zaletę, że ich wykonanie dostosowuje się do rzeczywistych potrzeb. Zużywają około 100 kilowatogodzin rocznie mniej niż przestarzałe pompy. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet 130 euro rocznie.

Stare pompy grzewcze to pożeracze mocy

17. Wyłączyć ogrzewanie na noc

Każdy, kto tylko minimalnie dławi w nocy temperaturę zasilania swojego systemu grzewczego, może już osiągnąć duże oszczędności. Obniżenie liczby stopni z 20 do 17 stopni już oznacza od pięciu do dziesięciu procent niższe koszty ogrzewania. Konsumenci powinni zatem odpowiednio zmniejszyć moc grzewczą w nocy lub w przypadku dłuższej nieobecności.

Obniżenie temperatury zasilania w nocy oszczędza energię

18. Użyj nowych materiałów budowlanych

Budowniczowie domów powinni używać tylko materiałów do nowych budynków, które zagwarantują później niskie zużycie energii. Na przykład Ytong, ale także konstrukcje z cegły wapienno-piaskowej w połączeniu z próżniowymi panelami izolacyjnymi lub KS-Quadro-Aquatherm zapewniają niskie zużycie energii od samego początku.

Izolacja akustyczna i termiczna dzięki innowacyjnym materiałom budowlanym

19. Dywany tworzą ciepło

Dziś coraz więcej osób ma kafelki, kamienne czy drewniane podłogi. Jednak często jest im zimno. Jednym ze sposobów, aby temu zaradzić, jest rozłożenie dywanów lub wykładzin. Ponieważ to zmienia postrzeganie zimna. Konsumenci, którzy wcześniej stwierdzili, że ich pokoje są zbyt zimne, postrzegają je jako cieplejsze o około dwa stopnie, a przez to przyjemniejsze. Konsekwencja: ogrzewanie nie jest ustawione wyżej.

20. Oszczędności wskazówka układu słonecznego

Aby uzyskać ciepłą wodę, dobrą alternatywą są panele słoneczne na dachu. Około 90 procent zużycia energii jest wykorzystywane tylko do podgrzewania wody.

Schemat: Podgrzew CWU energią słoneczną termiczną Wskazówka: Na naszej stronie partnerskiej heizsparer znajdziesz o wiele więcej wskazówek, jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.de opublikowany

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here